Kadınlar Sitesi

Kız yurdunu ayağa kaldıran olayın sırrı çözüldü! Panik anları kamerada…

Kız yurdunu ayağa kaldıran olayın sırrı çözüldü! Panik anları kamerada…

1400 öğrencinin kaldığı yurtta yaşananlar günlerdir konuşuluyordu… ‘Duvarlarda el izi var… ‘Samara’ya benziyor’ deniliyordu. Sonunda yurdu ayağa kaldıran olayla ilgili tüm gerçekler ortaya çıktı ve o kızlar her şeyi itiraf etti!

Karaman’daki kız yurdunda yaşanan olayla ilgili başlatılan soruşturmada, 3 kız öğrenci, ‘Halka’ adlı korku filmindeki ‘Samara’ karakterine benzetilince paniğe yol açan şakayı başlattıklarını itiraf etti. 3 öğrenci birkaç hafta önce arkadaşlarını korkutmak için makyaj malzemeleriyle yüzlerini boyayarak şakayı başlattıklarını söyledi. 3 kız öğrenci daha sonra kendilerinin de korktuğunu, oda kapısına masa dayayıp öyle uyumaya başladıklarını söyledi. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ise, “Söz konusu öğrencilerle ilgili gerekli disiplin işlemleri derhal başlatılmıştır” açıklamasında bulundu.

blank
 

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü Karaman İl Müdürlüğüne bağlı Nefise Sultan Kız Öğrenci Yurdu’nda yaşanan olayla ilgili görevlendirilen müfettişlerin çalışmaları sürüyor. Polis ekiplerinin de olayın aydınlığa kavuşturulması için başlattığı soruşturma devam ediyor. Yurdun güvenlik görevlileri ile burada kalan çok sayıda kız öğrencinin ifadesine başvuran polis ekipleri, olayın 3 kız öğrencinin birkaç hafta önce arkadaşlarını korkutmak için yaptığı şakayla başladığını tespit etti. Şakaya daha sonra başka öğrencilerin de katıldığı, söylentilerin git gide yayıldığı iddia ediliyor.

‘ENDİŞE YAYILINCA VAZGEÇTİK’

Makyaj malzemeleriyle yüzlerini boyayan bu 3 kız öğrencinin “yurttaki arkadaşlarını korkutmak için birkaç kez şaka yaptıklarını ancak yurt genelinde endişenin yayılması üzerine bundan vazgeçtiklerini” söylediği öğrenildi.

“KORKUTTUK, SONRA BİZ DE KORKTUK”

Yurtta, öğrencileri korkutmaya çalışan 3 öğrenci, polise verdikleri ilk ifadede, makyaj malzemesiyle yüzlerini boyayıp yurttaki öğrencileri korkutmaya çalıştıklarını, öğrencilerin paniklemesi üzerine şakayı bıraktıklarını söyledi. Şakanın ardından kendilerinin de korkmaya başladığını ileri süren 3 öğrenci, oda kapısına masa dayayıp, uyumaya çalıştıklarını iddia etti.

 

İfadelerinin ardından serbest bırakılan 3 öğrenci, sadece yüzlerini boyayıp şaka yaptıklarını, odalara bırakılan notları ve işaretlerle ilgilerinin olmadığını ileri sürdü. Polis, olaya karışan diğer öğrencilerin kimliğini belirlemek için çalışmasını sürdürüyor.

Öte yandan, olay sırasında yurttaki kızların panik anı ise bir öğrencinin cep telefonu kamerasına yansıdı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili Karaman Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada ise yurttaki öğrenciler arasında huzursuzluk ve paniğine sebep olan olayla ilgili somut ve anlaşılır bulgulara rastlanılmadığı belirtilerek, “Saat 04.30 civarında panikle yurttan dışarıya çıkan 100-150 civarındaki öğrenciden 8’i rahatsızlanarak hastaneye intikal ettirilmiş, tedavileri sonucu tekrar yurda dönmüş ve tüm öğrenciler yurda giriş yapmışlardır. Öğrencilerin panik ve korkusuna neden olan psikolojik ortamın sebebine yönelik araştırmalar ve idari tahkikat devam etmekte olup, öğrencilerin güvenli bir şekilde yurtta barınabilmeleri için ilave her türlü tedbir, İl Emniyet Müdürlüğü ve Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğünce alınmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

DİSİPLİN SORUŞTURMASI BAŞLATILDI

Öte yandan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğünce, Karaman’daki Nefise Sultan Kız Öğrenci Yurdundaki olaya ilişkin, “Söz konusu öğrencilerle ilgili gerekli disiplin işlemleri derhal başlatılmıştır.” değerlendirmesi yapıldı. KYK’dan yapılan açıklamada, bazı medya organlarında Karaman’daki Nefise Sultan Kız Öğrenci Yurdundaki öğrencilerin korku ve panik yaşaması olayına ilişkin doğruluğu teyit edilmeden haberler yapıldığı belirtildi.

 

Kız yurdunda güvenlik personeli kontrolü ve kamera güvenlik sistemleri dahil olmak üzere gerekli tüm tedbirlerin mevcut olduğu, yurt binasına dışarıdan yabancı bir kişinin girmesinin kesinlikle söz konusu olmadığı ifade edilen açıklamada, öğrencilerin korku ve panik yaşamasına yol açan olayla ilgili, kurum başmüfettişi ve emniyet yetkililerince soruşturma yapıldığı vurgulandı. Açıklamada, soruşturma sonucunda söz konusu hadisenin yurtta kalan üç öğrenci tarafından “şakalaşma” maksadıyla gerçekleştirildiğinin kendilerinin yazılı beyanlarıyla anlaşıldığı bildirilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Hangi amaçla yapılmış olursa olsun ailelerin bizlere emaneti olan öğrencilerimizin huzurunu bozarak paniğe sevk eden ve kamuoyunda Kurumumuzla ilgili yanlış bir algı oluşturan bu üzücü hadisenin kabul edilmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Bu nedenle, söz konusu öğrencilerle ilgili gerekli disiplin işlemleri derhal başlatılmıştır.”

Yurtlarda barınan tüm öğrencilerin huzurlu ve güvende olmasının Kredi ve Yurtlar Kurumunun temel görevi olduğu belirtilen açıklamada, öğrencileri ve ailelerini endişeye sevk edecek herhangi bir durumun bulunmadığı kaydedildi.

SAMARA’YA BENZETİLİNCE…

1400 öğrencinin kaldığı yurtta 200’e yakın öğrencinin ifadesinden yola çıkan polis, olaydan korkan öğrencilerin ‘Halka’ adlı korku ve gerilim filmindeki ‘Samara’ karakterine benzettikleri ve ‘şaka’ olduğu ileri sürülen olayla ilgili 3 kız öğrencinin kimliğini belirledi. 3 öğrencinin başlattığı şakaya daha sonra başka öğrencilerin de katıldığı tespit edildi. Kimliği belirlenen 3 öğrenci, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Olayın ardından bazı öğrenciler yurdu terk etti. Yurdu terk eden öğrencilerden bazılarının da yurttan kayıtlarını sildirdiği ileri sürüldü.

ÖĞRENCİLER ŞAKA OLDUĞUNA İNANMIYOR

Yurtta kalan bazı öğrenciler ise olayın şaka olduğuna inanmadıklarını söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir kız öğrenci,”Çünkü bir ay boyunca her gün bir şaka yapılmaz. Biz sürekli gece 3’ten sabah 6’ya kadar yatağımızdan çığlık sesleriyle sıçradık. Kaç kere idareye söylememize rağmen onlarda ilk başta şaka olduğuna direttiler, inanmadılar, ilgilenmediler. İş ciddiye binince polisler üç gündür katlarda nöbet bekliyor. Uyuyamıyoruz. Umarım bulunurlar. Biz sürekli tedirginiz. Yurttaki birçok kişi boşalttı yurdu. Kayıtlarını aldılar. Sınav zamanı okula gelmeyen, okulu bırakıp ailelerini yanına gidenler oldu. Yurt ortalama bin 400 kişilik. Yüzde 80’i doluydu. Şu an da 50-60 kişi vardır” dedi.

 

Bir diğer kız öğrenci ise “Yurttaki olayların şaka olduğu söylendi ama biz şaka olduğunu düşünmüyoruz. En başta yapılması gereken zaten bir kamera takılmasıydı. Şimdi kamera takılmaya başlandı ama inşallah olur. Çünkü bu yurdun düzene girmesi için en önemli etken o bana göre. Ama şaka olduğunu düşünmüyorum. Şaka olsa bu kadar büyütülecek bir şey olmazdı. Yapılan eşek şakası bu kadar büyük olamazdı diye düşünüyorum. O yüzden şaka olduğunu hiç kimse böyle bir şeyi düşünmüyor. Cezaları neyse, yapılması gereken neyse yapılmalı” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ