Kadınlar Sitesi

Gebelikte Annenin Vücûdunda Meydana Gelen Değişiklikler

Gebelikte Annenin Vücûdunda Meydana Gelen Değişiklikler

Memelerde Değişimler
Hamileliğin ilk başlarında vücudunuzda meydana gelen en hızlı değişimlerden biri memelerinizde olur. Hamileliğin ilk dört haftası içinde bile hemen gözlemlenebilen bu değişimleri kolayca fark edebilirsiniz. Memeleriniz belirgin bir şe­kilde büyür ve sertleşir. Dolgunluk ve hassasiyet oldukça sık rastlanan durum­lardır. Hatta öyle ki, meme ebatlarının haftadan haftaya değişmesi nedeniyle ye­ni iç çamaşırları almak durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca meme uçları ve onları çevreleyen areola dediğimiz kahverengi alanın rengi koyulaşmaya başlar.

Memelerinizdeki değişikliklerin nedeni, vücudunuzun hamilelikte çok fazla östrojen ve progesteron salgılıyor olmasıdır. Bu hormonlar, memelerinizin içinde­ki salgı bezlerinin büyümesine ve dallanıp budaklanmasına neden olur. Bu saye­de memeleriniz, bebeğiniz doğduktan sonra onu emzirmeniz için gerekli olan sütü üretmeye ve emzirme sürecine hazırlanır. Ayrıca, memelerinize gelen kan miktarında da gözle görünür bir artış olur. Memelerinize baktığınız zaman irile-şen ve belirginleşen damarları kolaylıkla fark edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, ba­kımınıza muhtaç bir bebeğe hazırlanmanızın ilk aşamalarını şimdiden yaşama­ya başladınız.

Mide Bulantıları
Mide bulantıları, hamilelikte genellikle birçok kadının şikayetçi olduğu bir du­rumdur. Bulantı ve kusmalar 5-6. haftalarda ortaya çıkar ve çoğunlukla 11-12. haftaların sonlarında etkisini yitirmeye başlar. İki ve daha fazla sayıda bebek bekleyen kadınlarda bulantı süresi uzun olabilir. Bunun nedeni plasentanın da­ha fazla Beta hCG hormonu üretiyor olmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ