Kadınlar Sitesi

Gluten Duyarlılığınız Olduğunun 6 Bariz Belirtisi

Gluten Duyarlılığınız Olduğunun 6 Bariz Belirtisi

Celiac Disease Foundation’ın yaptığı araştırmaya göre dünyada her 100 kişiden 1’inde çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı bulunmakta.

Gluten duyarlılığının bir alerji olduğuna inanılıyor. Bu kronik hastalık bağırsaklara zarar veriyor ve bireylerin çok kötü hissetmelerine neden oluyor.

blank

Maalesef hastalığa sahip birçok kişi bunun farkında değil ve hastalığın belirtilerini göremiyorlar. Hastalığın farkında olmamaları ise bireyler için çok kötü çünkü hastalık tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda dengesiz beslenmeye veya kansere neden olabiliyor.

Çölyak hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişiyor. Ancak doktorların belirttiğine göre bu 6 belirti hemen hemen bütün hastalarda görülüyor.

1- Mide sorunları

Celiac.com’da belirtildiğine göre hassas bağırsak sendromu, iltihabi bağırsak hastalığı ve gastroözofageal reflü hastalığı, çölyak hastalığı yerine koyulan yanlış teşhislerden sadece üçü. Bu üç hastalık çölyak hastalığıyla aynı belirtilere sahip. Öte yandan yine bu hastalığa sahip kişilerde ayrıyeten ishal, kabızlık ve şişkinlik görülüyor.

blank

2- Kızarıklıklar ve aftoz ülser

Kuru ve kaşınan bir cilt ve ayrıca ağızda çıkan küçük yaralar çölyak hastası olduğunuzun bir kanıtı. Mayo Clinic’te belirtilenlere göre, bağırsaklarınızın glütene karşı duyarlı olmaları halinde dirseğinizde, kolunuzda ve kalçanızda dermatitis herpetiformis (bir deri hastalığı) görülebiliyor. Dermatitis herpetiformis, egzama ve sedef hastalığının belirtilerinden olduğundan çölyak hastalığıyla karıştırılabiliyor.

blank

3- Aşırı kilo kaybı

Çölyak hastalarında, gluten proteininin bağırsak içi kılımsı çıkıntılara verdiği zarar sonucunda iltihaplanmalar görülebiliyor. Beyond Celiac’ta belirtilenlere göre de bağırsaklarınızda oluşan bu hasar kilo kaybına neden oluyor. Ayrıca hastalığa sahip kişilerde mide bulantısı veya iştah kaybı görülebiliyor.

blank

4- Yorgunluk

Gluten duyarlılığınız varsa sık sık yorgun, güçsüz ve halsiz hissedebilirsiniz. Bunun asıl nedeni ise vücudunuzun sürekli oluşan iltihaplanmalarla mücadele etmesi. Beyond Celiac’ta belirtilenlere göre vücudunuza giren glüten bağırsaklarınıza zarar verir ve böylelikle vitamin ve minerallerin emilimi boşa gider.

blank

5- Depresyon

Beyond Celiac’a göre depresif hissetmenizin asıl nedenlerinden biri de çölyak hastalığı olabilirmiş. Kan ve vitamin eksikliği üzgün, gergin ve hassas hissetmenize neden olabilir. Aslında mantığı çok basit. Mideniz yediğiniz yiyeceklerden mutsuzsa, beyniniz de mutsuz oluyor.

blank

6- Laktoz duyarlılığı

Britanya Sağlık Bakanlığı, laktoz duyarlılığının glüten duyarlılığının bir sonucu olduğunu iddia ediyor. Karın ağrısı, şişkinlik ve ishal gibi belirtiler hem laktoz hem de glüten duyarlılığı olan bireylerde görülebiliyor.

blank

Gluten duyarlılığınız olduğunu düşünüyorsanız acilen doktora görünmeniz gerekiyor.

Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın. Bir hayat kurtarabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ