Kadınlar Sitesi

Efsane çocuk şarkıcı Resul Balay’ın acıklı hikayesi

Efsane çocuk şarkıcı Resul Balay’ın acıklı hikayesi

İMÇ’nin çocuk yıldızlarından biri de türkücü Resul Balay’dı. Bir zamanlar minibüsçülerin Orhan Gencebay ve Müslüm Gürses’ten sonra en çok dinlediği ses hayata minibüs muavini olarak veda etti.

blank

Küçük Emrah, Küçük İbo, Küçük Ceylan onun en büyük rakipleriydiler kasetlerinin çıktığı yıllarda.

Her biri ünlü bir yıldız olarak bugün “Büyük Emrah”, “Büyük İbo” ve “Büyük Ceylan” olarak ekmek yiyorlar müzik aleminden. Ama onlardan daha çok satış rakamı yakalamasına, daha büyük yankı uyandırmasına rağmen Resul Balay hep çocuk yıldız olarak kaldı. Böyle bir çocuğun gerçekten yaşayıp yaşamadığı bile tartışıldı bir dönem… Adı efsaneydi ama kendisi ortada yoktu.

blank

Sonra ortaya çıktı. Dilovasında yaşıyordu ve minibüs muavinliği yapıyordu. Televizyonlara dahi çıktı ama “modern zamanlar” onu “arabesk zamanlar” kadar el üstünde tutmuyordu. O müzik dünyasında ekmek yiyemediği için minibüs muavinliğinden çıkardığı ekmek parası ile geçinmek zorundaydı…

blank

198o’li yılların ortalarında kaset çıkarmak hayali ile İstanbul’a koşan ve bu uğurda merdiven altlarında yatarak şans arayan Resul Balay 11 yaşında Güneş Müzik firmasında aradığı şansı buldu. Firma sahibi Mustafa Güneş çocuk sanatçıların revaçta olduğu dönemde ona bir kaset yaptı ve efsane böylece doğmuş oldu…

blank

11 yaşında çıkardığı ”Nazlı Yarim” türküsüyle meşhur olan, ardından çıkardığı ikinci albümündeki “Sahipsizim” türküsü ile Türkiye’nin en çok dinlediği sesler arasına katılan Resul Balay çocukken yakaladığı şöhreti bir daha da yakalayamadı.

blank

Muavin olarak hayatını sürdürürken hastalanan Resul Balay 2011 yılında Kocaeli Umuttepe Tıp Fakültesi’nde hayata gözlerini yumdu.

blank

blank

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ