Kadınlar Sitesi

Her Gün Temizlemeniz Gereken 9 Ev Eşyası

Her Gün Temizlemeniz Gereken 9 Ev Eşyası

Bu ev eşyalarını ne kadar sıklıkla yıkıyorsunuz? Onları her gün temizlemenin ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız, bu yüzden onları tertemiz tutmak için birkaç dakika ayırmayı deneyin.

Evinizin her köşesini temizleme ve düzenli tutma alışkanlığınız, sağlığınızı korumanın yanı sıra çevrenizi uyum içinde tutmanıza yardımcı olur. Her zaman çıplak gözle fark etmememize rağmen, toz, bakteri ve uçucu partiküller her geçen gün birikir. Bunların hepsi çeşitli alerjilere ve hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle, sık sık genel bir temizlik yapmak esastır. Buna ek olarak, her gün istisnasız temizlemeniz gereken bazı eşyalar olduğunu da akılda tutmalısınız.

blank

Birçok insan bu şeylerin ne olduğunu bilmediği için, bugünkü makalemizde 9’unu açıklamak ve onlardan ayrıntılı olarak bahsetmek istiyoruz.

1. Mutfak havluları

blank

Mutfak havluları, gıda kalıntılarına ve bakterilere sürekli maruz kaldıkları için en sık yıkanması gereken ev eşyalarından biridir. Her zaman kirli görünmeyebilirler ama çok sayıda mikroorganizma dokularında kolayca birikebilir.Sonuç olarak, temas kurduğumuzda hastalık kapabileceğimiz diğer yüzeyleri ve eşyaları da kirletebilirler.

2. Anahtarlar

Anahtarlar, evimizde en çok kirlenen eşyalardan biridir. Buna rağmen nadiren onları dezenfekte etme endişesi duyarız.Anahtarlar ellerimiz, ceplerimiz ve virüs ile bakteri içerebilecek çeşitli yüzeylerle temas halindedir.Bu nedenle, sağlık problemlerinden kaçınmak için günlük olarak dezenfektan bir sabun ile yıkamak veya antiseptik mendil ile temizlemek en iyisidir.

3. Bulaşıkları süngeri

blank

Süngerler mutfaktaki en kirli eşyalardan biridir, ancak ironik bir şekilde temizlemek için kullanılırlar. Mantar ve bakterilerin büyümesi için uygun çevre yaratmaya yardımcı olan yiyecek kalıntıları, kir ve suları biriktirirler.Süngerleri temizlemeden kullanmak, sindirim ve viral hastalıklar için risk taşır.

4. Lavabolar

Bazı insanlar lavabonun kolayca kirlenmediğini düşünürler. Çünkü biri lavaboyu kullandığında ellerini antibakteriyel sabun ile yıkar ve lavabo bununla temasa geçer.Bununla birlikte, bu fikir tamamen yanlıştır çünkü bakteri ve mantarlar ıslak yüzeylerinde kolaylıkla çoğalabilir. Ölü cilt hücreleri, kir ve diğer artıklar bu mikroorganizmalar için mükemmel gıdalardır.

5. Kahve makineleri

blank

Kahve makinelerinin duvarları sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmaların büyümesi için ideal bir ortam yaratmaktadır. Onları her gün temizlemek ve parçaları ayrı ayrı yıkamak suretiyle tüm kahve izlerini silmek gerekir.

6. Kesme tahtaları

Mutfakta gıdaları kesmek için kullandığımız kesme tahtaları, sağlığı etkileyen yüzlerce mikrop ve mantarın merkez noktasıdır.Yiyeceklere ve neme maruz kaldıkları için, yüzeylerinde mikroorganizmaların çoğalması kolay ve yaygın bir durumdur.Neyse ki, doğal olarak limon ya da beyaz sirkenin antibakteriyel özelliklerinden yararlanarak onları dezenfekte edebiliriz.

7. Makyaj Fırçaları

blank

Makyaj fırçaları ve süngerleri hem deriyle temas ettiği hem de sürekli olarak kullanıldığı için her gün yıkanmalıdır. Genellikle fark etmesek de ölü hücreler ve bakteriler de bu fırçalarda birikir. Daha sonra cildimizin sağlığını etkileyebilirler.

8. Tuvaletler

Belli sebeplerden ötürü, tuvaletlerimiz bakteri ve küf ile en çok kirlenen ev eşyalarından biridir.Tuvaletlerin ıslak yüzeyi – özellikle de düzenli olarak temizlemediğimizde – mikroorganizmaların hayatta kalmalarını sağlar.Bu sadece tuvaletle temasa girdiğimizde bir hastalığa yakalanma riskini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda neredeyse daima güçlü ve tatsız kokulara sebep olur.

9. Banyo Fayansları

blank

Banyo fayansları, suyun, bakterilerin ve sağlığınızı etkileyebilecek kalıntıların bulunduğu yüzeylerdir. Bazı insanlar bunları her gün temizlediği için, temizlenmesi zor leke ve küf lekelerini fark etmek mümkündür.

En ideali duş aldıktan sonra beyaz sirke ya da karbonat gibi dezenfektanürünlerlefayanslarıyıkamaktırBu ev eşyalarını ne sıklıkla yıkıyorsunuz? Onları her gün temizlemenin ne kadar önemli olduğunu artık bildiğinize göre, lekesiz tutmak için birkaç dakika ayırmayı deneyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ