Kadınlar Sitesi

Bu Bebek Devasa Büyüklükte Bir Dille Doğmuştu Bu Hali Ameliyat Sonrası. Ameliyat Öncesi Halini Gördüğünüzde Doktorlara İyi ki Varlar Diyeceksiniz

Bu Bebek Devasa Büyüklükte Bir Dille Doğmuştu Bu Hali Ameliyat Sonrası. Ameliyat Öncesi Halini Gördüğünüzde Doktorlara İyi ki Varlar Diyeceksiniz

Paisley Morrison Johnson, genetik bir rahatsızlık sonucunda doğduğunda dili bir yetişkin kadar büyüktü. Rahatsızlığa Beckwith Wiedemann sendromu adı veriliyor.

Bebeğin dili o kadar büyüktü ki boğulma riski vardı. Paisley doğumunun ilk haftasında kendi kendine nefes alamıyordu.

blank

Yetenekli doktor ve cerrahlar sayesinde Paisley sağlığına kavuştu. Yapılan zorlu ameliyatlar sonra minik bebek artık gülebiliyordu.

Çok tatlı bir kız bebek!
Beckwith Wiedemann sendromu, 14.000’de bir görülen bir rahatsızlık. Rahatsızlık sonucunda bebeklerin dilleri normalde çok daha hızlı gelişiyor.

Doğduğunda minik Paisley’nin dili ağzından iki kat daha büyüktü. Zavallı bebek kendi kendine nefes alamıyor ve yemek yiyemiyordu. 6 aylık olana kadar midesinden beslenmek zorunda kaldı.

Paisley ile ilgilenen bir tıp öğrencisi, “Dili hep dışarıdaydı. Sürekli dilini ısırıyordu çünkü ağzına sokamıyordu” dedi.

Doktorlar, Paisley’nin dilinin çok büyük olması sebebiyle boğulma riskinin olduğunu belirttiler. Aile ise gördükleri en büyük bebek dilinin olduğunu söylediler. Bir hafta boyunca makine yardımıyla nefes alan minik bebek, daha sonra yapılan müdahaleler ile kendi kendine nefes almaya başladı.

Bebeğin dili oldukça büyük olduğundan ve dikkat çektiğinden, annesi bebeğini dışarıya çıkardığında sık sık garip bakışlarla karşılaşıyordu.

blank

Paisley 6 aylıkken ilk ameliyatına girdi. Cerrahlar, dilini 5 cm kısaltmayı başardılar.

Ancak bu yeterli değildi.

Dört ay sonra dili tekrardan uzamaya başladı. Bebeğin bir ameliyata daha girmekten başka şansı yoktu. Neyse ki ameliyat başarılı geçti.

İkinci ameliyatından sonra Paisley ilk kez gülümsemeyi başardı.

Paisley’nin annesi, “Görünümü tamamen değişti. Sanki farklı bir bebek gibi artık. Sık sık gülümsüyor ve ilk kelimesini söylemek üzere” dedi.

Doktorlar, Paisley’e bir ameliyat daha yapılmamasını umuyorlar. Bebeğin, konuşma yeteneğini tamamen kazanması için uzun süre terapi görmesi gerekiyor. Bunun haricinde diğer bebeklerden hiçbir farkı yok.

blank

O muhteşem gülümsemeyi görmek ne kadar güzel!

Paisley’nin hikâyesine dair videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Paisley’nin sıradışı öyküsünü arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ