Kadınlar Sitesi

Araştırmaya Göre Unutkanlar Daha Zekiymiş

Araştırmaya Göre Unutkanlar Daha Zekiymiş

Sık sık bir şeyler unutuyorsanız üzülmeyin blank?

Yeni iş veya okul arkadaşınızın adını unuttuğunuz oluyor mu? Markete almak için gittiğiniz şeyi almayı unutup onun haricinde her şeyi alıp da eve döndüğünüz oluyor mu?Bunları sık sık yaşıyorsanız ortada bir yanlışlık olduğu kesin.Ancak merak etmeyin. Her yanlışlık sorun anlamına gelmez. Hatta bu yanlışlığın olumlu bir anlamı var.

blank

Son günlerde yayınlanan bir araştırmaya göre unutkan kişilerin, her şeyi hatırlayan kişilere göre daha zeki olmak ihtimalleri varmış.Kanada’daki Toronto Üniversitesi, zekâ ile unutkanlığın orantılı olmadığını öne sürdü.Genelde her şeyi hatırlayan insanların daha zeki olduğu düşünülür. Araştırma ise unutkan olmanın sizler için daha iyi olduğunu açıklıyor.

blank

Meğerse bütün detayları hatırlamak yerine sadece büyük resmi hatırlamak hem beyniniz hem de sağlığınız için daha iyiymiş.Beynin bilgi ve hatıraları sakladığı bölümü, eski ve önemsiz olanları silerek üzerine yeni ve önemli olanlarını ekliyormuş.

blank

CNN’in aktardığına göre her detayı hatırlamak bizi zeki yapmıyormuş.Önemli olan işimize yarayan ve önemli bilgiyi hatırlamak.Mesela birisinin ismini hatırlamak yerine suratını hatırlamak daha önemlidir.

blank

Buna farklı bir açıdan bakarsanız aslında mantıklı olduğuna hak vereceksiniz.Bir aslan için önemli olan etrafındaki bütün nesnelerin ne olduğunu hatırlamak değil ona neyin zararlı neyin zararsız olduğunu bilmektir.Unutkanlık sadece bazı şeyleri unutmaktan ibaret değil. Beynimiz işimize yaramayan ve artık kullanmadığımız bilgileri silerek yerine yenilerini ve önemli olanlarını ekliyor.

blank

Elbette her şeyi hatırlamak yararınıza olacaktır. Ancak beynin bunu yapabilmesi mümkün değildir.Günümüz teknolojisi sayesinde ezberlenilebilen ve bir tık ötemizde olan bilgilere ulaşmak kolay. Bu nedenle bunları hafızamızda yer etmemize gerek yok.Bu çalışma her şeyi unutmanız gerektiğini önermiyor. Markete gidip süt almayı unuttuğunuzda bunun aslında kötü bir şey olmadığını ve beynin işini yaptığını öneriyor.

blank

Aklınıza yattı mı?

Uzun uzadıya düşününce aslında gayet de mantıklı geliyor. Bundan sonra basit şeyleri unuttuğunuzda hafızanızla ilgili bir sorun olduğunu düşünüp dert etmeyin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ