Kadınlar Sitesi

En Çok Merak Edilen Sorular ve Cevapları

En Çok Merak Edilen Sorular ve Cevapları

En Çok Merak Edilen Sorular ve Cevapları

En fazla merak edilen 30 soruya  cevap bulacağınız bir galeri hazırlamak istedik sizler için.. İnsanoğlunun en çok aklına gelen ve cevap aradığı bazı soruların cevapları..

Fotoğraf çekilirken ‘Peynir’ deriz ?

Burada olması sağlanan şey uzunca iiiii denmesidir.. İngilizler Cheese (çiiiiz), Almanlar Käse (kaaas) derler. Bu şekilde çekilen fotonun daha iyi çıkmasıdır.

Amerika’lılarda alkol yaş sınırı neden 21 dir..     

ABD yasalarında ‘tam yetişkinlik’  21 yaşındadır.. Bu yüzden 21 yaşından küçüklere alkol satmak yasaktır aynı zamanda  bar,  gece kulübü tarzı alkollü mekanlara giremezler .. Peki neden 21 yaş ?

Sanılan gibi üniversite mezuniyet yaşı değildir..  İngiliz Örfi Hukukuna dayanıyor… İngilizlerde 21 yaş, oy kullanabilme ve şövalyeliğe girebilme yaşı.. Amerikalı kanun yapıcılar da, ‘Şövalye olamıyorsan içki de içemezsin’ mantığından yola çıkarak bu kararı almış..

Domates meyve mi yoksa sebzemi ?

Sebze ve meyveyi şu şekilde tanımlayabiliriz, olgunlaşmış çekirdekleri olan ve o çekirdekten üreme sağlanıyorsa yediğimiz şey meyvedir.. Yapraklı yiyeceklerde sebzedir..   Buradan yola çıkarak aslında domates, salatalık, patlıcan, kabak, biber meyve olarak değerlendirilir.

Parmaklarınız suya fazla kalınca buruşur peki ama neden ?   

Derimiz içine su alır ve bunun neticesinde de su alan deri buruşma eğilimi gösterir..

Kaşınmak  neden meydana gelir ?

Kaşınmak, cildin hafifçe uyarılması anlamı taşır. Böcek ısırmalarına savunma olarak nitelendirilebilir..

Neden ateş çıktığında üşünür ?

Ateş, vücudun kendi termostatının ısısını yükseltmesiyle ortaya çıkar. Ancak kişi terlemediği ya da kan basıncı yükselmediği için üşür.

Neden soğan doğramak ağlatıyor?

Soğan doğrandığında havaya lachrymatoryfactor isimli bir enzim yayılıyor ve bu da göz kaşıntı yapıyor. Göz ise kendini savunmak için gözyaşlarını kullanıyor

Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi ve yeşil?

Kanımızdın kırmızı olması kırmızı kan hücrelerini,yani alyuvarları çevreleyen ve aslında demir içeren bir protein olan hemoglobin,oksijenle birleşerek bilinen parlak kan rengini oluşturur.

Damarlarımızın mavi renkte görünmesi vücudumuza gelen ışığın bir kısmının emilmesi ve bir kısmının da yansıtılmasıyla ilgilidir.

Tiryaki olmak için kaç sigara içilmeli?

Önemli olan sigara sayısı değil. Bağımlılık sabah uyandıktan sonra ilk sigarayı ne zaman yaktığınızla ilgili. İlk sigara içişten sonra bağımlılık bir yıl içinde tamamlanıyor.

Arka koltukta neden araba tutuyor?

Arkada oturunca ufuk çizgisi görülmüyor. Araç tutması, iç kulakta hareket algılanırken, gözlerden sabit olduğunuz bilgisinin gelmesi nedeniyle yaşanır. Yani arkada otururken, beyin aracın hareket ettiğini anlamaz ve böylece vücut dengesi bozuluyor.

Deniz havası almak sağlıklı mı?

Şehirden uzak deniz kıyısında yaşamak sağlıklı olabilir. “Deniz havası” yani denizin neden olduğu güzel koku, sahilde yaşayan bir bakteri sayesinde ortaya çıkar. Ama uzmanlar bakterinin, limanlardaki egzoz gazının havayı daha da kirletmesine neden olduğunu ortaya koydu.

Herkes evinde kalsa grip salgını biter mi?

Evet. Küresel bir karantina grip salgınının sonu olabilir ancak tek bir kişinin bile dışarı çıkması virüsün yeniden yayılmasına neden olur.

Bitkiler yaşlılık nedeniyle ölür mü?

Bazı bitkiler iyi bakıldığında sonsuza kadar yaşayabiliyor. Ancak mevsimlik bitkilerin ömrü kısa olur.

Sakız sonsuza dek midede kalır mı?

Hayır. Sakız, yutulduğunda sindirilemez ancak en geç üç gün içinde vücuttan atılır.

Kendi kendine konuşanlar deli mi?

Hayır. İnsanların yalnız ya da sıkıntılı olduğunda kendi kendilerine konuşması oldukça normal bir durumdur.

Erkeklerde selülit olur mu?

Portakal kabuğu gibi bir cilt sadece kadınlarda değil erkeklerde de bulunuyor. Ancak erkeklerde selülit daha çok boyun ve karın bölgesinde görülüyor.

Çay içmek gerçekten harareti alır mı?

Evet. Sıcak içecekler vücudun kendisini olduğundan daha sıcak zannetmesine yol açar. Vücut daha çok terler ve bu da ısı kaybına yol açar.

Üzüm mü, şarap mı daha faydalı mı?

Şaraptaki sağlığa yararlı madde olan antioksidanların miktarı, üzümden iki kat daha fazla.

Neden tek yumurta ikizlerinin parmak izleri birbirini tutmuyor?

Tek yumurta ikizleri aynı DNA’ya sahip olsalar da hücre-hücre aynı değildir, dış görünüşünüzü genleriniz belirlemez. Parmak izleri ise vücutta maruz kalınan hormonlara bağlıdır. İki hücrenin hormon seviyesi farklı olduğu için, parmak izleri de aynı olmaz.

Kuşlar gerçekten ıslanmaz mı?

Kuşlar gagalarında ürettikleri yağı alarak tüylerine sürer. Bu da suyun yağı geçerek tüylere ulaşmasını engeller. Yani kuş tüyleri suya dayanıklıdır

Evrenin en soğuk yeri nerede?

Dünyanın 5 bin ışık yılı uzağında yer olan büyük bir toz ve gaz bulutu Boomerang Nebula’da sıcaklık eksi 272 derece olarak tahmin ediliyor.

Eşekarısı bal yapar mı?

Hayır. Eşekarıları yalnızca çiçek özlerini emer ve ve bu özü yavrularını beslemek için de kullanır.

Dijital fotoğraflar 100 yıl saklanır mı?

Kağıda basılır ya da güneş ışınlarından korunacak şekilde CD’de saklanırsa, evet.

Havaya atılan su buz olarak düşer mi?

Eksi 30 derecede havaya atılan su yere buz olarak düşer.

OK (Tamam) neyin kısaltılmasıdır?

Bununla ilgili en popüler teori “All Correct”in (herşey yolunda) kasıtlı olarak ‘Oll Korreckt’ biçiminde yanlış yazılması ve buradan yapılan kısaltma olduğu yönündedir. OK, gülünç olması için sözcüklerin yanlış yazılmasının moda olduğu 1840’larda Boston gazetelerinde popüler oldu.

Neden ozon tabakasını, ozon gazıyla dolduramıyoruz?

Antarktika üzerindeki ozon deliğinin kapladığı alan, ABD’nin yüzölçümünden daha büyüktür ve buranın tekrar doldurulması için on milyonlarca ton ozon gerekir. Bu miktarda ozonun nakliyesinin maliyeti bile astronomik olur.

Kusursuz görüş nedir?

Göz doktorlarında bulunan harfli çizelgenin tamamını 6 metrelik bir uzaklıktan görmek kusursuz görüşün işaretidir.

Mikroplara da mikrop bulaşır mı?

Evet. Mikroplara da bulaşan daha küçük mikroplar bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ