Kadınlar Sitesi

Finlandiyadaki Yeni Bir Kanuna Göre Çocukların Yanında Sigara İçmek Yasak

Finlandiyadaki Yeni Bir Kanuna Göre Çocukların Yanında Sigara İçmek Yasak

Bir başka Avrupa ülkesi daha sigara tüketimini bitirmek için kolları sıvadı. Birkaç gün önce kabul edilen yasayla sigara içimi çok yakında büyük derecede azaltılacak.

Öte yandan alınan bir diğer kararla 15 yaş altı çocukların yer aldığı araçta sigara içmek de artık yasak.İskandinavya ülkesi Finlandiya 2030 yılına kadar sigara içimini büyük ölçüde azaltmayı planlıyor. Sigara içimine dair çıkarılan yeni bir yasa ile sigara tüketiminin önüne geçilecek.

blank

Ilta-Sanomat adlı Finlandiyalı bir gazetenin haberinde sigara içmeyenlerin sağlığını düşünerek alınan bir takım kararlar yer alıyor. Buna göre çocukların olduğu araçlarda sigara içmek kesinlikle yasak.Kanada, Britanya ve Avustralya ve ABD’nin bazı eyaletlerinde de benzer yürürlükteki yasaklar mevcut. Ancak İsveç, Almanya ve İspanya gibi ülkelerde hala çocukların bulunduğu araçlarda sigara içmek serbest.

Gazetenin aktardığına göre elektronik sigaralar da normal sigaralarla aynı yasağa tabi tutulacak. Bu da demek oluyor ki kapalı alanlarda elektronik sigara da içilemeyecek.Yine yasaya göre sigara paketlerinin üzerindeki görseller ve yazılar daha çarpıcı bir hale getirilerek 2020’ye kadar sigara tüketimindeki azalışın ilk devresinin meyvesini alacaklarını savunuyorlar.

Ülkemizde de sigara içimine dair daha sert kararlar alınmasını düşünüyorsanız paylaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ