Kadınlar Sitesi

Rengi Solan Bardaklarınız İlk Günkü Gibi Parlasın

Rengi Solan Bardaklarınız İlk Günkü Gibi Parlasın

Hemen her evde sık kullanılan bardaklar bir süre sonra adeta bir bulut ile kaplanır ve matlaşır. Bir süre sonra ise evdeki tüm bardaklar bu hale gelebilir. Ancak bu matlaşmış cam bardakları temizlemenin ve eski parlaklığına kavuşturmanın bir yolu var.

blank

Sık kullanılan ve bulaşık makinelerinde yıkanan cam bardakların bir süre sonra matlaşmasının ardından onları eski parlaklığına kavuşturmak düşündüğünüzden çok daha kolay. Bu işi yapacak sihirli şey ise sirke…

Aslında sirke evdeki tüm temizlik projelerinde kullanılabilecek bir ilaç gibidir. Eğer evinizde parlatılması gereken bir sürü cam malzeme varsa ve bunlar ilk kez parlatma işlemine tabi tutulacaklarsa, önce bunları bir ölçek su ve bir ölçek elma sirkesinden oluşan bir sıvıda bekletmeniz gerekir. Bir süre sonra bu cam bardakları sirkeli sudan çıkarın ve yumuşak bir bez ile bardakları ovun. Böylelikle kalsiyum ve su izleri çıkacaktır.

blank

Eğer bir ya da iki cam bardağı parlatacaksanız, bu kez bunları sirkeli suda bekletmek gerekmiyor. Bir bez parçasını doğrudan elma sirkesine batırarak bardağı ovmak yeterli. Bardağın eski haline geldiğini göreceksiniz.

Tabii ki, bardakların temizlenmesinin ardından yeniden matlaşmasını önlemenin de bazı yolları var. Örneğin sert ya da kireçli suyunuz varsa bardakta iz kalacaktır ve bunu bulaşık makinesinde kurutmanız bu kalıntıların adeta “pişmesi”ne neden olacaktır. Bu nedenle bulaşık makinenizde kurutma seçeneğini “üflemeli kurutma”ya ayarlamalısınız. Aynı şekilde iyi bir bulaşık makinesi deterjanı tercih etmelisiniz.

MATLAŞMAMASI İÇİN SİRKE

Işıl ışıl bardaklardan su içmek istiyorsanız öncelikle bardakların matlaşmasını önlemelisiniz. Bunun için bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne bir miktar sirke eklemeniz yeterli.

DAMLA ŞEKLİNDE LEKELER

Bardaklar makineden üzerinde damla şeklinde lekelerle çıkıyorsa bunun sebebi suyun kireçli olmasıdır. Bardakları sirkeli suda bekleterek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Tabii makinenizin gözünü sirke ya da makinenin tuzunu eklemeyi de unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ