Kadınlar Sitesi

BİLİYOR MUYDUNUZ? VÜCUDUMUZDA ÇIKAN SİVİLCELER BİZE NEYİ ANLATIYOR?

BİLİYOR MUYDUNUZ? VÜCUDUMUZDA ÇIKAN SİVİLCELER BİZE NEYİ ANLATIYOR?

Vücudumuzda görülen akneler sinir bozucu olmalarının yanı sıra bizlere başka bir şeyin mesajını veriyor olabilir mi? Uzakdoğu’nun zengin kültür mirasından bize kalan Çince , Ayurvedik metinleri çeviren doktorlar aknelerle ilgili alternatif bilgilere ulaştı. bu çalışmalar sonrasında ortaya çıkan alternatif tıp haritası, vücudumuzdaki iç organların fonksiyon bozukluklarının cildimize yansıdığını ileri sürüyor. Her ayrı bölgenin farklı organların göstergesi olduğu bu yöntemin tıbbi bir geçerliliği olmasa da bu akneleri vücudumuzun bize gönderdiği bir mesaj olarak algılayıp bir doktora görünmekte fayda var.

İşte vücut akne haritanız ve size gönderdiği mesajlar!

1. Bölge – Hormonlar – Boyun

Tıpkı çene bölgesinde olduğu gibi, boyunda çıkan akneler, böbreküstü bezlerinizin fazla çalıştığının bir belirtisi olabilir. Boyundaki akneler hormon bozukluğuna işaret ettiği gibi stres ve fazla şeker tükettiğinizi de gösterebilir. Ayrıca boynunuza değen gömlek yakaları ve yağlı saçlar da, o bölgede akne oluşumunun nedenlerinden biri.

2. ve 3. Bölgeler – Stres – Omuzlar

Omuzlarda görülen akneler stres altında olduğunuzu gösterir. Aşırı strese maruz kaldığınız, hassas ve kırılgan bir dönemdesiniz. Eğer bu açıklama size mantıklı gelmiyorsa, omuzunuza astığınız çantanızın askısının teninizle temas edip etmediği ne dikkat edin. Aknelerinizin sütyen askısı, çanta askısı gibi nedenlerden kaynaklanabileceğini de unutmayın.

4. Bölge – Sindirim sistemi – Göğüs

Polyester ve naylon gibi cildinizin nefes almasına imkan tanımayan kumaşlar mı giyiyorsunuz? Göğsünüzde akne tedavisine cevap vermeyen beyaz lekeleri yani cilt mantarını ya da alerjilerinizi görmezden mi geliyorsunuz? Eğer bu saydığımız rahatsızlarla bir alakanız yosa o halde kötü beslenme alışkanlıkları, yetersiz beslenme, fazla baharat tüketimi ve fazla soğuk içecek tüketimiyle sindirim sisteminizle ilgili problem yaşıyorsunuz demektir. Bir doktor muayenesi sorununuzu çözmek için yeterli.

5. ve 6. Bölgeler – Vitamin seviyeleri – Kollar

Eğer cildiniz kol bölgenizde kalınlaşmış ve pul pul olmuşsa, bu bölgede “keratosis pilaris” problemi oluşmuş olabilir. Keratosis Pilaris cidinizde minik kabarcıklar ve tavuk derisi görünümü oluşmasına neden olur . Bu cilt sorunu dolaşım bozukluğu ve kıl folikülünde aşırı ölü hücre üretimi nedeniyle ortaya çıkar. Bu sorununuzu düzenli olarak cildinizi ölü hücrelerden arındırarak ve salisik asit içeren nemlendiriciler kullanrak gidermeye çalışabilirsiniz. Bunları uyguladıktan sonra probleminiz hala devam ediyorsa vücudunuz besinlerden aldığı vitaminleri etkili bir şekilde kullanamıyor ve vitamin eksikliği çekiyorsunuz demektir.

7. Bölge – Kan şekeri seviyeniz – Karın

Bu bölgede çok az yağ bezi bulunduğundan karın bölgesinde akne sorunuyla çok sık karşılaşmıyoruz. Karın bölgesinde akne ve cilt problemleriyle karşılaşmamızın nedeni daha çok dar kıyafetler ya da kan şekeri seviyenizin yüksek oluşu.

9. ve 10. Bölgeler – Cilt hassasiyeti ya da Alerjiler – Kalça ve Bacaklar

Kalçalarda ve bacakkların üst kısmında görülen akneler genellikle vücut losyonlarına , duş jellerine , çamaşır deterjanına ve yumuşatıcılara karşı cildin verdiği bir reaksiyon olarak karşımıza çıkıyor. Bacakların alt kısmında görülen akneler ise büyümeyen kıllar ya da ağda kaynaklı olabilir. Bu durumun önüne geçmek için salisik asit ya fa glikolik asit içeren vücut şampuanları ve akne oluşumunu önleyen nemlendiriciler kullanılabilir.


11. ve 12. Bölgeler – Sinir ve Sindirim sitemleri – Sırt ve Bel

Bu bölgeler vücudumuzda aknelerin en sık görüldüğü bölgelerden. Alerji, aşırı terleme, egzersiz sonrası duş almamak, spor yaparken meydana gelen sürtünme , dar kıyafetler, sırt askıları, saç ya da vücut bakım ürünlerinin neden olduğu hassasiyet, çamaşır deterjanı hassasiyeti bu bölgede akne oluşumuna neden olabilir. Eğer beslenme alışkanlıklarınızda kızarmış ve yüksek kalorili yiyecekler bulunuyor ya da yeterince uyku uyumuyorsanız bu bölgelerde akne oluşumuna zemin hazırlamış olabilirsiniz.

13. ve 14. Bölgeler – Sindirim sistemi – Popo

Genellikle bu bölgede akne oluşumunun 3 nedeni vardır; dar ve cildin nefes almasına engel olan iç çamaşırı, aşırı kuru cilt ve kötü beslenme ve sindirim sistemi. Eğer iç çamaşırınızı değiştirdiğiniz ve cildinize bakım yaptığınız halde hala akne oluşumu devam ediyorsa o halde beslenme şeklinizi gözden geçirmenizde fayda var!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ