Kadınlar Sitesi

Mutlu Olmak İçin Yapmamanız Gereken 10 Şey Nedir?

Mutlu Olmak İçin Yapmamanız Gereken 10 Şey Nedir?

“Mutlu ya da mutsuz olmanız kim olduğunuza, nerde olduğunuza veya ne yaptığınıza bağlı değildir. Tamamen ne düşündüğünüz ile ilgilidir.”
~Dale Carnegie

Mutsuzluk içinizden gelir. Onun hediyelerle, parayla ve diğer şeylerle ilgisi yoktur. İstediklerinizle ve elde ettiklerinizle ilgili değildir aslında. O hayata bakış açısı ile ilgilidir. Hayata dar bir alandan bakıyorsanız, düşünceleriniz sınırlı olacaktır. Bana göre mutluluk hayatımıza yön veren bir olgudur. Onu keşfetmek kendimizi keşfetmektir bir nevi. Mutlu olmak istiyorsanız bu 10 maddeye kulak verin.

1. Kendinizi ve ihtiyaçlarınızı ihmal etmek

Çevremdeki insanların, benim hayatım için söylediği sözleri göz ardı ettim. Çünkü kendi ihtiyaçlarım birinci plandaydı. Fark ettim ki diğerlerinin söyledikleri beni derinden yaralıyordu.

2. İç sesinizi dinlememek

Yine dediğim gibi diğerlerinin laflarıyla hareket etmeyi bıraktım. İçgüdülerime güvendim. Bu sayede mutlu olmaya bir adım daha yaklaştım.

3. Karanlık zamanlardan çıkamamak

Herkesin hayatında depresyonda olduğu dönemler vardır. Karanlık dönemler… Yeri gelir bu zamanlar bizim psikolojik açıdan güçlenmemizi sağlar, evet ama bunun zamanını iyi ayarlamamız lazım. Mutluluğumuzun anahtarlarından biri de aydınlığa çıkmamızdır.

4. “Hayır” demeyi öğrenememek

Sizi kullanmak isteyen kişilere karşı ya da yeri gelir en yakın arkadaşınıza karşı hayır diyebilmeyi unutmayın.

5. Hata yapmaktan korkmak

Bir şeyi denemekten korkuyordum, başarısız olmaktan korkuyordum. Ama fark ettim ki hata yapa yapa doğruya ulaşıyorum. Bu da benim mutlu olmamı sağlıyordu. Hepimiz insanız, hepimiz hata yaparız. Önemli olan hatalarımızdan ders çıkarabilmektir.

6. En iyiyi hedeflemek

Her zaman en iyiyi hedefleyerek aslında epey bir kendimizi yormuş oluruz. Çünkü bizim de kapasitemiz bellidir. Arkadaşlarının en iyisi olmak değil, yapabildiğinizin en iyisini yapmak önemli olandır.

7. Mutluluğu kovalamak

Her daim mutlu olacağız diye bir şey yok. Yeri gelecek üzüleceğiz de. Hepsinin bir zamanı var. Olayları akışına bırakın ve şimdiden mutlu olduğunuzu hissedin.

8. Hayatınızı kontrol etmek

Yaşayacağınız her şeyi önceden bilmiyorsunuz. Birazdan karşınıza ne çıkacak bilmiyorsunuz. Böyle kendinizi kontrol etmeye çalışmayı bırakın. Hayatınızı yaşayın.

9. Rüyalardan uyanamamak

Hayallerinizi kurun, evet ama onları gerçekleştirmek için adımlar da atın. Bir şeylere başlamadan maalesef hayalleriniz gerçek olamayacak.

10. Diğerlerinin hatalarını düzeltmeye çalışmak

Ben her zaman arkadaşlarımın hatalarını düzeltirdim. Onların kusursuz olmalarını sağlamak gibi bir takıntım vardı. Bunu bıraktım. Bu şekilde onlar da rahatladı ben de. Şimdi biliyorum ki herkes elinden gelenin en iyisini yapıyor. Siz de bu huyunuzu bırakırsanız mutluluğa bir adım daha yaklaşırsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ