Kadınlar Sitesi

Aileler dikkat! 14 Yaşındaki çocuk bu oyun yüzünden öldü!

Aileler dikkat! 14 Yaşındaki çocuk bu oyun yüzünden öldü!

Oyuncularını intihar ettirdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Mavi Balina isimli oyun, bu sefer Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan’ın ölümüne sebep oldu.

blank

Almanya’nın Baden Württemberg eyaletinde yaşayan Afyonkarahisar doğumlu Furkan Şen, Mavi Balina oyununun son kurbanı oldu. İntihar eden Furkan Şen’in odasına gelen polis ekipleri, gencin intihar etmeden önce Blue Whale (Mavi Balina) isimli oyunu oynadığını ve oyunda ‘gereğini yerine getirmek’ amacıyla kendisini öldürmüş olabileceğini belirtti.

Mavi Balina’na dair dikkat çekenler:

  • Mavi Balina 50 görevden oluşuyor.
  • Görevler genellikle oyuncunun kendi vücudunu jiletle kesmesinden oluşuyor.
  • Görev sonunda yapılan işlem, yetkili kişiye görsel olarak kanıtlanıyor.
  • Oyuncudan korkunç video ve müzikler dinlenmesi isteniyor.
  • 6. görev gizli tutuluyor ve ne olduğu bilinmiyor.
  • 50. görevde oyuncunun yüksek bir binaya çıkıp aşağı atlaması isteniyor.

Daha önce birçok kez benzeri olayın yaşanmasına sebep olan oyunun Furkan’ın ölümüne sebep olmasının ardından konuşan baba Mikail Şen, ”3 kızım ve bir oğlum var, akşam oğlumla şakalaştık, uyumak için odasına çıktı. Sabah ortanca kızım işten gelince kardeşinin odasına uğruyor. Kardeşini öyle görünce bizleri uyandırdı. Şok olduk. Oğlum sorunsuz, sevecen biriydi. Karıncayı dahi incitmez, çevresinde ve okulunda çok sevilen biriydi. Eşim hasta, ben hastayım zaten, Allah bizi evlat acısıyla imtihan ediyor. Dua etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor” şeklinde konuştu.

Furkan’ın ölümü ve oyunun özellikle de gençler üzerindeki etkisi hakkında konuşan Psikolog Erdinç Üstündağ, “Bir sosyal medya oyunu, onlarca çocuğun intihar etmesine sebep oluyor. Bu tarz bilgisayar oyunları, çocuklarda epilepsiyi tetikleyebiliyor, dikkatsizliği, hiperaktiviteyi ve uykusuzluğu da artırabiliyor. Bu oyunlarda, oyun gereği küçük çocukların tanımadığı kişilerle iletişime geçmesi söz konusu olabiliyor. O tarz birinden direktif gelmiş ve çocuk intihar etmiş olabilir.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ