Kadınlar Sitesi

Kanı temizleyen Allah’ın lütfu bitki

Kanı temizleyen Allah’ın lütfu bitki

Vücudumuzdaki kanın temiz olması sağlığımız için çok önemliblank
Bu doğal yöntem ile kanı temizlemek mümkün.. Okumak için blank👇

Son günlerde ülkemizde Rezene çayının faydaları ve önemi daha iyi anlaşılmaya başladı. Aktarlardan aldığımız bilgilere göre insanlar özellikle zayıflamak amacıyla ve mide sancılarına tedavi olması amacıyla rezene çayı içmeyi tercih ediyor.

blank

Rezene; Pakistan ve Hint mutfaklarında oldukça tercih edilen bir baharattır. Tadı biraz dereotuna benzemesiyle bilinmektedir. Rezene daha çok mide kramplarında, sindirim sorunlarında ve hazımsızlıkta kullanılan oldukça etili bir baharattır. Rezenenin tohumu da oldukça faydalı mineraller vardır ve bu mineraller soğuk algınlığı, grip ve halsizlik gibi hastalıkların tedavisinde bu hastalıkların oluşmasını önlemede oldukça faydalıdır.

Tüm bu faydalarının yanı sıra şiş gözleri indirme tedavisinde de kullanılmaktadır. Bir pamuk yardımıyla gözlere sürülen rezene çayı şişen gözlerin inmesinde çok etkili sonuç vermektedir.

Rezene Çayının Faydaları

İştah Azaltmada Rezene Çayı: Ülser hastalığının belirtilerinden olan açlık hislerini azaltmak için oldukça etili bir baharattır. Ayrıca ülser hastalığına sebep olan bakteriyle savaşarak ülsere karşıda tedavi edici özelliği vardır.

Anne Sütünü Artırmada Etkisi: Eskiden beri geleneksel anneler tarafında rezene çayının sütü artırıcı etkisi olduğu söylenmekte ve tercih edilmektedir.

Enfeksiyon Tedavisi: İçerisinde bulunan potasyum ve kalsiyum gibi maddeler vücudun direncini artırarak enfeksiyonların oluşmasını engeller. Ateşi düşürmede de etkili bir rol oynamaktadır.

Rezene çayı ile zayıflama: Yağ yakma etkisi vardır ve aynı zamanda idrar söktürücü etkisi vardır. Vücutta oluşan fazla suyu atarak kilo kaybetmede etkilidir.

Mide Kramplarında Faydası: Mide kramplarında faydası olan bir baharattır. Bunun yanı sıra hazımsızlık ve gaz sancısı tedavisinde de kullanılmaktadır.

Adet Sancısını Geçirmede Kullanımı: Spazmları azaltıcı etkisi vardır. Bu etkisi de adet sebebiyle oluşan sancıları hafifletmek için oldukça etkilidir. Adet öncesi oluşan sendromunda azaltılması içinde faydalıdır. Güç içinde 2-3 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir. Adet sancılarına karşı ayrıca Civan Perçemi Çayı Yapılışı, Faydaları ve Kullanımı konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kanı temizleyen rezene kürü: Böbreklerimiz toksinleri tutar ve vücudumuzdaki kirli kanı temizlemekle görevlidir. Tükettiğimiz yiyecek ve içeçeklerdeki toksinler böbreklerimizde birikerek hastalıkların oluşmasına neden olur. Rezene tohumundan yapılan çayı içerek böbreklerde biriken toksinlerin atılmasına, böbreklerin ve kanın temizlenmesine yardımcı oluruz.

Yan Etkileri / Zararları; Tüm bitki çaylarında olduğu gibi fazla tüketildiğinde yan etkileri oluşmaktadır. Doğum kontrol hapı kullananların ve östrojen takviyesi alan kişilerin bu ilaçların etkisini azaltacağı için tavsiye edilmemektedir. Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa rezene tüketmeden önce doktorunuza başvurmanızı öneririz. Bunların haricinde rezene çayının bilinen bir zararı yoktur.

Rezene çayı zayıflatırmı: Rezene çayı metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca iştah kesici özelliği vardır. Yemeklerden önce içerek, iştahınızı kesebilirsiniz. Günde 2 bardak veya en fazla 3 bardak içerek zayıflayabilirsiniz.

Lezzetli ve sağlıklı bir Rezene çayı / Kürü nasıl yapılır?

İsterseniz normal çay gibi demleyerek sıcak halde içebilir, isterseniz bir gece bekleterek soğuk rezene kürü olarak içebilirsiniz. Biz her iki tarifi de aşağıda paylaştık. Siz ağız tadınıza göre hazırlayabilirsiniz…

Rezene Kürü / Soğuk Rezene Çayı yapımı için gereken malzemeler;

  • Rezene Tohumu (1 avuç yani 2-3 tatlı kaşığı)
  • İçme suyu (1 Lt)

Nasıl demlenir;

TARİF 1: 1 litre saf içme suyumuzu kaynatalım. Kaynamaya yakın 1 avuç rezene tohumunu tavada 20 – 30 saniye kavuralım. Suyumuz fokurdamaya başlayınca kavrulmuş rezeneleri kaynayan suyun içine atalım ve ocağı kapatalım. Hazırladığımız bu çayı süzerek bir gece cam kavanozun içinde bekletelim ve ertesi gün soğuk olarak içelim. Yemeklerden önce içmeniz önerilir.

Faydaları ile ilgili DipNot: Özellikle eklemlerinizde sürekli bir ağrı oluyorsa nedeni büyük ihtimalle kanınızda yüksek ürik asit bulunmasıdır. Tarif 1’deki gibi Rezene tohumu ile hazırlayabileceğiniz su kanınızdaki yüksek ürik asidin atılmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra safrayı seyrelterek karaciğerde oluşabilecek yağlanmayı önleyecektir.

Böbreklerimiz için de çok yararlıdır. Rezene kürü detox etkisi yaparak böbreklerimizin temizlenmesinde çok büyük rol alır.

TARİF 2: Rezene tohumunun çayını hazırlamanın normal siyah çaydan bir farkı yok. Yarım litre kaynamış sıcak suyun içine 2-3 çay kaşığı rezene tohumu ekleyerek 10 – 15 dakika kadar demleyelim. Demleme süresini ağız tadınıza göre daha uzun tutabilirsiniz. Demlenen çayı süzerek arzuya göre limon veya bal kullanarak tatlandırabiliriz. Ancak kesinlikle rezene çayına şeker ilave etmeyin. Şeker rezene tohumunun bir çok faydasını yok eder / etkisini yitirir.

Çayını hazırlarken önerimiz cam veya porselen demlik kullanın. Ayrıca Rezene çayı için önerilen miktar günlük en fazla 2 bardaktır. Günde 2 bardaktan fazla içmeyiniz.

Rezene çayının faydaları, soğuk rezene kürü ve kullanımı ile ilgili sorularınızı, tecrübelerinizi mutlaka Organik Günler okurları ile paylaşınız. Sağlıcakla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ