Kadınlar Sitesi

Psikoloji Testi: Bu Görüntülerden Hangisini Ailenize Daha Çok Benzetiyorsunuz?

Psikoloji Testi: Bu Görüntülerden Hangisini Ailenize Daha Çok Benzetiyorsunuz?

Aile, güven ve sadakat gibi konulara bakış açınızı gösterge bilimsel olarak ortaya çıkarmayı hedefleyen bu basit test, ilk bakışta pek bir anlam ifade etmese de, yaptığınız seçimin ifade ettiği anlamın sizin kişiliğinizle oldukça iyi örtüştüğünü gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Daha fazlası için Filoji’yi takip etmeyi unutmayın!

Yapmanız gereken şey aşağıda gördüğünüz 3 temsili görsel arasından kendi ailenize en yakın gördüğünüz seçeneği seçmek.

Lütfen fiziksel benzerlik ya da aile bireyi sayısını kriter olarak düşünmeyin. Sadece içgüdüsel olarak size en yakın gelen aile tipine odaklanın ve onu seçin. Hazırsanız başlayalım;

Yukarıdaki seçeneklerden hangisini seçerdiniz?

blank

1 Numara Diyorsanız;

1 numaralı aile figürünü seçtiyseniz, bu farklı bir baba figürü ile büyüdüğünüzü gösterir.

Farklı kelimesi ile kastedilen şey, aslında baba figürünüzün sizin üzerinde olan etkisine bir atıfdır. Örneğin, sert mizaçlı ve sevgi sözcükleriyle arası pek iyi olmayan bir baba profili bu tanıma gayet uygundur. Çok çalışmak zorunda kalan ve uzun saatler işle ilgilenmek, çalışmak zorunda kalmış bir baba figürüde bu tanıma uygundur.

Resmi dikkatli incelerseniz, çocukla annesi arasındaki bağın çok daha yakın olduğunu göreceksiniz. Aynı durum sizin aile yapınızda da geçerli olabilir. Örneğin, çocukluğunuzda ya da gençliğinizde, bir isteğiniz olduğunda ilk olarak annenizle görüşmeyi tercih ediyor olmanız gayet mümkündür. Aynı şekilde anne figürünü incelediğimizde kadının çocuğa dönük olduğunu görüyoruz. Bu durum annenin önceliğinin mutlak bir biçimde çocuğu olduğu anlamına geliyor. Kadının ortadaki figür olması bu aileyi bir arada tutan, çekip çeviren kişinin anne olduğunun göstergesidir. Eğer bu resme yakınlık hissettiyseniz, bu durum sizin aileniz içinde geçerlidir.

blank

2 Numara Diyorsanız;

Eğer kendi aile yapınıza en yakın gördüğünüz aile tipi bu görselde ise bu durum, sizin daha çok kendi kendini yetiştirmiş bir insan olduğunuzu kanıtlar. Çünkü resimde çocuk tam merkezde konumlanmış vaziyette ve aileyi bir arada tutmaya çalışan birey konumunda. Aslında anne babası onu sevmesine rağmen, ne annesi ne de babası çocuğa gerekli ilgiyi veremiyor. Çocuğunu sevmesine rağmen, zaman zaman onu ihmal edebilen, inciten bir anne figürüyle ve sevgi dolu ve sevecen olmasına rağmen gereken önderliği ve yönlendirmeyi yapamamış bir baba figürüyle büyümüş olma ihtimaliniz bir hayli yüksek.

Resmi iyi incelerseniz, annenin, çocuğunu ileri doğru cesaretlendirdiğini ve dolayısıyla onun iyiliğini istediğini anlayabiliyoruz. Ancak bunu yaparken, çocuğa gereken sevecenliği veremediğinden, çocuk ilgiyi babasından aramakta. (babasının pantolonunu tutuşuna dikkat edin) Bu bağlamda bu resmi kendi aile yapınıza benzetiyorsanız, hem anneniz hem babanız tarafından çok sevildiğinizi bilmenize rağmen içten içe size o kadar da iyi ebeveynlik yapamadıklarını düşünüyor olabilirsiniz. Özellikle gençlik yıllarınızda hayatı tamamıyla kendi yöntemlerinizle tanımış olma ihtimaliniz bir hayli yüksektir.

blank

3 Numara Diyorsanız;

Bu görselde temsil edilen aileyi kendi ailenize benzettiyseniz bu mutlu bir çocukluk ancak sancılı bir gençlik geçirdiğinize işaret eder. Hem annenizi hem babanızı çok sevmekle birlikte, babanızla biraz daha yakın olma ihtimaliniz hayli yüksektir.

Resmin çözümlemesini yaptığımızda, annenin, babaya yakınlık şeklinden kocasını sevdiğini zaten anlayabiliyoruz. Buna ek olarak anne, yüzünü çocuğuna dönmüş biçimde yani ona olan ilgisi ve sevgiside kendini belli ediyor. Yani hem sizi hem de babanızı seven, ailesine sevgi ile bağlı sevecen bir anne figürü ile büyümüş olabilirsiniz. Aynı şekilde resmin ortasında yer alan figür olan baba hem anneye hem de çocuğa güven veren bir baba tipi konumunda.

Çocuk figürü anneden aldığı ilgi ve babadan aldığı güven ile ailenin en ileri atılmış üyesi. Bu durum sizin kendinize güvenli ve kendinden emin bir birey olduğunuza ve keşfetmeye, atılıma, öğrenmeye değer veren bir yapıya kavuştuğunuza işaret eder. Ancak bu özgüvenli yetiştirme tarzının sonucu olarak, özellikle gençlik yıllarınızda, fazla başına buyruk olmuş olmanız ve okul veya diğer sosyal çevrelerde problemler, kavgalar yaşamış olma ihtimalinizde bir hayli yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ