Kadınlar Sitesi

Frengiden Öldüğü Söylendi – 5 Yıl Sonra Mezarı Kazılınca Gerçek Ortaya Çıktı

Frengiden Öldüğü Söylendi – 5 Yıl Sonra Mezarı Kazılınca Gerçek Ortaya Çıktı

Sanayi devriminin ardından dünyanın her yerinde fabrikalar kurulmaya başlandı ve işçiler ağır şartlar altında çalışmaya zorlandı. Günümüz şartlarında durum biraz daha iyiyken geçmişte birçok fabrika çalışanı ihmal nedeniyle hayatını kaybetti.

blank

blank

Marie Curie, 1898 yılında radyumu keşfetti ve onu ‘Benim güzel radyumum’ diye adlandırdı.Yeni keşfedilen bu element o kadar güçlüydü ki bir insanın dokularını saniyeler içinde mahvedebilirdi. The Spectator’da belirtilenlere göre radyum daha o zamanlar savaşlarda kansere karşı günlük hayatta ise ateş, kabızlık ve gut hastalığına karşı kullanılmış.

İnsanlar radyumun insan hayatını uzattığına inanıyorlardı. Radyum spaları hızla açıldı ve radyumlu sular tonik olarak satılmaya başlandı. Ancak radyum o zamanlar pahalı olduğundan böyle lükslere sadece zenginler ulaşabiliyordu.

blank

Amelia ‘Mollie’ Maggia, askeriye için karanlıkta kolayca okunabilen saatler üreten bir fabrikada çalışmaya başladığında henüz çok küçüktü.

Radyum sayesinde saatlerin göstergeleri parlatılıyordu. Mollie ve diğer kız arkadaşları, saatlerin numaralarını radyum içeren özel bir boyayla boyuyorlardı. Boyaların kusursuz şekilde uygulanması gerektiğinden genç kızlar boyama esnasında dudaklarını kullanmaya zorunlu bırakıldılar. Ustaları ise genç kızlara bu miktarda radyuma maruz kalmanın sağlığa zararlı olmadığını söyledi. Öte yandan kızlar yaptıkları işin daha önemli olmasından dolayı diğer fabrika işçilerinden üç kat daha fazla maaş alıyorlardı.

Fabrikanın bu kısmında çalışan kızlara ‘Hayalet kızlar’ lakabı takılmıştı. Radyum dudaklarına bulaştığından karanlıkta dudakları parlıyordu. Kızlardan biri saçlarını parlatmak için radyum kullandı. Mollie ise radyumu dişlerini parlatmak için kullanıyordu.

Bu sırada fabrikanın patronu birkaç araştırma şirketine rüşvet vererek radyumun insan sağlığına zararsız olduğuna dair çalışmalar sunmalarını sağladı.

blank

Mollie’nin dişleri bir süre sonra çürümeye başladı.Hemen bir diş hekimine göründü. Ancak dişlerinde gelişme görülmedi. Aksine çenesi çürümeye başladı. Zavallı kızın bir süre sonra çenesi ayrıldı. Vefatının ardından kalçaları bile ikiye ayrıldı.

1922’de Mollie’nin otopsisini gerçekleştiren adli tabip kızlarının frengiden öldüğünü söyledi ve aile bundan çok utandı. Bunun beş yıl ardından kızın mezarı gizli bir şekilde kazıldı ve gerçek öğrenildi.ABD’de genç kızlar birer birer radyasyon nedeniyle hayatlarını kaybetmeye başladılar.Ancak fabrika sahipleri bunu yalanladılar ve araştırma şirketlerine daha fazla para vererek radyumun zararsız olduğunu göstermeye çalıştılar.

blank

1925’te vefat eden bir adamı inceleyen New Jersey’deki Harrison Martland ismindeki bir doktor sonunda gerçeği ortaya çıkardı.Otopsi yapılırken ceset ilginç bir şekilde parlıyordu. Bunun nedeni tabii ki de radyumdu.Yıllar boyunca fabrika sahipleri gerçeği inkâr ettiler.

1938’de ise bir fabrika sahibi genç kızların ölümünden sorumlu tutularak hapis cezasına çarptırıldı. Bunun ardından radyumun zararlı olduğu herkesçe kabul edildi.Fabrikalar bir bir kapatılmaya başlandı ve radyum kullanılan fabrikalarda gereken önlemlerin alınması sağlandı.

blank

Vurdumduymaz fabrika sahiplerinin işledikleri cinayetleri unutturmamak için paylaşmayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ