Kadınlar Sitesi

4 ayda 27.5 kilo veren annenin mucizevi hikayesi

4 ayda 27.5 kilo veren annenin mucizevi hikayesi

İpek Tanınmış 43 Yaşında… Aşçılık yapıyor. Triod hastası bir de üstüne üstlük insülin direnci değerleri oldukça yüksekti. Tüm bunların üstüne bir de doğum yapınca kısa bir sürede kendini 90 kilonun üstünde tam 93 kiloda buldu.

blank

İştahını bir türlü kesemeyen İpek Tanınmış, ben artık kilo veremem diyor, insülin direnci değerleri nedeniyle de sık sık acıkıyor her yaptığı yemeğin tadına bakmakla kalmıyor ,bir öğün gibi yiyordu. 93 kiloya geldiğinde artık yürüyemez, yerinden kalkamaz hatta çocuğu ile oynayamaz hale geldi. Çocuğunun havuzda oynama isteğini geri çevirince her şey bir anda değişti.

Tanınmış, kiloları nedeni ile sağlığından olduğunun belki de bu nedenle oğlunun geleceğini göremeyeceği endişesine kapıldı. 43 Yaşındaki İpek Tanınmış’ın azim öyküsü Beslenme Uzmanı Gülşen Altın ile tanışması ile başladı.

blank

“ Çok iştahlıydı, hamur işi çok yiyiyordu. Ve ben asla kilo veremem diyordu”
Beslenme Uzmanı Gülşen Altın’a tedavi olmak için giden İpek Tanınmış için önce bir yol haritası çizildi. Önce insülin direnci değerleri normale düşürüldü. İnsülin direnci ve Troid hastalığına uygun bir beslenme planı çıkarıldı. Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, “ İpek Hanım hem insülin direnci hem de troid hastasıydı. Üstüne üstlük doğum sonrası inanılmaz yağlı ve öne çıkmış bir karın ile bize geldi. Biz ilk olarak İpek Hanım’ın alışkanlıklarını değiştirdik. İnsülin direnci hastalarının hamur işine inanılmaz zaafları vardır. Metabolizma bozuk olduğu için karbonhidrat bağımlılığı oluşur. Biz menüden bunu çıkartmadık. Daha sağlıklı bir versiyonunu İpek Hanım’ın menüsüne kattık.” dedi.

“Diyette motivasyon çok önemli”
Gülşen Altın’ın altını çizdiği en önemli noktalardan biri de motivasyon. Altın, “Biz alışkanlıkları değiştiriyoruz. Anlatıyoruz, öğretiyoruz ve dolayısıyla herkes çok kolay bir şekilde bunu yapabiliyor. Tabi en önemlisi de kişinin
motivasyonunu yüksek tutmak. “diyor.

blank

4 ayda tam 27.5 kilo verdi
İpek Tanınmış, 4 ay gibi bir sürede daha sağlıklı bir menü ile tam 27.5 kilo verdi. Tanınmış 90’lı rakamlardan 60’lı rakamlara düştü. Şu anda 66 kilo. Hedef ise 60..
“Artık oğlumla kaydırakta bile kayabiliyorum”
İpek Tanınmış 4 ay önceki kendisi ile şimdiki kendisini kıyaslıyor : “ Daha rahat yürüyorum. Daha rahat nefes alıyorum. Merdivenleri daha rahat çıkıyorum. Daha rahat giyiniyorum. Aynaya baktığımda daha genç daha sağlıklı birini görüyorum. En önemlisi ise oğlumla denizde daha rahat oynayıp zıplıyorum. Parka gittiğimde onunla kaydıraktan bile kayabiliyorum. Oğlumun geleceğini görebilirim, sağlıklı beslenme artık benim yaşam tarzım oldu.

blank

“Herkes kilo verebilir. Önemli olan kilo aldıran şeyi tespit etmek”
İpek Tanınmış, ben kilo veremem, artık geç diyenlere bir örnek olmak istiyor. Aç kalmadan sağlıklı şeyler yiyerek kilo vermenin oldukça kolay olduğunu söylüyor. Beslenme Uzmanı Gülşen Altın da 7’den 70’e herkesin kilo verebileceğini,öncelikle hastalığa iyi bir tanı konması gerektiğini belirtiyor ve sağlıklı bir yaşamın sırrının yağlardan kurtulmak olduğunun altını çiziyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ