Kadınlar Sitesi

Her Gün Mutlaka Çikolata Yemeniz İçin 10 Neden

Her Gün Mutlaka Çikolata Yemeniz İçin 10 Neden

Çikolata yemeye bayılıyorum. Muhtemelen bu konuda yalnız değilim. Çikolatanın eşsiz lezzetinin yanı sıra sağlığa da yararlı olduğunuz biliyor muydunuz? İşte her gün ağzınıza bir çikolata atmanız için 12 neden.

blank

1- Bitter çikolata kalbinizi korur.

Yapılan birçok araştırmaya göre çikolata yemek kardiyovasküler rahatsızlıkları önlüyor. San Diego State Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, her gün 50 gram bitter çikolata yediğinizde kan şekerinizin ve kolesterolünüzün yemeyene oranlarla düştüğünü kanıtladı. Avustralya’da yapılan ve 2000 kişinin katıldığı bir diğer araştırma ise, günde belirli ölçüde çikolata tüketmeniz halinde kalp krizine yakalanma oranınızın düştüğünü kanıtladı.

2- Çikolata cildinizi zararlı güneş ışınlarından korur ve cildi güzelleştirir.

Almanya’da kadınlar üzerine yapılan bir araştırmada, çikolata yediğinizde ultraviyole ışınlarının cildinize verdiği zararı %20 azalttığınız kanıtlandı. Ayrıca çikolata cildi de güzelleştirmektedir.

3- Çikolata sizi rahatlatır.

Çikolata yemek insanı rahatlatıyor. Muhtemelen bunun daha önce farkına varmışsınızdır. Güzel bir tespit yapmışsınız! Artık çikolatanın insanı rahatlattığı gerçeği bilimsel olarak kanıtlandı. Psikofarmakoloji Bülteni’nde anlatılan bir araştırmada, çikolata yiyenlerin yemeyenlere göre daha sakin insanlar oldukları yazıldı.

4- Kan şekeri seviyenizi düzenler.

İsveç’te iki araştırma kurumunun ortaklaşa yaptığı çalışmada, sütlü çikolata ve beyaz çikolata yediğinizde insülin hormonu salımının arttığı ve böylelikle düşük kan şekerinizin dengelendiği ortaya çıktı. Bitter çikolata yiyenlere ise kötü haber! Bitter çikolata maalesef kan şekerini dengelemede yeterli değil. Öte yandan bitter çikolata obeziteye ve diyabete iyi gelir.

5- Kan basıncını azaltır.

Yale Üniversitesi’ndeki bilim adamları, bitter çikolatada yer alan teobromin adlı maddenin kan basıncını azalttığını kanıtladı.

6- Çikolatada bol vitamin vardır.

Bitter çikolata antioksidan, mineral ve vitamin içerir. Magnezyum, sodyum, çinko ve kalsiyum bunlardan bazılarıdır.

7- Kronik rahatsızlıkları önler.

Büyük Britanyalı bilim adamları çikolatanın, kronik yorgunluğun belirtilerini azalttığını kanıtlamıştır.

8- Sütlü çikolata felç riskini azaltır.

Bitter çikolatanın birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Her farklı çikolatanın bir faydası var. İsveç’teki Karolinska Enstitü’sünün yaptığı bir çalışmaya göre bitter çikolata tüketmek felç riskini azaltıyor. Felç riskinizi %14 azaltmak için her gün 50 gram çikolata tüketmeniz yeterli.

9- Çikolata sizi mutlu eder.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre çikolata yiyenlerin yemeyenlere göre daha mutlu olduğu saptanmıştır. Bu yüzden çikolata yediğinizde suçlu hissetmeyin mutlu olun.

10- Vücut kitle indeksini alçaltır.

Çikolata yemeden edemeyenlerin vücut kitle indekslerinin yüksek olduğunu bilinmekte. Amerika’da 1000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada, vücut kitle indeksi düşük olan kişilerin geçmişte bol bol çikolata tükettiği görüldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ