Kadınlar Sitesi

Püsküllü Lif Yapımı

Püsküllü Lif Yapımı

Püsküllü lif yapımı için;

1- İlk olarak lif ipliği ve tığ temin etmelisiniz,

2- Lif örme işleminde kullanılacak lif renginin 2 çeşit olması lifin daha güzel bir görünümüne sahip olması anlamına gelmesidir, ancak tek bir renk lif ipliğiyle de püsküllü lif örebilirsiniz.

3- İlk önce lifin boyutuna karar verdiğiniz kadar zincir çekmelisiniz. Bu zincir ortalama olarak 10 adet olabilir, yine bu konuda karar sizlere kalmıştır.

 

4- Zincirlerin üstüne tekrar zincir çekerek bu şekilde 22 kare şeklinde kafes oluşumu sağlamalısınız,

5- İlk sırada toplam 22 kafes olmalıdır. Her sırada 22 kafes olmak şartı ile 3 sıra kafes yapmaya devam ettikten sonra sıra kafes yapımına gelindiğinde burada diğer bir aşamaya geçiş yapılacaktır,

6- Sıra kafes yapımında ilk 6 kafesi yaptıktan sonra 7 kafes yapımı yerine zincir çekerek alt kısımdaki kafese bağlıyoruz.

7- Sıra 7 kafeste 4 zincir çekmeniz yeterli olacaktır. Bu 4 zinciri aşağıdaki kafeslerden olan 8. kafese sık iğne yapımını uygulayarak tekrar 4 zincir çekerek 4 sıraya geçiş yapıyoruz.

8- 4 zincir oluşturarak 4. sıradaki 7 kafesi yapmaya devam ediyoruz.

9- Sırada yine 7 kafesi oluşturarak sonrasında sık iğne uyguladığınız alanın boşluğu kadar zincir çekip geriye kalan 7 kafesi yapmaya devam ediyoruz.

10- Sırada 7 kafes yapıldıktan sonra zincirin üstüne 8 kafes yapılacak olup, tekrar geriye kalan 7 kafes yapıyoruz.

11- 7 ve 8. sırada yine kafes yapımına devam edip, bu sıralarda da toplamda yine 22 kafes olmasına dikkat ediyoruz.

12- 8 sıra kafes yapıldıktan sonra artık püskül yapımına başlayarak 9. sıra ile lif püskülü yapmaya başlıyoruz.

13- Püskül yapımına gelindiğinde bir miktar lif tığa doluyoruz, aynı zamanda orta parmağınıza bir kez ip dolayarak boş olan kafesin içine ip çekilerek trabzan oluşturmaya başlıyoruz.

14- Parmakta dolanan ip bu sayede püskül oluşmaya başlıyor, bu nedenle püskkül oluşturmaya devam etmek için 6 kafeste bu işlemi tekrar ediyoruz.

15- Püskül yapımından sonra gelen 6 sıra ile püskül yerine boş kafes yapılır. Geriye kalan 6 sırada tekrar püskül yapılır.

16- Sırada yapılan işlem 9. Sıra işlemi ile aynı olacak şekilde tekrarlanır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta 9. Püskül yapılan yere 10. sırada kafes, yine 9. sırada kafes yapılan yere 10. sırada püskül yapılır. Yine bu kısımda sayıların eşit olmasına dikkat edilir.

17- Bu şekilde püskül yapmaya devam ederek istediğiniz boyuta ulaşması itibari ile ilk 8 sırada ki işlemi burada da gerçekleştirerek kafes yapımına devam ediyoruz.

18- Sıra itibari ile farklı renk ip kullanarak lifin daha canlı olmasını sağlayabilirsiniz.

19- Bu şekilde lif yapımı sonlanmış oluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ