Kadınlar Sitesi

Migreni İyileştirmek İçin En İyi Tohumlar

Migreni İyileştirmek İçin En İyi Tohumlar

Beslenme diyetinize, susam gibi migreni azaltıcı tohumları eklemenizin yanı sıra; fast food gibi migreni tetikleyecek yiyeceklerden de kaçınmalısınız.

blank

Önleyici bir diyetin, tecrübe ediyor olduğunuz migrenin şiddetini azaltmada etkisi oldukça önemlidir. Günlük beslenme diyetinize dikkat etmek ve buna sağlıklı yiyecekler eklemek daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Bu bağlamda, hangi tohumlardan hangi ölçülerde kullanmanız gerektiğini bilmek ister misiniz? Migrene en çok iyi gelen tohumları öğrenmek için takip eden makaleyi okuyun!

1. Migren ve Beslenme

blank

Migrenin başlıca sebebinin yediğimiz bazı besinlerin içeriklerinden biri veya birkaçına vücudumuzun verdiği tepki olduğu kanıtlanmıştır. Stres ve hatta genetik altyapımız da, bu hastalıktan dolayı acı çekip çekmeyeceğimizi belirleyici faktörlerdir. Bazı yiyecekler, toksin gibi etki ederler (antijenler) ve vasodilatör maddelerin sentezine sebep olurlar. Bu da beyindeki atardamarların şişmesine sebep olur. Migrenden acı çekmemizin sebebi de tam olarak bu durumdur.

İlaç tedavisi uyguluyor ve diyetinize de özen gösteriyor olsanız dahi; ara sıra olan migrenden dolayı acı çekebilirsiniz. Niçin? Çünkü, belirli uyaranlar tetiği çekici etki edebilmektedir. Stres, menstrual periyod, kahvaltıyı atlamak, az uyku, hatta fazla fiziksel aktivite, migreni tetikleyebilir. Bu bağlamda tedbir amaçlı, yaşadığınız farklı olaylara verdiğiniz reaksiyonları not ederek, ileride bunlardan kaçınabilirsiniz. Bazen, bir parfüm kokusu dahi migreninizin size acı çektirmesine sebep olabilir; dolayısıyla bu faktörlerin tamamını göz önünde bulundurmalısınız. Kesinlikle uzak durmanız gereken yiyeceklerin bir listesi aşağıda yer almaktadır:

 • Biyojenik Aminler: Histamin veya tiramin gibi aminler; çikolata, peynir, şarap, bira ve balık konservesi gibi birçok yiyecekte bulunurlar.
 • Gıda Katkı Maddeleri: Monosodyum glutamat nedir biliyor musunuz? Bu, beşinci lezzet olarak da bilinir ancak gerçekte, yiyecekleri tüketmenin daha keyifli hale gelebilmesi için eklenen bir bileşendir. Hangi yiyecekler bu bileşeni içermektedirler? Pizza, hamburger, şekerlemeler, tatlılar ve hepsinden önce Çin yemekleri. Hatta domates ve parmesan peyniri, doğal olarak bu maddeyi içermektedir.
 • Akılda Tutulması Gerekli Diğer Yiyecekler: Diğer çok da sağlıklı olmayan besinler, örneğin; konserve ton balığı, sardalya, hamsi, sosis, karaciğer, kırmızı et, lahana turşusu, soya, patlıcan, domates, kırmızı şarap, beyaz şarap, bira, bira mayası ve fazla olgunlaşmış meyveler.

2. Tohumların Migren Kontrolüne Olan Yardımı
Ayçiçeği Çekirdeği

blank

Migrenden yakınan kişiler için, ayçiçeği çekirdeği oldukça idealdir. Bunun için tuzsuz olanlarından yemeniz gerekiyor, unutmayın. Her gün bir avuç veya ortalama iki yemek kaşığı tüketmek yardımcı olacaktır. Bu tohumun faydaları ile ilgili daha fazla bilgi ister misiniz?

 • E Vitamini: Anti-oksidanlar açısından zengindir; bu sayede vücudunuz da kendisini, iç şişliğe sebep olabilecek toksinlere ve zararlı elementlere karşı koruyabilmektedir. Vücudunuzu temizler, bağışıklık sisteminizi korur, hücre liflerini daha elastik hale getirir ki bu sayede kafatasındaki sinirlerin sıkışıklığı engellenebilir.
 • Yağ Asitleri: Bunlar, migrenle savaşmak açısından mucizevi içeriklerdir. Bu tip yağlar ayrıca vücudunuzun güçlü kalmak için ihtiyaç duyacağı bazı hormonları salgılaması açısından da oldukça önemlidir. Ayrıca bu yağlar, kolesterol ve trigliserid seviyelerinin de düşürülmesine yardımcıdırlar.
 • Magnezyum: Konu migreni engellemeye gelince, muhtemelen magnezyumun ne denli yardımcı olduğunu biliyorsunuz: Kas ve sinir yapısını güçlendirir, sinirlerdeki aktarımı teşvik eder, böylelikle de kasların rahatlamasını sağlar. Ayrıca; kemik sağlığına olumlu etki eder, kardiyovasküler sistemi güçlendirir ve vücuda, sinirlerdeki şişliği önlemesi için yardımcı olur. Yani harikadır!

3. Keten Tohumu

blank

Kilo vermek istiyorsanız, kolesterolünüzü düşürmek istiyorsanız veya kan şeker seviyenizi dengelemek istiyorsanız; keten tohumu harika bir tercihtir. Peki, keten tohumunun ayrıca migrene de iyi geldiğini biliyor muydunuz? Keten tohumunu salatalarınıza ekleyin ve sizi nasıl harika hissettirdiğini seyredin. Her gün, günde yaklaşık iki yemek kaşığı kullanmalısınız.

 • Yağ asitleri bakımından zengindir: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, omega-3, omega-6 gibi yağ asitleri migreni hafifletmede oldukça yardımcıdır. Detaylı olarak; keten tohumu omega-3 çoklu doymamış yağ asidini %75 ve omega-6’yı %25 oranında içermektedir.
 • E Vitamini: Bir kez daha söylüyoruz; bu tohumlar, E vitamini açısından harika kaynaklardır. Bu da hem sağlığımız için çok faydalıdır hem de migrene iyi gelmektedir. Günde yaklaşık iki yemek kaşığı tüketmeyi deneyin.
 • Mineraller migrene iyi gelir: Magnezyum, kalsiyum, potasyum, manganez, silikon…

4. Chia Tohumu

blank

Chia tohumları, süper yiyecek olarak tanımlanan yiyeceklerin üst sıralarında yer alırlar. Bir çok atlet bunlardan tüketmektedir, ayrıca besin takviyesi ihtiyacı olan veya kilo vermek isteyen insanlarca da tüketilmektedir. Faydalarına birlikte göz atalım:

 • Doğal mineral kaynağıdır: Migrenle savaşta en etkili askerlerden, kalsiyum, magnezyum ve çinkoyu yüksek miktarlarda içerir. Bu mineraller size ayrıca sağlıklı kalabilmek için ihtiyacınız olan basit besleyicileri de sağlarlar.
 • Doğal Omega-3 yağ asidi kaynağıdır: Daha önce de belirttiğimiz gibi bu element, migrenle savaşmak için çok etkilidir ve Chia tohumu da bunun için zengin bir kaynaktır. Omega-3 ayrıca, kalp sağlığı için faydalıdır, kolesterol seviyesini düşürücüdür. Dolayısıyla bu tip yağı bol miktarda tüketmeye gayret edin.

5. Susam

blank

Susamı denediniz mi? Bu lezzetli tohum, birçok ana yemek, tatlı ve ev yapımı ekmeklerle tüketilebilir. Susamı ayrıca, günde iki yemek kaşığı miktarda, yalnız olarak da tüketebilirsiniz. Peki bu tohum, migrene nasıl iyi gelmektedir?

 • Yüksek magnezyum oranına sahiptir: Susamda bulunan yüksek oranda magnezyum, migrene de sebep olan; kan damarlarındaki spazmları engelleyicidir. Aslında birçok insan susamı, baş ağrısı, baş dönmesi ve migren gibi şikayetleri önlemek amaçlı düzenli olarak tüketmektedir.

Sonuç olarak; her güne farklı bir tohumu seçebilir ve günlük besin ihtiyaçlarınız doğrultusunda tüketebilirsiniz. Günde yaklaşık iki yemek kaşığı tüketmeniz, sağlığınız açısından harikalar yaratabilir!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ