Kadınlar Sitesi

İşte Bangladeşlilerin Bulduğu Doğal Klima

İşte Bangladeşlilerin Bulduğu Doğal Klima

Soğuk iklimlerde yaşayanlar her günün sıcak olmasını, sıcak iklimlerde yaşayanlar ise soğuk olmasını ister.Sıcak yaz günlerinin ne kadar bunaltıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Tek yapmamız gereken ise klimayı veya vantilatörü çalıştırmak. Ancak herkes bu kadar şanslı değil.Bangladeş’tekiler ise hiç şanslı değil. Yılın hemen her günü hava sıcak oluyor ve insanların elektrikleri yok. Şimdi basit bir buluş sayesinde ise yüz binlerce kişinin derdine deva bulundu.

Bangladeş’in Daulatdia köyünde 28 bin kişi elektriksiz yaşıyor. Yazın burada sıcaklıklar 50 dereceyi bulabiliyor. Orada yaşadığınızı düşünün. Hem elektriğiniz yok hem de her an terliyorsunuz.

Ancak artık sıcakta terlemek zorunda kalmayacaklar. Çözüm ise oldukça basit.

Ekstra bir çaba sarfetmeden kendiniz bile yapabiliyorsunuz. Tek ihtiyacınız olan büyük boy bir karton/mukavva ve plastik şişeler. Şişeleri fotoğraftaki gibi yerleştirdikten sonra pencerenin önüne yerleştiriyorsunuz.

İlginç bir çalışma prensibi var. Dışarıdan gelen sıcak hava şişenin içine girdiğinde şişenin ağzındaki o eğimden dolayı evin içine daha serin bir şekilde giriyor.

Bunu bulan kişi olan Ashis Paul, The Hindu’ya “Bangladeş dünyanın en fakir ülkelerinden. Nüfusun %80’i açlık sınırında. Ne elektrik var ne de modern hayat. Eco-Cooler adını verdiğimiz bu buluşla hem doğaya zarar vermiyoruz hem de evleri serinletiyoruz” dedi.

Aparat sayesinde evlerin içindeki sıcaklık 5 dereceye kadar düşüyor.

Bangladeş’te şimdiden 25 binden fazla kişi Eco-Cooler kullanıyor.

Hemen videosunu izleyin:

Küçük bir buluş gibi gözükse de yüz binlerce insanın hayatını kolaylaştıracak. Paylaşmayı ihmal etmeyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ