Kadınlar Sitesi

Tuzlu suyun öyle faydaları var ki…

Tuzlu suyun öyle faydaları var ki…

Hem sağlığımıza hem de cildimize birçok yararı olan tuzlu suyun aynı zamanda mutfakta ve temizlikte de işimizi kolaylaştırdığını biliyor musunuz?
Elinizi banyonuzda lavabo başında önceden hazırlayıp bıraktığınız bir miktar tuzlu su ile yıkayın bakın neler oluyor…
İşte tuzlu suyun faydaları.
Denize girdikten sonraki dinlenmişlik ve arınmışlık halini hepimiz biliriz. Havuza girdiğimizde ise bunu hissetmeyiz. Sebebi sudaki tuzdur.
Sizler de akşam eve geldiğinizde bütün günün üzerinizde bıraktığı ağır etkiler ve stresten kurtulmak için yada toplantı, sınav gibi üzerinizde gerilim yaratan durumlardan önce ellerinizi bir miktar ( 1 litre suya iki çorba kaşığı tuz yeterli ) tuzlu suyla yıkadığınızda bu birikmiş olan negatif elektrikten kurtulur ve arınırsınız.Her akşam eve geldiğinizde ellerinizi sabunlamadan önce, banyonuzda lavabo başında önceden hazırlayıp bıraktığınız bir miktar tuzlu su ile yıkayın. Duş alırken de arada tuzlu suyu başınızdan aşağıya dökerseniz tam ve net sonuçlar alırsınız.İş dönüşü ayaklarınızı tuzlu suyla yıkamak tahmin ettiğinizin ötesinde bir yarar sağlar. Tuzlu su bedende birikmiş negatif elektriği iletkenliği sayesinde sizden alır götürür.Reiki ve şifa ile uğraşan kişilerin de seans öncesi ve sonrası bunu uygulamaları kendilerini ve uygulatıcıyı korumada büyük yarar sağlıyor.
Tuzun çeşitleri çok fazla olduğu gibi faydaları da bir o kadar fazladır. İşte onlardan bazıları…
Osteoporoz Sorunlarını Önler: Sağlıklı kemikler için faydalı olan tuzun yaklaşık 4/1’i kemiklerde depolanmaktadır.Su ve tuzun kemiklerde eksikiliği sodyum eksikliğine bu da kemiklerin zayıflamasına neden olur. Böylece aşırıya kaçmadan düzneli olarak su ve tuz tüketimi yapılmalıdır.
Diş Sağlığı: Tuz diş sağlığında önemli rol oynar. Bu özelliğinden dolayı diş macunlarında katkı maddesi olarak kullanımaktadır. Ev yapımı deniz tuzu ve kabartma tozu karıştırılmış macunu dişlerinize uygulayabilirisiniz.
Bu hem dişlerin temizlenmesini salar hem de diş minelerini güçlendirir.
Depresyon ve Uyku Problemlerine Faydaları: Bazı kişilerde tuz eksikliği yatarken ağızdan salya akıntısına neden olur.
Tuz eksikliği su sıkıntısına neden olur ve bu yüzden tükürük bezleri aşırı balgam üretir.
Yatmadan önce deniz suyu tüketmek aşırı tükürük üretimini engeller.
Ayrıca, deniz tuzu, böylece, serotonin ve stres ile başa çıkmak için hormonlar için melatonin üreterek gece dinlenmeyi sağlar, bu aynı zamanda depresyondan korur.
Sindirime Faydaları: Deniz tuzu tükrük bezleri vücutta sindirmi salamak için tükrük bezlerini uyarır, bu uyarı hızlı sindirmi kolaylaştırır.Böylece deniz tuzu kabızlığı önleyerek sindirim sistemine katkıda bulunur ve bağırsaklar aracılığı ile küçük besin parçalarının emilimi sağlanır.
Diyabete Faydaları: Deniz tuzu vüctta uygun kan şekeri düzeyini korumak için yardımcı olarak insülin ihtiyacını azaltabilir.
Bu özelliği sayesinde diyabet eğilimi olan bünyelere faydalıdır.
Güçlü Bağışıklık Sistemi: Deniz tuzu, anti viral özelliklere sahip dünyanın en eski antibiyotiklerindendir .
Bu özelliğinden dolayı anti biyotik görevi görür, lakin aynı zamanda antibiyotiklerin etkisini düşürür.
Deniz tuzu, virüs, ateş, grip gibi hastalıkların tedvisinde kullanılır ve bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Gerçi sofras tuzu bu konuda yararlı değildir, deniz tuzu su tutmayı önlemenin yanında sindirimi arttırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.Daha önce de belrttiğimiz gibi deniz tuzukabızlık sorunlarını da ortadan kaldırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
Asit Seviyesi: Kas ve sinir sistemi sağlığı için bünyede asit seviyesinin sağlıklı düzeylerde olması oldukça önemlidir.
Vücutta asit seviesinin çok yüksek olması veya çok az olması bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tuz bu asit seviyesini dengeleyerek sağlığımızı korur.
Kas Spazmlarını Önler: Potasyum kaslarısağlıklı şekilde çalışması için hayati önem taşır.
Deniz suyu kaslarda yaş seviyesini dengeler ve sağlıklı emilimin olışmasına katkıda bulunur. Böylece kas ağrıları, spazmlar ve kramplara engel olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ