Kadınlar Sitesi

Böbrek Hastalığınız Olduğunun 8 İşareti

Böbrek Hastalığınız Olduğunun 8 İşareti

Böbreklerimiz idrar yoluyla toksinleri vücuttan atarak vücudu temizlemekten sorumlu organlardır. Bir çok özelliklerinin yanı sıra böbrekler vücuttaki sodyum, kalsiyum ve diğer önemli maddelerin seviyelerini dengeler. Böbrekler, kaburga kafesinin altında bulunur ve günde yaklaşık 120 ila 125 litre kanı, içindeki toksinlerden arındırırlar.

blank

İdrarda değişimler İdrar alışkanlıklarındaki ve idrar kompozisyonundaki değişimler böbrek yetmezliğinin erken belirtileridir. Böbreklerin idrar ürettiği göz önüne alınırsa, idrarda belirgin değişimler yaşamak yaygın bir deneyimdir. Örneğin, böbrek yetmezliği gece daha sık tuvalete çıkmanıza neden olabilir ya da gün boyunca sürekli tuvalete gitmenize neden olabilir. Böbrek yetmezliği çektiğinizde, idrar normalden daha yeşil görülebilir, ya da neredeyse turuncu olur. Ayrıca, idrarın kokusu da normalden daha güçlü ve kötü olur

Ödem veya şişme Su tutulumu veya ödem, böbrek yetmezliğinin sonucu olabilir. Bunun sebebi vücudun enflamatuar tepkilerinde dengesizlik olması ve dokularda aşırı sıvı tutulmasıdır. Şişme vücudun şu bölgelerinde oluşabilir: Ayaklar. Bacaklar. Ayak bilekleri. Yüz. Eller. Karın bölgesi.
Çok Kaşınmak Böbrekler, kanımızdaki atıkların atılmasından sorumludur. Bu yüzden başarısız oldukları her zaman, kanımıza atıklar birikir ve aşırı kaçınmanıza neden olur.

Bel bölgesinde rahatsızlık hissi Bel ağrısı veya vücudun bir tarafında hissedilen ağrı böbrek hastalıklarına işaret ediyor olabilir. Bu belirtileri yaygın kas ağrısıyla karıştırmak mümkündür, ama yine de bu belirtilere dikkat etmelisiniz çünkü bu ağrı polikistik böbrek hastalığı, böbrek taşları veya karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

Kuru cilt Böbrek yetmezliği ilerledikçe, vücut su kaybeder ve sıvıları düzgün kullanma kabiliyetini yitirir. Bu yüzden, cildimiz doğal nemini kaybeder ve zamanla daha da kuru hale gelir.

Baş dönmesi Böbrek yetmezliği ve böbrek enfeksiyonu geçiren hastaların bazıları kansızlık, yani anemi geliştirebilir. Bu, olabildiğince çabuk şekilde kontrol edilmelidir. Eğer ısrarcı bir baş dönmesi, bayılma hissi ve halsizlik yaşıyorsanız, doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Genelde iyi yiyen bir kişi, birden iştahını kaybettiyse, bu kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böbrek problemleri iştah kaybının tek nedeni olmasa da, bu olasılık göz önünde bulundurulmalıdır. İlginç olan ise, bazı durumlarda böbrek yetmezliği hıçkırığa neden olur ve sonuç olarak tok hissetmemize yol açar.
El ve Ayak Terlemesi Bu belirti, böbreklerin fazla sıvıyı atmada başarısız olması sonucudur. Sonuç olarak sıvı birikir ve bacaklarda, ayak bileklerinde, ayaklarda, yüzde ve ellerde terlemeye neden olur. Ödem de oluşabilir… Sağlıklı günler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ