Kadınlar Sitesi

Yapılan Yeni Araştırma Bebeklerinizi Ne Kadar Çok Kucaklarsanız Beyinlerinin O Kadar Fazla Geliştiğini Kanıtladı

Yapılan Yeni Araştırma Bebeklerinizi Ne Kadar Çok Kucaklarsanız Beyinlerinin O Kadar Fazla Geliştiğini Kanıtladı

Sürekli çocuğunuzu kucağınıza mı alıyorsunuz? Cevabınız ‘evet’ ise bunu daha sık yapmanız gerekiyor.Yapılan yeni bir araştırmaya göre fiziksel temas bebeğin gelişimini direk olarak etkiliyormuş.

blank

Ohio Çocuk Hastanesi’nde yapılan bir araştırmada çocuğunuzu ne kadar çok kucaklarsanız beyni o kadar fazla gelişiyormuş.Deneyse erken doğmuş ve planlanan zamanda doğmuş 125 bebek kullanıldı. Fiziksel temasa nasıl tepki verdikleri gözlemlendi.Deneyse, erken doğan bebeklerin, doğmayanlara oranla fiziksel temasa daha az tepki verdiği görüldü. Öte yandan aile veya hastane çalışanları tarafından fiziksel temasa uğrayan bebeklerin beyin tepkilerinin daha hızlı olduğu kaydedildi.

blank

Araştırmacı Dr. Nathalie Maitre, bebekle fiziksel temasta bulunmanın veya kucağınızda sallamanın beyin gelişiminde pozitif anlamda büyük farklılık yarattığını aktardı.

Maitre, Science Daily’e “Bebeğinizle fiziksel temas kurmanız çok önemli. Bebekler anne karnındayken de fiziksel temas içinde oluyorlar. Tıpkı anne karnındaki gelişimi gibi bebek dünyaya geldikten sonra da onunla kuracağınız minik fiziksel temaslar beyinlerinin gelişmesini sağlıyor” dedi.

Kısacası bebeğinizin beyninin gelişimini olumlu anlamda etkilemek için bebeğinizle fiziksel temas kurmaktan kaçınmayın. Yazıyı tanıdığınız bütün annelerle paylaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ