Kadınlar Sitesi

Çay Poşetini Kullanıldıktan Sonra Sakın Atmayın 13 Farklı Alanda Harika Çözümlerde Kullanabilirsiniz

Çay Poşetini Kullanıldıktan Sonra Sakın Atmayın 13 Farklı Alanda Harika Çözümlerde Kullanabilirsiniz

Çaya olan düşkünlüğümüzü artık duymayan, bilmeyen kalmadığına göre hemen geçelim asıl meselemize.

Çayın en çok demleme halini sevsek de daha pratik olduğundan, çok uğraştırmadan hemencecik hazır olmasından, fazlaca çöp çıkarmamasından ve çeşit çeşit çayı bir arada sunan çok fazla seçenek olduğundan poşet çaylar da hayatımızda önemli bir yer kaplıyor.

blank

Hele bir de şifayı kaptık, kapacağınız dediğimiz şöyle soğuk havalarsa söz konusu olan, poşet çayların biri gidiyor biri geliyor.

E bu kadar çok kullanmaya devam ediyoruz onu madem, hakkında bilmediğiniz çeşit çeşit kullanım alanını da öğrenelim, bir bardak çay içip hemen o çay poşetlerini çöpe göndermeyelim.Kullanılmış çay poşetlerini değerlendirmek elimizde.

Küçük bir not: Olabildiğince doğal ürünlerle hazırlanan çay poşetlerini tercih ederseniz hem içiniz rahat bir şekilde içebilir hem de sonrasında dilediğiniz yerde rahat rahat kullanabilirsiniz.

blank

Yemek yaptıktan sonra ellerinizde kalan kokulardan kullanılmış çay poşetleriyle kurtulabilirsiniz.

Olur ya balık ayıklamışsınızdır, soğan, sarımsak doğramışsınızdır ya da sizi kokusuyla rahatsız eden başka bir malzeme çıkmıştır karşınıza.İşinizi bitirdikten sonra alın o bir köşede biriktirdiğiniz çay poşetlerinden bir tanesini elinize, onunla yıkayın elinizi. Kokular gitsin, içiniz de rahat etsin.Buzdolabınızda kötü kokuların oluşmasını önlemek için de kullanılmış çay poşetlerini değerlendirebilirsiniz.

Buzdolabı bu, onun da sorunları olabilir, o da koku yapabilir. Ama siz bu durumla karşılaşmamak için kullanılmış çay poşetleriyle önleminizi alabilir, onları buzdolabında bekleterek kokuları tümden engelleyebilirsiniz.

blank

Ağır lekeleri olan bulaşıkları yıkarken destek alabilirsiniz

Devir bulaşık makinesi devri olsa da o bol yağlı tabaklar kolay kolay temizlenmiyor öyle. Ovalamakla uğraşacağınıza akşamdan lavabonuza takın bir tıkaç, biraz suyla doldurun, bulaşıklar da suyun içinde kalsın.

Suyun yumuşatmaya gücü yetmediği lekelerle uğraşmamak için içine birkaç tane de kullanılmış çay poşeti atın. Sabah tabaklardaki o ağır lekelerin nasıl bir çırpıda çıktığını göreceksiniz.

blank

Parke ve ahşap zeminleri çay poşetleri yardımıyla temizleyebilirsiniz

Kullandığınız çay poşetlerini biriktirin ve bolca suyun içinde onları yeniden demleyin. Ortaya çıkan suyu soğuduktan sonra ahşap ve parke temizliğinde kullanın. Parke ve ahşap zeminleriniz eskisinden de temiz ve ışıl ışıl olsun.

Halıları temizleyip daha ferah bir hale getirebilirsiniz

Lavanta çayı gibi çayları poşet çay olarak tüketiyorsanız bu çay poşetlerini de hemen atmayın, biriktirin. Ardından poşetler tamamen kuruyunca açın ve içindeki artık çayları halının üzerine serpip bir süre bekleyin.Sonrasında elektrik süpürgesi yardımıyla hem çay artıklarını ve halının üzerindeki kirleri çekin. Halınız misler gibi olsun.

blank

Çay poşetleriyle saçlarınızı daha ışıl ışıl bir hale getirebilir, kısa sürede uzamalarını sağlayabilirsiniz

Kullandığınız çay poşetlerinden 3-4 tane alın, 2-3 bardak kadar sıcak suyun içine atın ve demlenmelerini bekleyin. Demlendikten sonra soğumaya bıraktığınız bu suyu, saçınızı durularken saç köklerine masaj yaparak kullanın. Son olarak, saçınızı duru su ile tamamen temizleyin. Saçlarınızın her zamankinden daha parlak olacağını, hatta daha kısa sürede uzayacağını göreceksiniz.

Nedeni ise basit, çayınız, özellikle de yeşil çay gibi bir çay kullandıysanız bolca antioksidan özellik gösterir. Bu özellik de saçlarınızı zararlı maddelerden arındırır, daha sağlıklı saçlarınız olmasına yardımcı olur.

Kullanılmış çay poşetleriyle ferah ve doğal ağız gargaraları hazırlayabilir, ağız kokusuna veda edebilirsiniz.

Eğer poşet çay olarak yeşil çay ya da nane çayı gibi antiseptik özelliğe sahip çaylar kullanıyorsanız bir kez kullandıktan sonra onları çöpe atmayın hemen. Kullandığınız o çay poşetlerinden bir bardak sıcak suyun içine koyun 2-3 tane. Bırakın demlensinler 20 dakika kadar. Sonra da bir güzel soğusun tabii o su.

Soğuduktan sonra içine aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz çay ağacı yağından ekleyin 2 damla kadar. Gargaranız hazır. Bakın görün ağız kokusu kalıyor mu sonra.

blank

El kokusunu yok ettiğiniz gibi ayak kokusundan da onlar sayesinde kurtulabilirsiniz.

Biriktirdiğiniz kullanılmış çay poşetlerini ayaklarınızı içinde bekletebileceğiniz boyutta bir leğene koyun ve ılık suyu boca edin. Yaklaşık 20 dakika kadar ayaklarınızı çay poşetleriyle dolu bu suda bekletin. Ayak kokusu belasından kısa sürede kurtulun.

Koku yapan ayakkabılarınızı da çay poşetleriyle ferahlığa kavuşturabilirsiniz.

Kullandığınız iki poşet çayı güzelce kurutun, ardından her birini bir ayakkabı tekinin içine yerleştirin. Bırakın, tüm gece ayakkabının içinde kalsın o poşetler. Sabah çiçek gibi ayakkabılarınız olsun.

Tabii kullanacağınız poşet çayların lavanta gibi mis kokulu olması işleri kolaylaştıracaktır, bizden söylemesi.

blank

Yetiştirdiğiniz bitkiler için gübre olarak değerlendirebilirsiniz.

Demlik çaylarda yaptığınız gibi kullandığınız çay poşetlerinin içindeki artık çayları da biriktirerek bitkilerinize doğal bir gübre sağlayabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken, çay poşetlerini biriktirirken onları cam kavanozlarda saklamak ve kuruyacakları için bir miktar nemlendirdikten sonra bitkinizin toprağına karıştırmak.

Çaydan yapmış olduğunuz bu gübre, bitkilerinizi, özellikle de köklerini zararlı böceklerden de uzak tutacaktır. Bir taşla iki kuş, mis.

Lekeli aynaları da kullanılmış poşet çaylarla temizleyebilirsiniz.

Özellikle banyolarda bulunan aynaların kolayca kirlendiğini düşünürsek onları temizlemek için uzun uzun vakit kaybetmeyin isteriz.Alın kullanılmış ve hafif nemli kalmış poşet çaylarınızı, bir bezden de destek alarak hop diye temizleyin aynalardaki inatçı lekeleri. Çok daha kolay olacak, göreceksiniz.

Çay poşetinin içindekileri değerlendirerek peeling yapabilirsiniz.

Cilt için seçilen peeling kürlerinin en önemli özelliği hafif pürüzlü bir yapıya sahip olmalarıdır. Kullandığınız çay poşetlerinin içindekileri peeling için hazırlayacağınız karışımda kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

Ancak kullandığınız çayın yeşil çay gibi tamamen bitkisel ve katkı maddesiz olduğundan emin olun. Ardından poşetin içindeki bu artık kısmı zeytinyağı ve bal ilave ettikten sonra cildinize hafif ve dairesel hareketlerle uygulayın, hemen sonrasında durulayın. Cildinizi kir ve ölü derilerden arındırmada da çay poşetlerinden destek alın.

blank

Tırnak mantarlarının daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz

Tırnak mantarı, özellikle de ayak parmaklarda sık sık karşılaşılan bir sorun. Bu sorunla baş etmek için de çay poşetleri yardımcı olmaya hazır. Nasıl mı? Hemen anlatalım.

Kullandığınız çay poşetlerini soğuduktan sonra buzdolabına koyun ve en az 20 dakika kadar buzdolabında bekletin. İyiden iyiye soğuyan bu çay poşetlerini tırnak mantarının bulunduğu bölgeye koyun. Bu işlemi günde 3 kez tekrar ettiğinizde bir süre sonra mantarlı bölgenin iyileşmeye başladığını göreceksiniz.

Yaparsınız ama biz yine de söyleyelim notu: Kullanılmış çay poşetlerinin bu sıra dışı kullanım alanlarından, özellikle sağlığınızı ilgilendirenleri doktorlarınıza danışmadan uygulamayın, faydalanmak isterken kendinize zarar verecek bir hamle yapmış olmayın. Aman diyelim, her müdahale her bünyede aynı etkiyi yaratmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ