Kadınlar Sitesi

Ebeveynlerin Dikkatine: Çocuklarınıza Pirinçli Kek Yedirmeyin.

Ebeveynlerin Dikkatine: Çocuklarınıza Pirinçli Kek Yedirmeyin.

Hemen hemen bütün marketlerde bulunan pirinçli ürünlerin çocuklara zararlı olduğu tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre özellikle pirinçli keklerde kanserojen madde bulunuyor. Araştırma yapan şirket ebeveynleri bu konuda uyarıyor.

102 adet pirinçli ürünü test eden İsveç Sağlık Bakanlığı, pirinç içeren ürünlerin yüksek derece kanserojen ve arsenik madde içerdiğini halka açıkladı.

Yine araştırmaya göre, ‘diyet’ etiketi altında satılan yulaf lapası, makarna, kahvaltılık tahıl ürünleri gibi ürünlerin haftada 4 kezden fazla tüketilmesi çocuklar için son derece zararlı. Pirinçli keklerin ise hiç yenmemesi öneriliyor.

Sağlık Bakanlığı’nda çalışan Toksikolog Emma Halldin Ankarberg ise şunları ekledi: “Pirincin arsenik içerdiğini zaten biliyoruz. Yeni öğrendiğimiz şey ise marketlerde satılan ve pirinç içeren ürünlerin yüksek derecede arsenik içerdiği. 6 yaş altı çocukların ise pirinç keklerini tüketmemesini şiddetle öneriyoruz. Diğerlerinin belli miktarda pirinçli kek yemesi ise normal. Ancak yine de fazla tüketilmemesi gerekiyor.”

Haftada yedi kez ve üzerinde pirinç tüketen yetişkinlerin pirinci kesmesi gerekiyor.

“Eğer yediden fazla kez pirinç içeren yiyecek tüketiyorsanız, sağlığınız için buna bir son vermelisiniz.” diyor yine Emma Halldin Ankarberg.

ARSENİK VE PİRİNÇ HAKKINDA

Kanserojen olarak etiketlenen arsenik içeren ürün tüketiminden sonra deri, bağırsak, idrar torbası, karaciğer, akciğer ve prostata tümörlerin yayılması ve kronik olarak maruz kalınması söz konusu. İnorganik arsenik alımına neden olan kronik maruz kalma durumunda özellikle çocuklarda kardiyovasküler rahatsızlıklar, karaciğer rahatsızlığı, kronik öksürme, şeker hastalığı ve sinir hastalıkları görülmektedir.

Bebek pirinci ve pirinç ürünlerindeki inorganik arsenik miktarı geçtiğimiz yıllarda gündeme gelmişti. Pirinç ve pirinç ürünlerindeki arsenik yoğunluğu, ekim alanı, ekim çeşidi ve hazırlanış yöntemlerine göre farklılık gösteriyor.

Newsner yiyeceklerdeki zararlı toksinlere karşı olumsuz görüşte. Eğer siz de öyleyseniz, lütfen beğenmeyi unutmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ