Kadınlar Sitesi

Bunun Ne Resmi Olduğunu İlk Bakışta Görebiliyorsanız Yüzde 10’luk Dilimdesiniz

Bunun Ne Resmi Olduğunu İlk Bakışta Görebiliyorsanız Yüzde 10’luk Dilimdesiniz

Daha fazla aşağı inmeden yukarıdaki resmi iyice inceleyin. Ne görüyorsunuz? Bu resmi birçoğu ilk bakışta hiçbir şekilde anlamlandıramıyor. Başağı duran bir yarasa, bir fare, uçan kanatlı bir yaratık daha birçokları akla gelen ilk şeyler ancak bunların hiç biri bu resmide bulunmamakta. Zaten resme ilk baktığı anda, ne resmi olduğunu görenlerin sayısı çok az. Peki ama nedir bu siyah beyaz çizimin sırrı ve bu resimde saklı olan şey ne? Hazırsanız aşağıda resimler eşliğinde açıklayalım;

blank

blank

Resimde saklı olan şey bir kovboy suratı. Yukarıda sarı çizgilerle belirtilmiş olan hatları detaylıca takip ettiğinizde sizde resmin içindeki şapkalı kovboy göreceksiniz. Aşağıdaki resimde ise tüm yüz çevresi ve dudakları kırmızı şeffaf alan ile detaylıca belirginleştirilmiş ve göz delikleri boş bırakılmış şekilde resmin orjinal hali ile kıyaslanmış;

blank

Peki ama bazıları bu resimdeki kovboy silüetini, şapkası dahil tüm detayları ile anında görebilirken, bazıları neden bu resmi anlamlandırmakta zorlanıyor veya resimde yarasa, fare gibi hayvanlar görüyor?

blank

DailyMail gazetesinin haberine göre bunun sebebi insanın eski atalarından miras aldığı optikal ayrım dürtüsünü günümüze ulaştırma çabası ile alakalı. İnsan beyninin tanımlandıramadığı şeyleri rahatsız edici bulma eğilimininden ötürü bir süre sonra amigdalanında harekete geçmesiyle beyin tanı koyamadığı bu nesneleri hafızada rahatsız edici olarak tanımladığı diğer şeylerle eşleştirmekte ve sonuç olarak tanım koyulamayan şey çoğunlukla rahatsızlık duyulan bir canlıya dönüşerek beyinde kendini manifesto etmekte.

blank

Ancak optik sinirleri ve beyin arasındaki iletişimi daha kuvvetli olan insanlar görülen cisimle ilgili eşleştirme taramasını daha derinlemesine yapabildiklerinden bu resimdeki gibi saklı gözüken birçok şeyi daha hızlı bir şekilde tanımlayabiliyorlar. Ancak uzmanlar aradaki farkın, kullanılabilirlik düzeyinde optik bir üstünlük belirtisi anlamına gelemeyecek derecede minimal olduğunu belirtiyorlar. Yani resimdeki silüeti seçebilen kişilerin, günümüz modern hayatında diğerleri üzerinde herhangi bir üstünlüğü olduğunu söyleyemeyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ