Kadınlar Sitesi

Doktorların Dediklerine Aldanmayarak Kendi Çözümünü Buldu. Anne, Bebeğinin Acı İçinde Kıvrandığını Görünce

Anne, Bebeğinin Acı İçinde Kıvrandığını Görünce Doktorların Dediklerine Aldanmayarak Kendi Çözümünü Buldu.

Stephanie, eşi ve 6 yaşında kızı 2013’e mutlu şekilde girdiler. Anne Stephanie’nin çok kısa süre içinde bir erkek çocuğu olacaktı. Isaiah isimli oğlu doğduktan sonra başlarına kötü bir şey geldi. Isaiah’ın yanakları kıpkırmızıydı. Stephanie oğlunu doktora gösterdi. Oğlunun alerji olduğundan şüpheleniyordu.

Stephanie hastaneden döner dönmez bütün şampuanları, kremleri ve deodorantları çöpe attı. Ayrıca egzama ya da alerjiye neden olabileceğinden şüphelendiği kokulu mumları da kaldırdı. Isaiah’ın vücudundaki kızarıklıklar daha da arttı. Suratında kızarıkları vücudunda ise çatlaklar oluşmaya başladı.

Aile umutsuzca ne yapacaklarını bilemeden elleri kolları bağlı şekilde bekledi. Bebeklerinin başına gelenler onları derinden üzdü. Daha sonra Stephanie annelik iç güdülerini dinledi. Kısa süre içerisinde her şey iyiye gitmeye başladı. 2013’te Stephanie ikinci kez anne oldu. Sağlıklı bir erkek evlat dünyaya getirdi. Adını Isaiah koydular. Anne, baba ve küçük kızları ailenin yeni bireyinin üzerine titriyorlardı.Isaiah 3 aylıkken, anne bebeğindeki rahatsızlığın farkına vardı.

Isaiah’ın yanaklarında kızarıklıklar vardı ve bebeği doktora götürdü. Doktorlar bebeğe kontakt dermatit teşhisi koydu. Stephanie eve gider gitmez alerjiye neden olabileceğini düşündüğü bütün kozmetik ürünleri çöpe attı. Şampuanlar, deodorantlar, kokulu sabunlar, ıslak mendiller…Buna rağmen Isaiah’ın egzaması daha da azdı. Alerji uzmanı bebeğe egzama teşhisi koydu. Antibiyotik ve hafif dozdaki kortizon kremi kullanmasını önerdi.

Bebeğin vücudundaki kızarıklıklar daha da kötüleşti. Durumu o kadar ağırlaştı ki bebeği acile kaldırdılar. Doktorlar yine aynı ilaçları yazdılar.

Yine de hastalık bir türlü geçmedi. Isaiah acı içinde kıvranıyordu. Stephanie her gece bebeğini uyutmaya çalışıyordu


Anne Stephanie çözüm üretmeye çalışırken, bebeğin egzaması daha da azıyordu. Bebeğin saçları dökülmeye başladı ve çok halsizdi. Hastanede de evde de acı içinde kıvranıyordu. Doktorlar hala kortizon kremine devam etmelerini öneriyordu.

Bebeğin vücudu egzama ile kaplıydı.

Bebeğin ellerini gazlı bezle sardılar. Böylelikle kendine zarar veremeyecekti. Bebek sadece soğuk suyla rahatladığından, bebeği lavabonun altında üzerine sarılı şekilde soğuk su akıtarak bekletiyorlardı.

Bunu her gün yapmaya başladılar.

Belli süreliğine cildi normale dönmeye başladı. Bebek kilo verdi, sık sık susuyordu ve metalik kokmaya başladı. Aynı zamanda doktorlar kortizon kreminin dozunu artırdılar.

Belli belirsiz düzelen cildi çocuğu daha da dengesizleştirdi ve acısı giderek artmaya başladı.Stephanie ve eşi konuyu internette araştırmaya başladı. Kortizon tedavisi üzerine yazılmış birkaç makale okudular. Makaleleri yayınlayan ITSAN (International Topical Steroid Addiction Network)’ın internet sitesinde tıp tarihinde yeni olarak bilinmeye başlayan ‘kırmızı cilt sendorumu’ hakkında bilgi sahibi oldular. Yine internet sitesi kortizon kremlerinin verdiği zararlara dair makaleler yayınlamıştı.Bebeklerinin ‘Kırmızı cilt sendromu’nun bütün belirtilerini gösterdiğinin farkına vardılar.

Stephanie ve eşi kortizon kremlerinin bebeklerinin egzamasını azdırdığını anladı. Kortizon kremleri Isaiah’ı iyileştireceğine daha da kötüleşmesine yol açtılar.

Hiçbir doktor da bunun farkına varamadı.

Stephanie doktorlara hata yaptıklarını söylediğinde ise doktorlar hala kortizon kullanmasında ısrar ediyorlardı. Ancak aile doktorları dinlemedi. Hastanedeki herkes ailenin delirmiş olduğunu düşündü. Yine de anne, annelik iç güdülerine güvenmeye devam etti.

Sonra bir çocuk doktoru olanların farkına vardı ve Stephanie’yi dinledi. Doktor, bebeğe intravenöz sıvısı ve besin tuzları takviyesi yaptı.

10 ay devam ettirdikleri kortizon kremi tedavisi sonrası, çocuk doktorunun tavsiyesi üzerine kortizon kremini kullanmayı bıraktılar. Isaiah iyileşmeye başladı. Vücudundaki kızarıklıklar gitti ve kilo aldı. Buna rağmen doktorlar hala kortizon kremi kullanmasını önerdiler. Daha sonra onlar da önerilerinden vazgeçtiler.

Stephanie kendi blogunda, “Sanırım doktorlar kortizon kremi kullanmama konusunda ne kadar ciddi olduğumuzun farkına vardılar ki onlar da artık kortizon kremi önermeme başladılar” dedi.Olayın üzerinden birkaç yıl geçti ve Isaiah şu an çok sağlıklı bir çocuk. Kortizon kremini bir daha asla kullanmadılar. Bu sayede sağlıklı bir hayata kavuştu. İyileştiğini görmek çok güzel.

Ailenin tecrübe ettiği olay sonrası artık bütün aileler ‘kırmızı cilt sendromu’ konusunda bilinçlendi. Ayrıca aile, doktorların kortizon kreminin neden olduğu alerjiye karşı bilinçli olmalarını istiyor.

Kortizon kreminin neden olduğu zararlı sonuçlara dikkat çekmek için yazıyı tanıdığınız bütün ebeveynlerle paylaşmayı unutmayın!

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ