Kadınlar Sitesi

3 günde tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır?

3 günde tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Bilindiği üzere çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmak oldukça zorlu ve uzun bir süreçtir. Ancak inanıyoruz ki size önereceğimiz bu yöntemle süreci biraz olsun kolaylaştırmak mümkün.Hiç şüphe yok ki bütün anne-babalara çocuklarının günden güne büyümelerini izlemek, bazı dönemlerinde de onların elinden tutmak büyük keyif verir. Ancak, çocuk bezinden tuvalet alışkanlığına geçiş gibi öyle dönemler vardır ki adeta ne yapacaklarını şaşırırlar.

blank

Peki nasıl bir yöntem bu?

Öncelikle söyleyeceğimiz bu yöntemi uygularken evdeyken çocuğunuzun belden aşağısına kıyafet giydirilmemesi, dışarıdayken ise içine bir şey giydirmeden bol bir pantolon giydirilmesi, geceleri ise bez bağlanmasına dikkat edilmeli. Ayrıca:

•Tercihen evin her bir odasına lazımlık yerleştirilmesi
•Bir kaza olması durumunda yedekte birkaç bebek bezi ve pantolon bulundurulması
•Eğer eviniz soğuk oluyorsa, içerideki ısıyı arttırılması ve çocuğunuza bir çift çorap giydirmeniz yöntemi uygularken dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Birinci gün

•Bir gözünüz çocuğunuzun üzerinde olmak kaydıyla bütün bir gün evde belden aşağısı çıplak bir şekilde dolaşmasına izin verin. Ve tuvalete gitmesi gerektiğini hissettiğinizde çocuğunuzu en yakınındaki lazımlığa götürün.
•Çocuğunuza tuzlu atıştırmalıklar veya su oranı yüksek besinler yedirin ve bol miktarda sıvı tükettiğinden emin olun ki gün boyunca tuvalete çıkma ihtiyacı hissetsin.
•Siz veya eşiniz tuvaleti kullanacağınız zaman çocuğunuzu da beraberinizde götürün. Ona yetişkinlerin nasıl tuvaletlerini yaptıklarını gösterin. Önlerinde bir örnek gördüklerinde çocuklar daha hızlı öğrenirler.
•Çocuğunuz başarılı bir şekilde tuvaletini yaptığında onu teşvik edici bir şekilde kutlayın. Çocuklar 10-12 sefer tuvaletlerini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra sizin yardımınıza ihtiyaç duymadan tuvalet ihtiyaçlarını kendileri görmeye başlarlar.


•Eğer ki çocuğunuz tuvaletini yapmayı beceremezse lütfen onları azarlamayın veya onları gücendirici davranışlarda bulunmayın. Destekleyici olun: ”Çiş, kaka lazımlığa!” gibi sözlerle onu motive edin ve sabırlı olun.
•Şekerleme ve uyku vaktinden önce çocuğunuza lazımlık kullanma vaktinin geldiğini söyleyin (”Lazımlığı kullanmak ister misin?” diye soru sormaktan kaçının). Uyumadan hemen önce bez bağlayın ki ufak kazalar yaşanmasın.

İkinci gün

•İlk günkü yönteminize devam edin. Ancak ikinci günde öğleden sonra 1 saatliğine onu evin dışarısına çıkarın. Çıkmadan hemen önce lazımlığı kullanmasını sağlayın. Bu, ona kendi isteğiyle lazımlık kullanmayı öğretecektir.
•Evden çıktığınız zaman çocuğunuza içine bir şey giydirmeden bol bir pantolon giydirin. İç çamaşırı giydirmeyin veya bez bağlamayın. Buradaki hedef dışarıdayken lazımlık kullanma ihtiyacı hissetmemesi ve bir kaza yaşamadan eve dönebilmektir.
•Evinizden çok uzaklaşmayın. Mahallenizde yürüyüş yapın ve her ihtimale karşı yanınıza taşınabilir lazımlık alın.

Üçüncü gün

•Üçüncü günde de ilk günkü talimatları uygulamaya devam edin ancak bu sefer çocuğunuzu 1 saat Sabah 1 saat öğleden sonra olmak üzere iki kere evden dışarı çıkarmalısınız. İki seferde de çıkmadan önce çocuğunuzdan lazımlığı kullanmasını isteyin.
•Yine dışarı çıkarken çocuğunuza içine bir şey giydirmeden bol bir pantolon giydirin. Yanınıza her ihtimale karşı taşınabilir lazımlık ve kıyafet almayı unutmayın.

Eğer ki yöntemi uygulayarak başarıya ulaşamazsanız yeniden denemek için 6 ila 8 hafta bekleyin. Bu yöntemin zaman, sabır ve motive gerektirdiğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ