Kadınlar Sitesi

Tarihin ilk plastik cerrahi ameliyatı! Son hali inanılmaz

Tarihin ilk plastik cerrahi ameliyatı! Son hali inanılmaz

1916 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında gemilerden silah indirildiği sırada yaşanan trajik bir çarpışma sonucunda Yeo, hem üst hem alt göz kapağını kaybetmişti.Tarihin ilk plastik cerrahi ameliyatı İngiltere’de gerçekleştirildi…

blank

Birinci Dünya savaşı mağduru olan Walter Yeo korkunç bir kazaya uğradı ve yüzünde ciddi yaralar ve hasar oluştu.

1916 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında gemilerden silah indirildiği sırada yaşanan trajik bir çarpışma sonucunda Yeo, hem üst hem alt göz kapağını kaybetti.

blank

İngiliz askerin bakımı uzun bir süre sonra Quenn Marry Hastanesi’nin özel bölümünde Dr. Harold Gillies tarafından yapıldı. Dr Gillies, Yeo’nun gözkapaklarının yeniden oluşturulabilmek için maske şeklinde bir deriyi Yeo?nun yüzüne nakletti. Bu nakil ile Dr Gillies, zarar görmemiş olan bölgelerden deri alarak hasarlı bölgelere nakil yapan ilk doktor olarak tarihe geçti.

blank

Walter Yoe’nin resmini bir sergisinde kullanan artist Paddy Hartley konu ile ilgili sözlerini: ”Bu trajik olay bir katalizatör görevi görüp plastik cerrahi uygulamaların hızlı bir şekilde yaygınlaşıp disiplinli bir öğreti olmasını sağladı. Dr. Harold Gillies bu uygulama sonrası yüzlerce savaş mağdurların korkunç yüzlerinden bir nebze kurtulmaları için yardımcı olmuştur” diye ifade etti.

blank

blank

blank

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ