Kadınlar Sitesi

Zihinsel Yorgunluktan Kurtulmak İçin 5 Öneri

Zihinsel Yorgunluktan Kurtulmak İçin 5 Öneri

Zihinsel yorgunluğu azaltmak için, kendinize zaman ayırmanız gerektiğinin farkında olmalısınız. Yürüyüşe çıkmak; endişelerimizi azaltmaya ve bazı şeylere daha farklı ve güzel bir açıdan bakmaya yardımcı olur.

Kim zihinsel yorgunluğun gazabına bir veya daha çok kez uğramamıştır ki? Bu baskı binlerce endişeden, çözülmeyi bekleyen binlerce problemden ve kalp atışımızı hızlandıran anksiyete yüzünden olur.

Kendimizi bu günlük kargaşadan ve ağırlıktan uzaklaştırmak çok zor… Peki ne yapabiliriz? İlk olarak, durumun farkında olmalıyız. Kafamızın üzerinde kara bulutlara, zihinsel yorgunluğa izin vererek yaşamaya devam edemeyiz, bu sağlıksız bir durum. Bu sebepten ötürü size yardımcı olabilecek basit 5 adet önerimiz var. Not alabiliyor musunuz? Mükemmel!

1. Basit aküpresür egzersizleri

Daha önce bloğumuzda aküpresürün avantajlarına yer vermiştik. Nasıl? Mesela baş ağrısını hafifletebiliyor. Fakat, gerçekten işe yarıyor mu peki? Evet, yarıyor. Size şimdi bunalmaktan ve dolmaktan kaynaklanan zihinsel yorgunluğu azaltmak için aküpresürü nasıl uygulamanız gerektiğini açıklayacağız:

Yukarıdaki fotoğrafa bakın. Ne yapmalı: sadece 2 parmağınızı kullanacaksınız, baş parmağınız ve işaret parmağınızla fotoğrafta gördüğünüz kısıma kuvvetlice bastırın. Burada rahatlamayı sağlayan sinir uçları bulunmakta. Aküpresür çok kolay ve etkili.

Rahatlamaya ve hafiflemeye yarayan başka “sihirli” bir noktamız daha var. Burun kemiğimizin başlangıcında, göz pınarlarımızın hemen yanında bulunuyor. Buldunuz mu? Çok güzel, şimdi işaret ve baş parmağınızı koyup 30 saniye masaj yapın. Ne kadar rahatlatıcı olduğunu göreceksiniz.

2. Bir süreliğine durun ve sadece nefes alın

Daha işten yeni çıktınız fakat hala yarın ne yapmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Zihninizde işyerinizde gün içinde yaşadığınız endişeleri, hataları ve konuşmaları düşünmeye devam ediyorsunuz. Eve geldiniz ve yapmanız gereken daha fazla iş var: çocuklar, alınması gereken şeyler, akşam yemeği… Zihinsel yorgunluğunuzu nasıl azaltırsınız?

  • Bir şeyin farkında olun: Kendiniz için zaman ayırmaya ihtiyacınız var, günde en az 2 saat kendinizle kalmalısınız. Kendinize özel alan yaratmalısınız. Bu bir heves kesinlikle değil. Zihinsel sağlığımız için basit bir gereklilik, yani günlük rutinde “bir süreliğine olsa da durmak” sizi sakinleştirecektir.
  • Sessiz, sakin ve rahatlatıcı bir yer bulun. Burada kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
  • Şimdi, zihninizi boşaltın, endişelerden uzaklaşın ve derin bir nefes alın. Daha sonra yavaş yavaş bu nefesi verin. Bunu 5 defa tekrarlayın, hiçbir şey düşünmemek için kendinizi zorlayın.
  • Bu basit, rahatlatıcı egzersizden sonra, kendinizi ödüllendirin. Yürüyüşe çıkın, kitap okuyun veya banyo yapın.

3. Kendinize düşüncelerinizde bir sığınak bulun ve “özel bir saray” yaratın

Örnek olarak, diyelim ki işyerindesiniz. Ofisinizde, mağazanızda veya nerede çalışıyorsanız, her gün çalışmak için nereye gidiyorsanız genellikle birçok baskıya maruz kalırsınız. Herhangi bir anda, zihinsel yorgunluktan etkili bir şekilde nasıl kurtulursunuz?

  • Sadece 5 dakikaya ihtiyacınız var. Sessiz bir yere gidin veya masanız sessiz bir yerdeyse orada bile kalabilirsiniz.
  • Camdan dışarıya veya rahatlatıcı bir yere bakın. Bilgisayarınızın ekranına bakmayın.
  • Şimdi, güzelce ve dikkat ederek sakince nefes alıp verin.
  • Peki şimdi ne yapacaksınız? Hayal gücünüzü kullanın. Hoşunuza giden bir şeyi hayal edin, görmekten hoşlandığınız bir yeri hayal edin mesela. Sakince yürüdüğünüz bir sahili hayal edin. Sıcağı, meltemin hafifçe teninizi okşadığını, kumun sıcaklığını hayal edin. Her şeyin sakin ve dinlendirici olduğu, hiçbir baskının ve gerginliğin olmadığı bu “özel saray”a seyahat edin. Burada rahatlayın ve bütün baskılardan “bağınızı koparın”.

4. Gül, limon ve melisa çayı

Stresi ve anksiyeteyi azaltmak için en uygun yöntemlerden biri gül, limon ve melisa karışımından oluşan bir çay içmektir. Lezzetli, hafif ve çok rahatlatıcıdır, zihinsel yorgunluğu azaltmak için idealdir.

Sadece 10 gram gül yaprağına, 10 gram melisaya ve 5 gram limona ihtiyacınız olacak. Bunları 1 bardak suya ekleyin ve kaynatın. Demlendikten sonra, biraz da bal ekleyin.

Bu bitkisel çayı rahat bir atmosferde, tek başınıza, sessizce ve yavaşça için. Hiçbir şey düşünmeden sadece anın tadını çıkarın. Kendinize 20 dakikalık bir dinlenme süresi verin.

5. Yürüyüşe Çıkmanın Faydaları

Yürüyüşe çıkmak kadar dinlendirici ve özgürleştirici olan çok az şey vardır. Sadece yarım saate ihtiyacınız var. En güzel spor ayakkabılarınızı giyin, köpeğiniz varsa onu da alın ve yürüyüşe çıkın. Hızlı bir tempo her zaman kan dolaşımını hızlandıracak ve kalbinizin iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Rüzgarın saçınızı dalgalandırmasına izin verin ve zihninizi yenileyin. Zihinsel yorgunluğunuz yoğunluğunu kaybetmeye başlayacak ve rahatlamış hissedeceksiniz. Belki de hayatınızda bazı değişikler yapıp yapmamaya karar verdiğiniz anlar bu anlar olacak. Önceliklerinizi belirlemeye ve kendiniz hakkında daha fazla düşünmeye önem vermelisiniz.

Mutlu olmayı ve zihninizi yoran bu ağırlıklardan arınmayı hak ediyorsunuz. Neden bugün başlamayalım?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ