Kadınlar Sitesi

Aracın Etrafındaki Karları Temizlerken Araçtaki Eşi Ve Çocuğu Öldü – Polis Şimdi Bütün Aileleri Uyarıyor

Aracın Etrafındaki Karları Temizlerken Araçtaki Eşi Ve Çocuğu Öldü – Polis Şimdi Bütün Aileleri Uyarıyor

New Jersey’de gerçekleşen trajik olay herkesi hüzne boğdu.Soğuk bir kış günü bir baba, eşi, 1 ve 3 yaşlarındaki çocuklarıyla beraber dışarıya çıkmaya karar verdi. 1 ve 3 yaşlarındaki çocuklar ve anne aracın içinde beklerken, baba da aracın üstünde ve etrafında biriken karları temizlemek için işe koyuldu.

Ancak egzozun tıkandığını kimse fark edemedi. Birkaç dakika içinde 23 yaşındaki Sashalynn Rosa ve 1 yaşındaki oğlu Messiah hayatını kaybetti. 3 yaşındaki küçük kız Saniyah ise hastaneye yetiştirilse de hayata tutunamadı. Maalesef, birkaç gün sonra o da hayatını kaybetti.

blank

Olay 23 Ocak 2016 tarihinde gerçekleşti. Kışa girmek üzereyken bu haberi herkesin okuması ve ‘sessiz tehlike’ hakkında bilinçlenmesi gerekiyor.Washington Post’un aktardığına göre bir kış günü, anne ve iki çocuğu aracın içinde beklerken baba da aracın üstündeki ve etrafındaki karları temizliyormuş.

Ancak aracın egzozunun tıkalı olduğunu kimse farkedememiş. Aracın içine dolan karbonmonoksit gazı birkaç saniye içinde anne ve çocukların hayatını kaybetmesine neden olmuş.Karbonmonoksit gazı renksiz, kokusuz ve zehirleyici olduğundan ‘sessiz tehlike’ olarak biliniyor.

Karbonmonoksit gazı, teneffüs etmeniz halinde birkaç dakikada bilincinizi kaybetmenize neden olabiliyor.Yetkili isim Chris DiBella, WABC’ye “Aracınıza binmeden önce egsozu kontrol edin. Donmuş olabilir. Hatta egzozun ağzını kapatacak olan kar birikintilerini de temizlemenizi şiddetle öneriyorum” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin yaptığı açıklamaya göre, 1999 ve 2010 yılları arasında toplamda 5.100 kişi aynı sebepten hayatını kaybetmiş.

Yaşanan trajik olay sonrasında New Jersey ve bazı eyaletlerde sürücülere uyarılar yapılmaya başlandı. Uyarı işte şöyle:

“Aracınıza binmeden önce donan veya içinde kar biriken egzozunuzu temizleyin ve aracınızı öyle çalıştırın. Eğer egzozu düzgün temizleyemezseniz, karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalabilirsiniz. Aracınızın egzozunun işlevini düzgünce yerine getirebilmesi için egzozun etrafında kar olmadığından emin olun.”

Haberi okumak bile insana acı veriyor ve maalesef konu hakkında yeterince bilinçli değiliz. Bu nedenle ‘sessiz tehlike’nin herkes tarafından bilinmesi ve insanların bu konuda bilinçlendirilmesi şart.Aracınıza binmeden önce egzozunuzun tıkalı olmadığından emin olmalısınız.

Newsner ailesi olarak sizleri böylesine tehlikeli ve ölümcül durumlar hakkında uyarmayı bir borç biliyoruz. Buna benzer tehlikeler hakkında bilinçlenmek için bizi takip etmeyi unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ