Kadınlar Sitesi

13 Yaşındaki Kız Alzheimer Hastası İçin Bir Uygulama Yaptı – Şimdi 47 Milyon Kullanıcısı Olması Planlanıyor

13 Yaşındaki Kız Alzheimer Hastası İçin Bir Uygulama Yaptı – Şimdi 47 Milyon Kullanıcısı Olması Planlanıyor

World Alzheimer Reports’un 2016 istatistiklerine göre dünyada 47 milyon Alzheimer hastası var.

Öldürmeyen ancak süründüren hastalık milyonlarca insanın hayatını etkiliyor. Hastalığa sahip kişilerin yakınları da hastalığı yaşıyormuş gibi acı çekiyorlar. Alzheimer hastası kişiler hastalıklarının ilerleyen evrelerinde maalesef en sevdiklerini bile tanıyamıyorlar.

13 yaşındaki Emma Yang, nenesine Alzheimer teşhisi koyulduktan sonra harika bir işe imza attı. Emma, nenesinin gözleri önünde eriyip bitmesine izin veremezdi. Nenesinin ve diğer hastaların yararlanabileceği harika bir projeye imza attı.

© Twitter

13 yaşındaki kız ve nenesi New York sokaklarında yürüyüşe çıkmışlardı. Bu sırada Emma, nenesinin torunlarının isimlerini ve yaşlarını hatırlayamadığını farketti. Hastalığın nenesini yavaş yavaş ele geçirdiğini anladı. Teknolojiyle ve programlamayla yakından ilgilenen Emma bütün Alzheimer hastalarının hayatını biraz da olsa rahatlatacak bir uygulama geliştirdi.

Emma, “Hastalık insanların hayat kalitesini düşürse de Alzheimer hastalarının her daim mutlu olmalarını istiyorum” dedi.

© Vimeo

Emma uygulamayı geliştirmeye başlamadan önce 50 Alzheimer hastasıyla ve uzmanlarla görüştü. Fikrini somut bir hale getirdikten sonra yatırım almak için başvurdu.

Emma’nin fikri New York’taki bir teknoloji gecesinde çok beğenildi ve Michael Perelstein Memorial Institute küçük kızın projesine yatırım yapmaya karar verdi.

Uygulama henüz markete girmedi. Geliştirilme aşamasında olan uygulamanın 6 farklı fonksiyonu var. Bunlardan biri de ‘Bugün’ adı verilen günlük benzeri bir bölüm.

© Vimeo

“Ben” bölümünde ise kullanıcıların kişisel bilgileri yer alıyor.

© Vimeo

Galeri kısmında ise kişinin ailesine ait fotoğraflar isimleriyle beraber yer alıyor.

© Vimeo

Yine burada iletişim bilgileri de var.

© Vimeo

“Haberler” ve “Güncellemeler” kısmında ise kişinin ailelerinin son günlerde yaptıklarına dair bilgiler var.

© Vimeo

Yüz tanıma teknolojisi sayesinde de Alzheimer hastaları, telefonları yakındakilere tutarak kim olduklarını anlayabiliyor.

© Vimeo

Uygulama hakkında daha fazla bilgi edinmek için tanıtım videosunu izleyin:

Emma en kısa sürede projesini hayata sokmak için çalışmalarına devam ediyor. En büyük isteği ise bütün Alzheimer hastaları ve yakınlarının uygulamadan haberdar olması. Yazıyı paylaşarak insanların konu hakkında bilgilenmesini sağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ