Kadınlar Sitesi

Minik Bebek Acılar İçinde Ağlamaya Başladı. Anne Buzdolabını Açtığında Yaptığı Hatanın Farkına Vardı.

Minik Bebek Acılar İçinde Ağlamaya Başladı. Anne Buzdolabını Açtığında Yaptığı Hatanın Farkına Vardı.

Lucinda, iki yaşındaki oğlu Ezra’da bir gariplik fark etti. Çocuk sürekli ağlıyordu. Lucinda’nın bir kızı daha vardı ve kızı iki yaşındayken acıktığında ağladığında anlayabiliyordu. Ancak oğlunun ağlamasının nedeninin acıkmış olmaması olduğunu biliyordu.

blank

Ezra birden kıpkırmızı kesildi. Oğlunun ateşini kontrol eden anne, Ezra’nın 39 derece ateşi olduğunu görünce hemen hastaneye gitti.

Doktorlar, Ezra’nın listeria enfeksiyonu kaptığını ve bunun da beynine sıçradığını ifade etti. Lucinda doktorların söylediklerine inanamadı.

Listeria, hamilelik süreci sırasında annenin yediği bir yiyecekten karnındaki bebeğine bakteri geçmesi türünden bir enfeksiyon. Lucinda’nın böyle bir rahatsızlıktan haberi bile yoktu ve oğluna hangi yiyecekten bakteri sıçradığını merak ediyordu.

blank

Oğlu Ezra hastalık belirtilerini göstermeye başladığında anne Lucinda panikledi. Çocuk sürekli ağlıyordu, ateşi çok yüksekti ve bütün vücudu kıpkırmızıydı.

Lucinda annelik iç güdülerine güvenerek hastaneye gitti.

blank

Listeria enfeksiyonunun Ezra’nın menenjit geçirmesine neden olduğu öğrenildi. Lucinda çok şaşırdı. Hamilelik süreci boyunca iyi beslendiğini, oğlu dünyaya geldikten sonra da ona sağlıklı şeyler yedirdiğini düşünüyordu. Kızına hamileyken ne yediyse, oğluna hamileyken de onları yemişti.

Peki Ezra’nın enfeksiyon kapmasına neden olan neydi?

blank

Nedeni ise soğuk tüketilen yiyeceklermiş.

Listeria bakterisi yiyeceklerin işlenmesi sırasında besinlere yerleşiyormuş. Bakteri, buzdolabında çoğalabiliyor ve hatta dondurucu soğuklarda bile hayatta kalabiliyormuş. Bakteriyi öldürmek için 70 derece sıcaklık gerekiyormuş.

Sosis, salam, sucuk gibi ince kesim besinlerin bakterilerin içlerine sızması konusunda zaafları var. Pastörize edilmemiş sütlere de listeria bakterisi yerleşebiliyor. Mayo Clinic’in önerisine göre, hamile annelerin bu tür besinlerden kaçınması gerekiyor.

blank

Lucinda, oğlu Ezra’nın hastalık belirtilerini önceden fark etmiş olmasa, çocuk bugün yaşamıyor olabilirdi.

Lucinda şimdi diğer bütün hamile anneleri oğlunun neredeyse ölmesine neden olan bakteri ve enfeksiyon hakkında uyarıyor.

blank

Birçok insan dilimlenmiş sosis, salam, sucuk, jambon ve pastörize edilmemiş peynir ve sütün tehlikelerinden haberdar olsa da, yazıyı onlarla paylaşmak daha da bilinçlenmelerini sağlayacaktır. İnsanları bu konuda bilgilendirerek, bir daha böyle bir olay yaşanmamasına yardımcı olabiliriz.

Bütün ebeveynlerin listeria hakkında bilinçlenmesi gerekiyor. İlerlediği takdirde ölümcül sonuçları olabiliyor. Yazıyı tanıdığınız bütün hamilelerle paylaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ