Kadınlar Sitesi

Fazla Gelen Anne Sütünü Değerlendirmenin Sıra Dışı Yollarını Bulan Kadın

Fazla Gelen Anne Sütünü Değerlendirmenin Sıra Dışı Yollarını Bulan Kadın

Anne sütünü değerlendirme konusunda tartışmalar süredursun, biz bu kez fazla gelen anne sütüyle neredeyse akla gelebilecek her şeyi deneyen sıra dışı bir anneden söz edeceğiz size.Sıra dışı derken ne demek istediğimizi bu genç kadının yaptıklarını duyduktan sonra anlayacak, bize hak vereceksiniz, eminiz.Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, sizce fazla gelen anne sütüyle neler yapılabilir?

Buyurunuz, insanın yaptıklarına şaşırmadan edemediği bu annenin hikayesine ortak olalım, ardından kararınızı verin. Siz olsanız bu kadar bol anne sütüyle ne yapardınız?

Her şey genç kadının 2007 yılında ciddi bir ameliyat geçirmesi ve hamile bile kalamamaktan korkmasıyla başladı.

blank

Amerika’da yaşayan Jerrica Krathwohl adlı genç kadın, henüz 17 yaşındayken ciddi bir rahatsızlığı olduğunu öğreniyor ve bunun üzerine ciddi operasyonlar geçiriyor. Kistlerini aldıran ve neredeyse geçtiğimiz yıla kadar hormon tedavisi görmek zorunda kalan genç kadın, bu süreçte hamile kalamama riski olduğunu bile öğreniyor.

26 yaşına geldiğindeyse eşi Eric ile birlikte bebek yapmaya karar veriyorlar ve bunun üzerine Jerrica’ye yine bir dizi tedavi uygulanıyor. Tedavilerin olumlu sonuç vermesi sonrasında Jerrica hamile kalıyor ve 2016 yılında kızını dünyaya getiriyor. Hamileliği boyunca bebeğini emzirememe ihtimali olduğunu da öğrenen genç kadın için doğumdan sonra yaşadıklarıysa hiç korktuğu gibi olmuyor.

Sütünün hiç gelmemesinden endişelenirken bir anda gereğinden bile fazla sütü olduğunu fark ediyor.

blank

Şu an 27 yaşında genç ve sağlıklı bir anne olan Jerrica, bebeğinin ihtiyacını karşılayandan çok daha fazla sütü geldiğini fark ediyor. Şimdilerde 9 aylık olan bebeğini hala emziren genç anne, fazla sütünün ziyan olmasını da istemiyor ve bu fazla anne sütünü değerlendirmenin yollarını aramaya başlıyor.

Fazla sütlerini sağıp dondurmaya başlayan anne, önce bu sütleri ihtiyaç sahibi bebekler ve annelerle buluşturuyor.

blank

Kendi bebeğinin bile ihtiyacından fazla gelen bu sütleri ilk olarak sağıp dondurarak saklamayı düşünen Jerrica, saklamaya başladığı sütlerin de bozulmasını istemediğinden hızlıca çözümler aramaya başlıyor ve ilk olarak karşısına bebeklerini emziremediği için onlara anne sütü aramayan diğer anneler çıkıyor.

Anne sütü bağışının yasal olduğu bir yerde yaşadığı için de hemen sütlerini bağışlamaya karar veren genç anne, bu sayede bugüne kadar toplamda 60 litreden fazla sütü 14 bebek ile paylaşmış. Evet, yanlış okumadınız 60 litre anne sütünden söz ediyoruz.

Bununla da yetinmeyen genç kadın, bir gün bebeğini böcek ısırması sonucu anne sütünü burada da devreye sokuyor.

blank

Jerrica, anne sütü üzerine araştırmalar yapmaya devam ettikçe ne kadar faydalı bir gıda olduğunu her geçen gün daha çok fark ettiğini söylüyor. Bir gün, minik kızını bir böceğin ısırmasıysa onu yine anne sütünü kullanmaya itiyor. Cildi kızaran ve şişen bebeğini 10 mililitre kadar bir anne sütü ve suyu karıştırdığı küvete alıyor ve bebeğini bu karışımla bir güzel yıkayıp duruluyor. Ertesi gün kalktığında böcek ısırığının izinden eser bile kalmadığını söylüyor.

Bebeğinin hassas cildi için anne sütünü kullandığı günlük bir losyon bile hazırlıyor.

blank

Bu yaşadığından öğrendikleriyle halihazırda hassas bir cildi olan minik kızına bir de anne sütü kullanarak hazırladığı günlük bir losyon yapıyor. Anne sütüne ek olarak Hindistan cevizi yağı ve E vitamini de kullandığı bu losyonu bebeğinin cildine günlük olarak uyguluyor ve Jerrica bunun da bebeğine iyi geldiğini söylüyor.

Bitti sandıysanız yanılıyorsunuz…

Anne sütünü değerlendirme konusunda tam bir uzman olan genç kadın kendine anne sütünden bir de takılar yapmaya başlıyor.


blank

Her ne yaparsa yapsın hala fazla fazla gelen sütünü değerlendirmek için bambaşka yollar peşinde koşan bu sıra dışı anne, tıpkı geçtiğimiz aylarda paylaştığımız anne sütünden takılar yapan Türk girişimci gibi kendine anne sütünü kullanarak nefis kolyeler hazırlıyor. İnternet üzerinden yaptığı araştırmalarla öğrendiği bu takı yapma yöntemi sayesinde kızıyla bağının daha güçlü olduğunu hissettiğini söyleyen genç kadın bunlarla da yetinmiyor!

Ek gıdaya başladıktan sonra bebeğine anne sütü kullanarak püreler hazırlamaya başlıyor.

blank

Bebeğinin ek gıdalar tüketme vakti geldiğinde genç kadın, bu gıdaların içine de anne sütünü ilave edebileceğini düşünüyor ve ilk iş, kendi sütüyle patates püreleri hazırlamaya başlıyor.

Bu püreleri bebeğinin bayıla bayıla yediğini söyleyen genç kadın başından beri yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen şu an böyle bir hayatı olduğu ve bebeğine yetebildiği için mutlu.

“Bir yerlerde anne sütü isteyen küçük bir bebeğin olduğu düşüncesine dayanamam”
Şimdilerde 9 aylık olan bebeğini hala doyasıya besleyen ve doğrudan beslemek dışında fazla gelen anne sütünü farklı şekillerde de değerlendirmenin yolunu bulan genç kadının en önem verdiği konuysa annelerinin anne sütüyle besleyemediği diğer bebekler. Hala elinden geldiğince bebeklere bağış yapmak istediğini söyleyen genç kadın şunları da ekliyor:
“Bir yerlerde anne sütü isteyen küçük bir bebeğin olduğu düşüncesine dayanamam. Bazı anneler bebeklerini besleyemezler ama bu onların suçu değil. Oysa ben onlara yardım edebilirim. Tam da bu yüzden sütümü bağışlıyorum”
Peki ya siz, tüm bu hikayeyi okuduktan sonra neler düşünüyorsunuz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ