Kadınlar Sitesi

Ucuz eti bulmak neredeyse imkansız

Ucuz eti bulmak neredeyse imkansız

Vatandaş marketlerde ucuz et bulamıyor. Ucuz et satmak için Et ve Süt Kurumu ile anlaşan iki marketin Güneşli ve Bağcılar’daki 5-6 şubesine gittik. Bazıların ucuz eti hiç bulamazken, bazılarında sadece kıymaya rastladık. Market çalışanları ucuz etin çok az geldiğini, geldiği zaman da hemen bittiğini söylüyor. Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba daha önce yaptığı açıklamada marketlere ayda 6 bin ton ucuz et verildiğini açıklamıştı. Bu durumda 12 bin 500 şube ile hizmet veren marketlere bir günde verilen et miktarı ise ortalama 16 kilogram oluyor.

blank

Ucuz et satışı kasım ayı başında 2 zincir markette başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ön ayak olduğu uygulama ile Et ve Süt Kurumu aracılığıyla 81 ilde şubesi olan iki markete kilogramı 25 TL’den karkas et satışı yapıldı. Kıymanın kilogramı 29 TL, kuşbaşının ise 31 TL’den tüketiciye sunuldu. Ancak satışlar başlamış olmasına rağmen tartışmalar bitmedi. Vatandaşlar ucuz et bulamadıklarını, marketlere et gelmediğini iddia etti. Biz de bu iddialar üzerine Bağcılar ve Güneşli’de ucuz et satışı yapan 2 marketin şubelerine gittik.

MÜŞTERİLER SORUYOR
Öğlen saatlerinde gittiğimiz marketlerin bazılarında hiç ucuz et ve kıymaya rastlamazken, bazılarında ise sadece ucuz kıyma satışı yapıldığını gördük. Konuştuğumuz bir market çalışanı, “En son 2 gün önce et geldi. 2 gündür et gelmesini bekliyoruz. Ancak gelmedi. Bugün akşam üstü etin gönderileceği bilgisini verdiler. Ancak dün de aynı bilgi verilmişti. Müşterilerimiz sürekli ucuz eti soruyor. Biz de bir şey diyemiyoruz” dedi. Güneşli’de bulunan bir başka markette de sadece kıyma satışı yapılıyordu. Bunun nedenini sorduğumuz market çalışanı şu cevabı verdi: “Kuşbaşı et de kıyma da çok az geliyor. Kuşbaşı etler geldiği gibi bitti. Kıyma ise 8-10 paket geldi. Onlar da bir kaç saat içinde bitecektir. Geldiği gibi ürünler bitiyor. Başka marka kıyma ve kuşbaşı ürün satışı da yapamıyoruz. Bu yüzden müşteriler geldiği zaman ürünü bulamayınca sıkıntı yaşıyoruz.”

AYLIK 6 BİN TON
Peki bu et sıkıntısı neden yaşanıyor? Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba daha önce Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Et ve Süt Kurumunca (ESK) temin edilerek marketlerde satılacak kıyma ve kuşbaşı için daha önce toplamda aylık 2 bin tonluk miktar belirledik. Ancak bunu daha sonra 6 bin tona çıkardık. Bizim amacımız birileriyle rekabet, diğer marketleri, kasapları rahatsız etmek değil. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın daha ucuz et ihtiyaçlarını karşılayabilmek. Gerekirse ben bunu 10 bin tona da çıkarabilirim” ifadelerini kullanmıştı.

blank

GÜNDE 32 PAKET
Ucuz et satışı yapan 2 marketin toplamda 81 ilde 12.500’den fazla mağazası bulunuyor. Buradan hareketle Bakan Fakıbaba’nın açıkladığı ayda 6 bin ton et verileceği açıklaması dikkate alınarak hesaplama yapılırsa, bir market şubesine ayda 480 kilogram et veriliyor. Bir günde bir mağazaya gelen et ise sadece 16 kilogram olmuş oluyor. Yarımşar kilogramlık paketler halinde etler marketlere gönderiliyor. Bir markete bir günde giden paket sayısı da 32 oluyor.

Karkasın yüzde 72.5’i kıyma ve kuşbaşı oluyor
ÖTE yandan vatandaşın ucuz ete ulaşması için ESK tarafından verilen karkas ette kuşbaşı ve kıyma dışında kalan diğer bölümlerin nerelere satıldığı ile ilgili bilgileri de ESK yetkilileri açıkladı. Marketlerle yapılan anlaşmaya göre karkas etin yüzde 72.5’inin kıyma ve kuşbaşı olarak kullanılmasının zorunluğu olduğu bilgisini veren ESK yetkilileri, “Karkas etin yüzde 20’si zaten fire olarak sayılıyor. Geri kalan kısmı için ise bir fiyat zorunluluğu bulunmuyor. Toplam karkas etin yüzde 7.5’lik kısmından değerli diye tabir edilen bonfile gibi etler alınıyor. Bunlar da marketlerde satılıyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ