Kadınlar Sitesi

Evde Yılbaşı Hediyesi Nasıl Yapılır ?

Evde Yılbaşı Hediyesi Nasıl Yapılır ?

EVDE YILBAŞI HEDİYESİ NASIL YAPILIR? KOKULU MUM, YILBAŞI TEMALI KUPA VE DAHASI…
Yeni yıl yaklaşırken sevdiklerinizi ev yapımı hediyelerle sevindirmeye ne dersiniz? Yılbaşı temalı kupa, kokulu mum, kapı çorabı ve kutlama kartı gibi hediyeleri evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

KUTLAMA KARTLARI
Teknolojinin tüm imkanlarına rağmen nostaljik bir hediye için yılbaşı kartları hazırlanabilir. Yılbaşı tebrik kartları hazırlamak için renkli kartonlar, boncuk, simler, pamuk ve keçe gibi hobi süslemelerinde kullanılan birçok malzeme kullanılabilir.
yılbaşı kartları

Malzemeler
Kırmızı karton
Beyaz karton
Yeşil keçe
Küçük beyaz boncuklar
Beyaz kurdele Karton
Yapıştırıcı

Hazırlanışı
Karton 15×20 cm ölçülerinde kesilir ve ortadan ikiye katlanır. Not cebini hazırlamak için 3×9.5 cm ölçüsünde bir dikdörtgen kesilir. Kartın sağ iç kanadına, sadece kenarlarına yapıştırıcı sürülerek ortası boş kalacak şekilde yapıştırılır. Beyaz karton 9×13 cm ölçüsünde kesilir ve istenen not yazıldıktan sonra hazırlanan cebe yerleştirilir. Kartı süslemek için bir kağıda basit hatlarla bir çam ağacı çizilir. Kağıt keçenin üzerine yerleştirildikten sonra desene göre keçe kesilir. Çam ağacı şeklindeki kese arkasına yapıştırıcı sürüldükten sonra kartın ön yüzüne yapıştırılır. Ağacın etrafına ve üzerine küçük beyaz boncuklar yapıştırılır. Son aşamada beyaz kurdele kartın çevresinden geçirilerek fiyonk yapılır.

KİŞİYE ÖZEL KUPALAR
Sıradan bir kupa, birkaç küçük değişiklikle kişiselleştirilmiş bir yılbaşı hediyesine dönüşebilir. Dekupaj tekniği ile istenilen desen kupaya aktarılabileceği gibi daha pratik bir yöntem olarak seramik kalemleri kullanılabilir.

Malzemeler
Dekupaj tutkalı
Seramik kalemi
Sprey vernik

Hazırlanışı
Kupanın ölçülerine göre hazırlanmış, yılbaşı temasına uygun bir desen yazıcıdan renkli çıktı olarak alınır. Desenli yüzeye dekupaj tutkalı sürülür ve kupanın üzerine kabarcık kalmayacak şekilde yapıştırılır. 24 saat sonunda nemli bir sünger yardımıyla kağıt yavaş yavaş soyulur ve desenin kupaya aktarılması sağlanır. Desenin sabitlenmesi için sprey vernikle verniklenir. Seramik kalemi tüm seramik yüzeylerde pratik bir şekilde kullanılabilen, kalıcı bir boya çeşididir. Kişiselleştirilmiş notlar, çizimler ya da desenler seramik kalemi yardımıyla kolayca çizilebilir.
kişiye özel kupalar

KOKULU SABUNLAR

Sabun bazı ve esans ile hazırlaması oldukça kolay olan kokulu sabunlar; kar tanesi, çam ağacı, Noel baba vb. kalıplarla hazırlanarak, yılbaşı temasına uygun dekoratif hediyelere dönüşebilir.

Malzemeler
Beyaz sabun bazı
Silikon çam ağacı kalıbı
Yeşil sabun boyası
Hediye kutusu ya da kese
Esans

Hazırlanışı
Sabun bazı benmari usulde eritildikten sonra birkaç damla sabun boyası ve esans eklenir. Kalıba dökülür ve donması için 15­20 dakika beklenir. Hazırlanan sabun küçük bir hediye kutusuna ya da tül keseye alınır. Kırmızı kurdele ile süslenir.
kokulu sabunlar

YILBAŞI ÇORABI

Yılbaşı kutlamalarının vazgeçilmez süslerinden biri olan yılbaşı çorabı tek başına kullanılabileceği gibi farklı bir alternatif olarak hediye çantası olarak da değerlendirilebilir.

Malzemeler
Kırmızı keçe
Beyaz keçe
Yeşil keçe
İğne­ iplik
Yapıştırıcı

Hazırlanışı
A4 ya da istenen büyüklükteki bir kağıda yılbaşı çorabı çizilir ve kağıt kırmızı keçenin üzerine konulur. Ön ve arka yüz olmak üzere 2 adet çorap kesilerek çıkartılır. Çorabın boğaz kısmı açıkta kalacak şekilde kenarlarından dikilir ve ters yüz yapılır. Çorabın üst kısmına beyaz keçeden 4­5 cm’lik bir şerit kesilir ve kırmızı keçenin üzerine yapıştırılır. Benzer teknik kullanılarak beyaz ve yeşil keçeden yılbaşı temasına uygun çam ağacı, geyik, kardan adam vb. şekilleri çıkarılır ve çorabın üzerine yapıştırılır.
yılbaşı çorabı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ