Kadınlar Sitesi

4 Yaşındaki Kız Dişi Ağrıyor Diye Hastaneye Gitti – Yanlış Hamle Sonucu Felç Oldu

4 Yaşındaki Kız Dişi Ağrıyor Diye Hastaneye Gitti – Yanlış Hamle Sonucu Felç Oldu

Muhtemelen hepimiz diş hekimine gitmişizdir. Diş çektirmek için gidenler ise hayatlarındaki en büyük korkuyu diş hekimine gittiklerinde yaşarlar.Kanada’nın Edmonton şehrinde yaşayan Athwal ailesinin yaşadığı korku ise daha önce yaşadıkları hiçbir korkuya benzemiyordu.Aile, 2 Eylül tarihinde 4 yaşındaki kızları Amber Athwal’ı rutin kontroller için diş hekimine götürdü. Diş hekimi kızın düşlerinde çürüme ve oyukluklar gördü.

blank

Amber’in amcası Amanpreet Singh, CBC’ye “Diş hekimi, yeğenimin dişinden ameliyat olması için uzman diş hekimine görünmemizi önerdi” dedi.Amber, birkaç hafta sonra uzman diş hekimine götürüldü. Genel anestezi için gerekli prosedürler uygulandı. Anestezi sırasında minik kız nefessiz kaldı ve beyninde kalıcı hasarlar oluştu.

Şimdilerde Amber’ın ailesi diğer ebeveynleri bu tehlike hakkında uyarıyor.GoFundMe’de kampanya başlatan Amber’ın annesi Ash Athwal, “Operasyon sırasında Amber’ın beynine oksijen gitmedi ve acile sevk edildi” dedi.Ash sözlerine şöyle devam etti: “4 hafta hastanede yattı. MR sonuçlarında Amber’ın beyninde kalıcı hasar oluştuğu tespit edildi. Hala bilinçsiz yatıyor ve tepki vermiyor. İyileşmesini dört gözle bekliyoruz.”

Amber’ın amcası Singh ise CBC’ye, “Hayatının sonuna kadar yatalak kalacak diyorlar. Hala makineler yardımıyla besleniyor. Doktorlar, durumun iyiye gittiğini söylüyorlar. Ancak hayatının sonuna kadar makinelerle beslenecek ve bir daha yiyecek çiğneyemeyecek. Altı bezlenecek. Tekerlekli sandalyeye mahkum olacak” diye sitem etti.

blank

Kanada’nın Britanya Kolumbiyası bölgesinde genel anestezi içeren ameliyatlarda anestezi uzmanı, uzman diş hekimi, operatör yardımcısı, ameliyat sonrası bakımı personeli ve hemşire bulunması gerekiyor.Amber’ın ailesinin söylediklerine göre genel anestezi yapıldığı sırada ameliyat odasında sadece uzman diş hekimi varmış.

Britanya Kolumbiyası Üniversitesi Diş Hastanesi’nin CEO’su Jerome Marburg, Amber’ın başına gelenin nadir rastlanacak bir olay olduğunu açıkladı.Marburg, “Buna benzer trajediler neyse ki nadiren gerçekleşiyor. Ancak biz yöneticiler, diş hekimleri ve özellikle de halkımız için son derece rahatsız edici bir durum” dedi.

Olay sonrası üniversitenin diş hastanesi hakkında soruşturma başlatıldı.Amber’ın amcası Singh son olarak, “Doktorunuzu dikkatli seçin. Kimin hatası olduğunu bilmiyorum. Yine de ameliyat sırasında uygulanacak prosedürlerden haberdar olun. Önceden araştırma yapın” dedi.

Hikâyeyi tanıdığınız bütün çocuklu ailelerle paylaşmayı unutmayın. Bu tür olaylar çok nadiren yaşansa da sevdiklerimizin başına bir şey gelsin istemeyiz öyle değil mi? Bu tür konularda iş işten geçmeden bilinçlenirsek ve önceden önlemimizi alırsak, işimizi şansa bırakmayarak sonunda gülen biz oluruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ