Kadınlar Sitesi

Demansta Erken Teşhis Çok Önemli – İşte Demans Hastalığının 10 Erken Belirtisi

Demansta Erken Teşhis Çok Önemli – İşte Demans Hastalığının 10 Erken Belirtisi

Demans hastalığına sahip birilerini tanıyorsanız, hastalığın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Demans hastalığı sadece kişiyi etkilemez aynı zamanda kişinin ailesi ve arkadaşlarını da etkiler. Aileler ve arkadaşlar, kişinin yok oluşuna acıyla tanık olurlar.

blank

Demans çok kötü bir hastalık ve bilinen kesin tedavisi yok. Öte yandan hastalığa kesin bir çözüm bulunması için araştırmalar sürüyor.Hastalığın erken teşhis edilmesi halinde etkileri yavaşlatılabiliyor. Bu yüzden de demans hastalığının erken teşhisi çok önemli.

Eğer dikkatli birisiyseniz demans hastalığının belirtilerini önceden kestirebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi erken teşhis demans hastalığında hayati bir öneme sahip.Hastalığın belirtilerinden bazılarını aslında hepimiz sık sık tecrübe ediyoruz. Bunlardan en önde gelenleri unutkanlık ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamamak. Hastalığa sahip olmayan kişilerde de bu belirtiler hormonal değişiklikler ve stres nedeniyle görülebiliyor.

Ancak eğer belirtilerin sık sık görüldüğünü fark ederseniz acilen bir doktora görünmeniz ve en azından kafanızdaki şüpheleri gidermeniz gerekiyor.Demans hastalığının belirtilerini dikkatlice okuyun ki etrafınızdakilere ve kendinize yardımcı olun.

Demans nedir?

blank

Demans; Alzheimer, Parkinson, Huntington ve 100 farklı çeşit zihinsel hastalıkları kapsayan genel bir terimdir.

Alzheimer ise demans hastalığına sahip kişilerde en çok görülen rahatsızlıktır. Demans hastalarının %50-%70’i Alzheimer hastasıdır.

Demans, davranış bozuklukları ve zihinsel hastalıkları kapsayan genel bir terimdir.

İşte demans hastalığının bazı belirtileri:

1- Kısa dönem hafıza sorunları

blank
Bazen hepimiz anahtarlarımızı nereye koyduğumuzu unuturuz. Ancak bunu sıklıkla yaşıyorsanız, demans hastası olabilirsiniz.

Kısa dönem hafızası sorunları yaşayan kişi, bir şeyi yaptığını hatırlar ancak ne zaman ve nasıl yaptığını hatırlamaz.

2- Kelime seçmede zorlanma

blank

Kelimeleri seçmede zorlanmak demansın bir başka belirtisi.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, kişi cümle kurarken doğru kelimeleri seçmekte zorlanır.

Hastalığa sahip kişiler aynı kelimeleri sürekli kullanırlar.

3- Değişken ruh hali

blank

Demansın erken evrelerinde değişken ruh halleri görülür.

Demans hastalarında ağır depresyon görülür. Ruh halindeki değişkenlik aniden ve beklenmedik şekilde gerçekleşebilir. Değişim ise çok alakasız bir anda gerçekleşebilir.

4- Aşırı halsiz hissetme

blank

Demans hastalarının depresif olmaları, onların aşırı halsiz hissetmelerine yol açar.

Kişi çok ilgi duyduğu bir şeye aniden ilgisini kaybedebilir.

Aşırı halsizlik de depresyon belirtisidir. Eğer tek belirti aşırı halsizlik ise demans hastası olduğunuz söylenemez. Eğer diğer belirtilerle beraber kronik yorgunluk yaşıyorsanız, işte o zaman demans hastası olma riskiniz vardır.

5- Konsantrasyon sorunu

blank

Demans hastaları konsantre olmakta çok güçlük çekerler. Plan yaparken veya bir sorunu çözmeye çalışırken kesinlikle konsantre olamazlar.

Bu kişiler, plan yapmakta zorlanırlar ve yapsalar bile plana sadık kalamazlar. Yine ayrıca sayılarla araları iyi değildir.

6- Günlük görevlerini yerine getirmekte zorlanma

blank

Demans hastaları, hastalığa yakalandıktan sonraki dönemde daha önce hemen her gün yaptıkları işleri tekrar etmekte zorlanırlar. Çöp atmak, markete gitmek, işe gitmek ve temizlik yapmak bunlardan bazılarıdır.

7- Zamanı algılamakta güçlük çekmek

blank

Hayatımızda gerçekleştirdiğimiz her eylem zaman ile ölçülür. Demans hastalarının zaman algısı çok zayıftır.

Dakika, gün ve yıl kavramını ayırt edemezler.

8- Nerede olduğunu hatırlayamamak

blank

Zamanı algılamanın zor olduğu gibi kişiler nerede olduklarını da anlayamayabilirler.

Demans hastaları sıklıkla nerede olduklarını hatırlamazlar ve buraya nasıl geldiklerine dair hiçbir fikirleri yoktur.

9- Yazmakta zorlanma

blank

Konuşurken kelimeleri seçmekte zorlandıkları gibi demans hastaları yazı yazarken de mantıklı cümle kurmakta zorlanırlar.

Kişiler, sayfalarca yazı yazmakta çok zorlanırlar. Hatta düzgün cümle kurmaları bile uzun zaman alır. Bu nedenle doğum günü veya tebrik mesajları yazmaktan bile kaçınırlar.

10- Değişim korkusu

blank

Demans hastalarının en çok korktukları şey değişimdir. Belirli rutin ve alışkanlıkları vardır ve bunların değiştirilmesine çok öfkelenirler.

Belirtilerin birçoğuna sahibim. Ne yapmalıyım? Maalesef günümüzde demansa kesin bir çözüm bulunamıyor.Ancak erken teşhis demans hastaları için hayati bir önem taşıyor. Böylelikle, demansın etkileri kontrol altına alınabiliyor ve yavaşlatılabiliyor.Ailenizden alacağınız manevi destek ve uzmanların yardımı da çok önemli.

İnsanları demans hastalığı hakkında bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve erken teşhise yardımcı olmak için yazıyı paylaşmayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ