Kadınlar Sitesi

Duş alırken herkes bu hataları yapıyor!

Duş alırken herkes bu hataları yapıyor!

Duş alırken herkes bu hataları yapıyor!

Yoğun tempo içerisindeki koşuşturmanın ardından sıcacık bir duş sizi de rahatlatıyorsanız kulübe hoş geldiniz. Peki, duş almanın da kurallarının olduğunu ve genelde kimsenin bu kurallara uymadığını söylesek?

İşte herkesin bilmesi gereken doğru ve yanlışlar…
KAYNAR SUYLA YIKANIYORSANIZ DİKKAT!
Size tabii ki de bu soğukta buz gibi suyla yıkanın demiyoruz. Sadece suyun sıcaklığı gereğinden fazla yüksekse neler olabileceğiniz gelin birlikte inceleyelim:
– Sıcaklık farkı yüzünden, duştan çıkınca bayılma riski yaşayabilirsiniz.

– Sıcak su vücudumuzdaki esans yağın bir kısmını kaybetmemize neden oluyor. Bu kaybolma riski taşıyan yağ, cildin nemli ve pürüzsüz kalmasına yardım eder.

– İlla da sıcak suyla duş almak istiyorsanız da suyun altında beş dakikada yıkanmanız yeterli. Dilerseniz 5 dakikadan sonra suyu hafif ılıklaştırabilirsiniz.

DOĞRU KURULANDIĞINIZA EMİN MİSİNİZ?
Duştan sonra hızlıca havluya sarılanlardan mısınız yoksa biraz çıplak kalmaktan hoşlananlardan mı? Eğer cevabınız havluya hemen sarılanlar ise o zaman havlunun sert olmadığına dikkat edin. Sert havlu cildi tahriş eder ve daha hızlı kurumasına sebep olur.
En doğrusu cildinizi yumuşak bir havluyla dairesel hareketlerle kurulamak. Ya da duştan çıktığınızda henüz ıslakken hemen nemlendiricinizi alın (bebek yağı da olabilir) tüm vücudunuza uygulayın. Böylece nemi de hapsetmiş olursunuz.

HAVLUNUZ BAKTERİ YUVASI OLABİLİR!
Havlunuzu en son ne zaman yıkadınız? Duştan sonra vücudumuzdaki gözenekler açılır, ölü deri yüzeye çıkar. Henüz ıslakken kurulandığımızda ise tüm o ölü deriyi havluya geçirmiş oluyoruz. E, uzun süre yıkanmadığı zaman da neler olabileceğini tahmin ediyorsunuz herhalde?

SABUN KULLANIYORSANIZ
Klasik sabunlar yerine hoş kokulu sabunları daha çok tercih ediyoruz değil mi? Ama vücudumuza yüksek miktarda alkol ve kimyasal maddeleri uyguladığımızda, cildimizin PH seviyesini değiştireceğini ve buna bağlı olarak vücudumuzun bakteri veya diğer mikroorganizmalara karşı doğal yollarla savunma kapasitesini azalttığını bilmiyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ