Kadınlar Sitesi

Bir Bardak Sirkenin İçerisine Kimyonu Atın ve Mucizeye Tanık Olun!

Bir Bardak Sirkenin İçerisine Kimyonu Atın ve Mucizeye Tanık Olun!

Bilimsel adı cuminum cyminum olan kimyon, Asya ve Orta Doğu mutfakları başta olmak üzere dünya mutfaklarında en sık kullanılan baharatlardan biridir. Bazı mineraller açısından da çok zengin olan kimyonun faydaları…

Kimyonun içerdiği zengin besinler saç sağlığını koruma noktasında da ciddi katkıda bulunurlar. Bu besimler saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi için hayati önem taşırlar. 100 den fazla besin ve mineral içeren kimyon saç sağlığına inanılmaz katkıda bulunabilir.

blank

Kimyon tohumu inflamatuar süreçleri ve astıma neden olan diğer mediatörleri azaltan thymoquinone içerir ve bu da kimyonun bir bronkodilatatör olarak hareket etmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı astım ataklarının daha hasarsız ve hızlı geçmesine yardımcı olabilir.

Kimyon düşük kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur ve bu özelliği sayesinde özellikle diyabet hastaları için büyük bir nimet durumundadır.

Kimyon doğal bir demir deposudur ve bu özelliği sayesinde özellikle anemi hastalarına yardımcı olur. Bu demir içeriği, hastadaki kansızlığı tedavi etmeye yardımcı olan hemoglobin içeriği bakımından zengin kan yapar ve aynı zamanda vücudun hücrelere oksijen taşıyıcı görevini üstlenir.

Yabancı maddeler ve serbest radikallere karşı etkili antioksdian içerdiği için bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olabilir.

Kimyon kadın sağlığı içinde önemli katkıda bulunur. Tüm yaşa gruplarında kadınların sağlıklı adet döngüsü için güvenle kullanabilecekleri bir şifa kaynağıdır.

Kimyonun içerdiği antioksdian kompleksi genel anlamda serbest radikallerin varlığına son vererek aknser vakalarına yakalanma riskini azaltırken özellikle kimyon otu kolon ve meme kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir. Bazı sağlık uzmanları kolon ve meme kanseri tedavisinde kimyon oyunu tavsiye etmektedirler.

blank

Kimyon soğuk algınlıklarına iyi gelir, boğaz iltihabı, öksürme ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılırç Metabolizmayı güçlendiri ve hareketlendirir. Sindirim sistemine faydaldır. Sindirims istemi organalarının tümü için hayati önem taşıyan besinleri sağlar.

Cilde en çok zarar veren iki unsu serbest radikaller ve toksitlerdir. Kimyonun içerdiği mineral ve bileşenler bu iki unsurun ortadan kalkmasını sağlar ve cilde verdikleri zararları azaltabilirler.

Cilte meydana gelen sivilce, dökülme ve benzeri sorunların giderilmesini sağlayabilir. Kimyonun içerdiği maddeler toksinlerin boşaltım yoluyla kolay bir şekilde vücudun dışına atılmasını sağlar.Kimyon suyu ile banyo yapıldığında cilt ve deride meydana gelen kaşıntı ve döküntü gibi sorunların çözümüne yardımcı olabilir. Kimyon suyunu içerek tüketmek avuç ve ayak tabanlarında yanma hissini ortadan kaldırabilir.

Sindirim sistemi için faydaldır. Sindirimi kolaylaştıran enzimlerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Gaz, kusma, ishal, mide bulantısı,mide ağrısı gibi sorunlar için anlık sonuçlar sunar.

Basur ya da hemoroid tedavisinde kimyon kullanımı yardımcı olabilir. İçeriğindeki diyet posası, gaz giderici, antifungal ve antimikrobiyel özellikler sayesinde laksatif etki yaratır. Kimyonda bulunan kumin aldehit ve pirazin adlı uçucu yağlar bu süreçte etkin rol oynar.

A ve C vitamini açısından çok zengindir. Bu özelliğinden dolayı kimyon bağışıklık sistemini güçlendirir.Kimyonun stres azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıklarının, uykusuzluğun önemli nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir.Soğuk algınlığı bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği durumlarda görülen viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Kimyonun içinde bulunan esansiyel yağlar viral enfeksiyonlarla savaşarak soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Kimyonda bulunan bir diğer bileşik olan timol ise asit, safra ve enzim salgısını tetikleyerek mide ve bağırsaklarda sindirimi rahatlatır. Gaz oluşumumu önler ve karın ağrılarına karşı etkilidir.Özellikle kolon, mide, karaciğer ve göğüs kanserlerine karşı koruma sağladığı düşünülmektedir.Tüm bu faydalarının yanı sıra kimyon neredeyse kalorisiz bir besindir. 1 yemek kaşığı kimyon sadece 20 kaloridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ