Kadınlar Sitesi

Baş Ağrısına Birebir Bitkisel Kürler

Baş Ağrısına Birebir Bitkisel Kürler

Baş ağrıları migren ve sinüzitten doğduğu gibi, aynı zamanda strese bağlı da gerçekleşir. Papatya, ıhlamur, zencefil gibi bitkiler ve bunlardan elde edilen çaylar herkeste farklı etki yaratmakla birlikte bu ağrılara birebirdir. Ancak aşağıdaki tariflerimize ve her yolu denemenize rağmen hala geçmeyen baş ağrısı ile karşı karşıya iseniz hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

blank

Günlük hayatın içinde yoğun olarak yaşadığımız stres, gürültü, sinir, huzursuzluk ve çok çalışmak gibi durumlar baş ağrılarına sebep olur. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında hemen içinde pek çok kimyasal madde bulunan ilaçları içmek yerine bitkisel yöntemlere başvurmak ilk önlem olarak tercih edilir. Özellikle de sırt ve boyun ağrısıyla birlikte gelen baş ağrıları bahsettiğimiz sebeplere bağlıdır. Bitkisel çaylardan oluşan kürlerle rahatlama sağlanabilir.

Sizlere aşağıda yapımı kolay olan birkaç bitki çayı tarifi verdik. Bunları başınız ağrıdığında içtiğinizde bir nebze de olsa rahatlatacaktır.

Baş Ağrısına Bitkisel Çaylar

Ihlamur Çayı:
Bir fincan kaynamış suya 1 tatlı kaşığı ıhlamur ekleyerek demleyin. Demliğin porselen ya da seramik olmasına özen göstermelisiniz.

Papatya Çayı:
2-3 çorba kaşığı papatyayı yarım litre kaynamış suda demleyin. 20 dakika bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez içmenizi öneriyoruz. Limon ve bal ile tatlandırabilirsiniz.

Zencefil Çayı:
1 çay kaşığı zencefili, önceden kaynamış suyun içine ekleyip 10 dakika demleyin. Yemeklerden önce veya sonra yarım su bardağı tüketin.

Meyan Kökü Çayı:
1 çay kaşığı meyan kökünü kaynamış suyun içinde ekleyip 10 dakika kaynatın. Çayınız hazır.

Kuşburnu Çayı:
100 gram kuşburnunu porselen bir kaba koyun. 1 litre kaynamış su ekleyin. 10 dakika demleyin. Havlu ile sarıp 12 saat bekletin. Bal ilave edebilirsiniz.

Baş ağrısına iyi gelebilecek yöntemler ise şöyle sıralanabilir:

  • Öncelikle kesinlikle karanlık ve sessiz bir ortamda uzanın.
  • Eğer haliniz varsa açık havaya çıkıp yürüyün.
  • Yarım limonun suyunu ve 3 yaprak naneyi bir kap su içine koyun, biraz beklettikten sonra bez batırıp, her 15 dakikada bir alnınıza koyun.
  • Ensenize buz dolu bir poşet koyun.
  • Avuç içinize bir parça buz alıp tüm gücünüzle sıkın. Ağrı eşiğinizi arttıracak ve hissizleşmenizi sağlayacak.
  • Günde en az bir şişe maden suyu için. Mineral eksikliği baş ağrısına neden olur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ