Kadınlar Sitesi

Yastık kılıfını 5 yıl değiştirmeyince hayatı karardı

Yastık kılıfını 5 yıl değiştirmeyince hayatı karardı

Yastık kılıfını 5 yıl değiştirmeyince…İki yıldır göz kızarıklığı ve kaşıntısı yaşayan kadının hastalığının sebebi duyanları şoke ediyor.Çin’de yaşayan Xu adlı kadın, gözlerinde kızarıklık ve kaşıntı sorunu yaşıyordu. Xu, iki yıl boyunca doktora gitmedi ve göz damlası ile tedavi olmaya çalıştı.

blank

Gözlerini açamayacak hale gelince ailesinin ısrarları üzerine hastaneye giden Xu’yu gören doktorlar şoke oldu. Çünkü genç kadının kirpiğinde 100’e yakın bakteri vardı.

blank

Xu’nun tek bir kirpiğinde bile 10’dan fazla mite yani ev tozu akarı olduğunu söyleyen doktorlar, hastalığın sebebinin Xu’nun 5 yıldır yastık kılıfını değiştirmemesi ve odasının yeterince havalandırılmamasından kaynaklandığını açıkladı.

blank

Bakteriyel enfeksiyon yaşayan kadın, tedavisinin ardından taburcu edildi.

MİTE (EV TOZU AKARI) NEDİR ?

Ev tozu akarları çıplak gözle görülmeyen 0,3 mm büyüklüğündeki mikroskopik canlılardır. Özellikle yataklarda, yastıklarda, yorganlarda, battaniyelerde, halılarda, kumaş kaplı oturma takımlarında ve tüylü oyuncaklarda yoğunlaşır. Besin kaynağı olarak insan deri döküntüleri, dökülmüş kıl, saç ve küfleri kullanırlar. 1 gram deri parçası bile 1 milyon ev tozu akarının beslenmesi için yeterli olur. Akarların çoğalması için ideal ısı 25-30 derece nem oranı ise yüzde 70-90’dır.

blank

Ev tozu akarları havada uçmaz ama ev tozuyla hareket ederler. Bulundukları yüzeylerde dışkılarlar ve bu dışkılar insanlarda alerjik reaksiyon gösterir. Dışkılar zamanla kuruyarak ince toza dönüşür ve ev tozuna yapışarak hareket eder. Bu nedenle temizlik yapılırken toza yapışmış ev tozu akarlarının dışkıları tozla birlikte yukarı yükselir, havaya karışır, burun ve ağızdan soluma yoluyla insan vücuduna girer. Daily Mail

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ