Kadınlar Sitesi

Kronik Omuz Ağrınız Varsa!

Kronik Omuz Ağrınız Varsa!

En hareketli eklemlerimizden birisi olan omuzun kolayca sakatlanabildiğini belirten Özel Egepol Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Burak Önvural, tedavi için öncelikle rahatsızlığın nedeninin tam olarak anlaşılması gerektiğini söyledi.

blank

Önvural, tedavi yöntemine karar vermeden önce kullanılabilecek farklı tanı testleri bulunduğunu kaydederek, “Bazı hastalıklarda sadece ilaç tedavisi yeterli olurken; çoğu kez fizik tedavi ve gerektiğinde cerrahi girişim uygulanabiliyor” dedi. Omuz hastalıkları hakkında önemli bilgiler veren Önvural, “Hareketlilik omzumuzun kolayca sakatlanmasına da neden olur.

Bu problemler omuzu, başın üzerine kaldırma durumunda ya da ani bir zorlanma sonucunda tekrarlayabileceği gibi, zaman içinde siz fark etmeden de oluşabilir. Omuzda ağrı oluşturabilecek birçok farklı hastalık olabilir. Omuz ekleminin yaşa bağlı ya da daha önceden geçirilmiş kazalara bağlı kireçlenmesi, şeker hastalığına bağlı omuz ekleminde donma, omuzun sıkışma sendromu, omuzu hareket ettiren kas yırtıkları ve tendon iltihaplanmaları bu ağrı sebeplerinin en sık görülenleridir” diye konuştu.

KAPALI CERRAHİ YÖNTEMİ
Son yıllarda cerrahi yöntemlerin gelişmesiyle birlikte artık çoğu omuz hastalığının kapalı (artroskopik) cerrahi yöntemlerle tedavi edilebildiğine dikkat çeken Ortopedi Uzmanı Dr. Burak Önvural, neredeyse 10 hastadan sadece birine açık cerrahi uygulandığını söyledi. Önvural sözlerine şöyle devam etti: “Artroskopi (küçük bir cilt kesisiyle yapılan cerrahi bir teknik) doktorunuzun bir kamera sistemi sayesinde ekleminizin içini görmesini sağlayan cerrahi bir yöntemdir.

Her türlü eklem probleminin nedenini göstermede kullanılır. Aynı zamanda hem tanı, hem de tedavi olanağı sağlar. Cilt kesileri çok küçük ve dar olduğu için buna bağlı olarak artroskopi sonrası yara iyileşmesi ve ağrı bir o kadar da az olacaktır. Önemli olan, uygun hastaya uygun tedavi yöntemini uygulamaktır. Eğer istirahatle bir aydan uzun süren omuz ağrınız oluyorsa, mutlaka doktorunuza başvurun. Çünkü geçmeyen omuz ağrısı diye bir şey yoktur, tedavi edilemeyen omuz ağrısı vardır”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ