Kadınlar Sitesi

Sürekli yorgun hissetmenizin 10 sebebi

Sürekli yorgun hissetmenizin 10 sebebi

Sürekli yorgun hissetmenizin 10 sebebi
Sabahları uyanmak fazlasıyla zorken son zamanlarda yataktan çıkmak için büyük bir mücadele veriyor musunuz? Ya da fiziksel olarak bir şey yapmamanıza rağmen kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Eğer cevabınız “Evet” ise kesinlikle yalnız değilsiniz.

Pazarlama analizi yapan Mintel şirketinin yaptığı araştırmaya göre 3 kişiden 1’i modern yaşamın hızına ayak uydurmaya çalışırken yıprandığını itiraf ediyor.

Sonuç olarak, ginseng, enerji içecekleri ve Protein ağırlıklı yiyecekler gibi besin takviyelerin satışı, yorgunluğa karşı savaşmak konusundaki çaresiz seçimlerimizin bir parçası olarak son 1 yılda % 5’den fazla arttı.

İşte uzmanların bulduğu bulgulara göre kendimizi yorgun hissetmemize neden olan aktiviteler ve çözüm yolları:
YETERİ KADAR SPOR YAPMIYORSUNUZ!
Kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman “spor” kelimesinin kendisi bile yeterince can sıkıyor. Ancak sırf yorgunsunuz diye spor yapmadığınız takdirde psikolojik olarak daha kötü oluyorsunuz.

Amerika’daki Georgia Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, sadece 20 dakika boyunca haftada üç gün hafif egzersiz yapmaya başlamış yerleşik ancak sağlıklı erişkinler, altı hafta sonra daha az yorgunluk hissettiklerini ve daha fazla enerjiye sahip olduklarını açıkladı.

Enerjinizi yenileyin: Bir dahaki sefere koltuğa yatmadan önce eve gelmeden sadece 10 dakikalık bir yürüyüş bile modunuzu yükseltmeye yetebilir.

GÜNDE KAÇ SAAT UYUYORSUNUZ?
Yapılan son bir araştırmaya göre birçok kişi geceleri sürekli uyanıp uyanıp yeniden uyuyor. Bu da beynin rahatlamasını, kendini yenilemesini önlüyor.

Peki, bu tip düzensiz uykunun sebebi ne?

Stres, uyumadan önce saatlerce kafanızda kurduğunuz dertler, tasalar hepsi gece boyunca huzurlu bir uyku çekmenize engel oluyor.

Örneğin yatmadan önce maillerinize bakmayı bırakın. Telefonunun mavi ışığının beyine “ayık kal” sinyali verdiği belirtiliyor.

Enerjinizi yenileyin: Düzensiz uykudan kurtulmak için iyi bir uyku hijyeni yaratmanız gerekiyor. Bu her gün aynı saatte uyumanız, yatağa girince telefonu elinizden bırakmanız, uyku öncesi ılık bir duş, kaynatılmış süt ya da kitap okumanız anlamına geliyor.

KAHVE BAĞIMLILIĞINIZ
Her ne kadar kafein enerji artıran bir besin kaynağı olsa da aslında bizi olduğumuzdan daha bitkin hale getiriyor.

The Lifestyle Tıp Kliniğinin direktörü Dr. Chidi Ngwaba bu durumu şöyle anlatıyor:

“Bunun sebebi; Beynimizin kimyası uyarı seviyesini artıran bu kaynaklardan hoşlanmıyor ve bu uyarıcıların tepkisini azaltmak için kimyasalları serbest bırakıyor.”

Kafein verimli uyumanıza da engel oluyor. Uyku Tedavisi Kliniğinin yaptığı son araştırmaya göre, uykudan 6 saat önce kafein tüketildiği takdirde uykunuzun kalitesi düşüyor.
Enerjinizi yenileyin: Kafeini azaltarak enerjinizin ne kadar yükseldiğini fark edeceksiniz.

DEMİR EKSİKLİĞİNİZ VAR
Ağır regl dönemlerini göz önünde bulundurursak, 3 kadından 1’inin demir eksikliği var.

Bazıları, anemik olduğu için düşük demir seviyelerine sahip olabilir. Göz kapaklarınızı aşağı çekip baktığınızda, iç kenarı pembe değil soluk görünüyorsa, bu demir eksikliğinin göstergedir.

Enerjinizi yenileyin: Kan testi ile herhangi bir demir problemininiz olup olmadığı tespit edebilirsiniz.

B VİTAMİNİNİ EN SON NE ZAMAN ALDINIZ?
Beslenme Uzmanı Rob Hobson’a göre günümüzde giderek yoğunlaşan tempoda, vücuda gün boyunca yeterli kaloriyi ve vitaminleri sağlamak çok önemli.B vitaminleri, yediğiniz yiyecekleri enerjiye dönüştürmek için en gerekli kaynaklardan biridir.
Enerjinizi yenileyin: B vitaminini dışarıdan takviye olarak almak istemiyorsanız; esmer pirinç, yulafı gibi tahıllı besinleri, yağlı balık ve hindi tüketebilirsiniz. Bu besinler B Vitamini açısından oldukça zengindir.
SUSUZ KALMIŞ OLABİLİRSİNİZ!
Vücudunuzun normal su oranının % 2 kadarını kaybetmek, enerjinizi düşürebilir. Özellikle yaşlandıkça vücudumuzun su seviyesinin azalması daha kolaydır.

Klimalı bir ofiste çalışmak, uzun bir yürüyüş yapmak ya da düzenli olarak su içmeyi unutmak hızla tükenmiş sıvı seviyelerine neden olabilir.

Enerjinizi yenileyin: Her gün iki saatte bir su içmeye çalışın. Eğer idrarınızın rengi koyuysa daha fazla su tüketmeniz gerektiğini işaret eder.

YETERLİ MİKTARDA PROTEİN TÜKETİYOR MUSUNUZ?
Meyve ve sebze yemekte sıkıntı yok ama et, kuruyemiş ve süt ürünlerinden proteini tükettiğiniz takdir kendinizi daha da yorgun hissedebilirsiniz.

Ayrıca proteinin vücutta parçalanması için daha fazla zaman gerekiyor, bu nedenle enerji daha yavaş serbest kalır. Bu da sizin bitkin olduğunuzun işaretidir.

Enerjinizi yenileyin: Enerji seviyenizi sabit tutmak için protein içeren besinleri tüketmeniz şart! Yemeklerde az miktarda da olsa protein tüketin; tohum, fındık veya fındık ezmesi yiyerek yorgunluğunuzu önleyebilirsiniz.

ŞEKERİ FAZLA MI KAÇIRDINIZ?
Beslenme uzmanı Linda Foster’a göre, enerji verdiği sanılan birçok yiyeceğin aslında enerjiyi çektiğini kimse bilmiyor.
Bisküvi, çikolata, enerji içecekleri gibi şekerli yiyecek ve içecekler kan şekerini düşürüyor ve bu da öğle saatlerinden itibaren yorgun hissetmenize neden oluyor.
Enerjinizi yenileyin: Rafine edilmiş şekerli ve unlu gıdalardan uzak durun!

FAZLA STRES YAPIYOR OLABİLİR MİSİNİZ?
“Neden bu kadar çok yorgunum?” kitabının yazarı Martin Budd’a göre iş ve aşk hayatında karşılaşılan stres vücudu hem fiziksel hem duygusal olarak yoruyor.

Enerjinizi yenileyin: Stresin vücudumuza ne kadar zararlı olduğunu bir bilseniz inanın, stres yapmarak kendinize ne kadar büyük bir kötülük yaptığınızı da görürsünüz. Kendinizi baskı altında hissediyorsunuz yoga, pilates gibi hem fiziksel olarak hem de ruhen rahatlayacağınız alanlara yönelebilirsiniz. Spordan hoşlanmıyorum diyorsanız da o zaman arkadaşlarınızla daha bol vakit geçirmeye bakın.

TİROİDLERİNİZE EN SON NE ZAMAN BAKTIRDINIZ?
Tiroidin az çalışması, o hormonun yeterince iyi salgılanmadığını gösterir. Özellikle orta yaşlı kadınlarda açıklanamayan yorgunluğun şaşırtıcı bir nedeni de budur.

Tiroid rahatsızlığının diğer belirtileri ise aşırı susuzluk, kilo artışı ve soğuk algınlığı hissidir.

Enerjinizi yenileyin: Tiroid hormonunuzun düzenli çalışıp çalışmadığına kan testi yaptırarak baktırabilirsiniz. Eğer tiroidiniz az çalışıyorsa bunu bir hapla düzene sokmak kolay hatta tedaviden sonra çoğu kişi daha enerjik şekilde hayatlarına devam ediyor.

DİJİTAL DİYET DİYE BİR ŞEY DUYDUNUZ MU?
“Yorgunluğu sonlandır ve tekrar iyi hisset” kitabının yazarı Dr. Lipman, teknolojiyi aşırı kullanan kişilerin pilinin bittiğine inanıyor ve ekliyor: “Günümüz dünyasında, çoğumuz kelimenin tam anlamıyla hesaplarından çıkış yapamıyor.”
Gün içerisinde bilgisayarımıza, telefonumuza yapışık bir şekilde yaşıyoruz. Eve geliyoruz bu sefer televizyonu açıyoruz. Bu kadar radyasyon ve yakın mesafedeki ışıklar akşam kaliteli uyku uyumamıza engel oluyor.

Dr Lipman, tüm hastalarına dizüstü bilgisayarlarını, TV’lerini ve cep telefonlarını yatağa gitmeden bir saat önce, kapatmalarını öneriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ