Kadınlar Sitesi

Sinek Isırıkları Nasıl Kolay Geçer?

Sinek Isırıkları Nasıl Kolay Geçer?

Özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle beraber sinek ısırıkları, bunların yol açtığı kaşıntılar ve sonrasında oluşan leke ve izler çok büyük problem oluşturmaktadır. En çok da çocukların sinekler tarafından ısırılması ve çoğu geceler uykudan uyandıracak kadar şiddetli kaşıntılar yaşamaları ebeveynleri arayışa itmektedir. Piyasada çok çeşidi bulunan sinek ilaçları ve sinek kovucu kremler, spreyler bile bazen işe yaramamaktadır. Bir de bu krem ve spreylerin hangilerinin ne derecede zararsız olduğu da büyük bir soru işaretidir.

blank

Ayrıca hangi sineklerin zehirli, hangilerinin de daha az zararlı oldukları da tam olarak bilinemediğinden sinek ısırıkları endişe yaratmaktadır. Neredeyse her evde hazır bulundurulan sinek ilaçları zararlı maddeler içerdiğinden evin her bölümünde gönül rahatlığıyla kullanılamamaktadır. Ancak bilinen, kalitesi ispatlanmış sinek ilaçlarının tercih edilmesi akıllıca olacaktır. Pencerelere takılan sineklikler ve evde sıkılan sinek ilaçlarıyla sineğin eve girişi bir ölçüde engellense de balkonda, bahçede ya da dışarıda sinek ısırıklarından kurtulmak pek de mümkün olmamaktadır. Tüm önlemlere rağmen sinek ısırdıysa ve özellikle ısırılan bölge kaşındıysa bu bölgede oluşan iz ve lekelerden kurtulmak için çözümler bulmak gerekmektedir.

Sinek Isırıklarından Kurtulmanın Pratik Yolları

  • Her derde deva ve her evde mevcut olan elma sirkesi sinek ısırıkları için de bir çözüm sunmaktadır. Bir pamuğu elma sirkesine batırıp sineğin ısırdığı bölgeye hafifçe sürerek hem kaşıntıyı, hem de iz oluşmasını önlemek mümkündür.
  • Bir başka alternatif olarak ısırılan bölgeyi sabun ve ılık su ile yıkayıp küçük bir buz parçasını eriyinceye kadar üzerinde tutarak kaşıntı ve şişme önlenebilir. Ya da sarı kantaron yağı ve limon suyu sürmek de hem bölgedeki mikropları öldürmek hem de kaşıntıyı kesmek de faydalı olacaktır. Ayrıca bir aspirini bir kaşık suda eritip sinek ısırığının olduğu alana sürmek şişliği ve kaşıntıyı azaltacaktır.

Tüm bu öneriler hafif etki gösteren sinek ısırıkları için geçerlidir. Bunların işe yaramaması durumunda ısıran sineğin zehirli olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Aksi halde iltihap kapabilir ve çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ