Kadınlar Sitesi

Yıllarca Bileklerinde Zincirlerle Yaşayan Fil Kurtarılınca Bakın Ne Yaptı

Yıllarca Bileklerinde Zincirlerle Yaşayan Fil Kurtarılınca Bakın Ne Yaptı

Hayvanların istismara uğraması biz hayvanseverleri hüzne boğuyor.2017 yılında hala yabani hayvanlar zincire vuruluyor veya kafeste yaşamak zorunda bırakılıyor.Maalesef dünyanın her yerinde hayvanlara kötü davranılıyor.İnsanları yabani hayvanlar konusunda bilinçlendirmemiz gerekiyor.

Yine de umut var. Gönüllüler hayvanları kurtarabilmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Her kurtarılan hayvan insanlara ilham ve umut oluyor.Raju ismindeki filin başına kötü şeyler geldi. Zincire bağlanmış şekilde vücudu kanlı halde bulundu.Hindistan’ın Uttar Pradeş Eyaleti’nde turistleri eğlendirmek amacıyla kullanıldığı sırada kağıt ve plastik bile yedi.

50 yıl boyunca Raju sahipleri tarafından zincire vurulu halde para dilenmek amacıyla kullanıldı. Kırbaçlanmaya o kadar alışmıştı ki tepki bile vermiyordu.Raju daha bebekken zincire vurulmuştu. Hiç de haketmediği bir hayatı yaşadı.

Raju her gün turistler para dilenmeye zorlandı. Hayatı bir gün değişecek miydi?

Neyse ki değişti.

Wildlife SOS ismindeki bir kuruluş 2014 yılında hayvandan haberdar oldu ve yardıma koştu.On kişilik veteriner ve hayvan uzmanlarının yanısıra yirmi kişilik yetkili grup ve iki polis hayvanın yardımına koştu.Baskın gece gerçekleşti.

Raju’nun sahibi fili vermemek için direndi.Önce Raju’yu durdurmak için ona bağırdı. Hayvan aldığı komutlarla gerildi ve kafası karıştı. Kızgın bir filin karşısında kimse duracak cesareti gösteremez. Bu esnada fil bileklerine zincirler bağlı olduğu halde ileriye geriye gitmeye başladı ve bilekleri kanamaya başladı.

Raju’yu kurtarmaya gelen ekip vazgeçmedi. Fili özgür bırakmak için ellerinden geleni yapacaklardı.Wildlife SOS’un veterineri Yaduraj Khadpekar Raju’nun bileklerindeki zincirleri kesmeye başladı.

Gönüllüler fili kurtardıklarında ilginç bir manzarayla karşılaştılar. Filin gözlerinden yaşlar geliyordu.Wildlife SOS basın sözcüsü, Daily Mail’e “Gözünden akan mutluluk gözyaşlarını hepimiz gördük. O kadar duygulandık ki anlatamam. İçten içe özgür kaldığını anlamış gibiydi” dedi.Raju, kuruluşun rehabilitasyon merkezine getirildi.

Fil, tesise gece yarısı getirildiğinden bu sırada diğer filler de uyandılar ve yeni arkadaşlarına ‘merhaba’ dediler.Raju özgür olmanın şokunu hala atlatamamıştı. Daha mutlu görünüyordu.

Wildlife SOS yetkililerinden Kartick Satyanarayan, “Rehabilitasyon süreci uzun soluklu olacak. İnsanların hepsinin zararlı olmadığını ona öğretmeye çalışacağız. Ancak bu zaman alacaktır” dedi.Raju şimdilerde kırbaçlanma korkusu olmadan özgürlüğünün tadını çıkarıyor.

Raju’nun sonunda özgür olması çok güzel. O, harika bir hayatı hakediyor.

Raju’nun kurtarılma hikâyesi insanlara ilham olacaktır. İnsanlar, konu hakkında bilinçlenirlerse yabani hayvanların zorla tutulduğu ‘eğlence’ alanlarına gitmezler.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ