Kadınlar Sitesi

BUNU Okuduktan Sonra Klozet Kapağına Bir Daha Asla Tuvalet Kağıdı Koymayacaksınız.

BUNU Okuduktan Sonra Klozet Kapağına Bir Daha Asla Tuvalet Kağıdı Koymayacaksınız.

Halka açık tuvaletlerin temizliği çok iyi yapılmıyor. Halka açık tuvaletlere gidip de hiç pis bulmayan oldu mu? Birçok kişinin klozet kapağına ard arda oturmasıyla doğan tehlikeden bahsetmiyorum bile. Herkesin çözümü aynı. Umumi klozetlerde, klozet kapağının üzerine tuvalet kağıdı koyarak bakterilerden korunmak. Tuvalet kağıdı sizi başına gelecek olasılı kötü şeylerden koruyacak değil mi? Artık bir daha düşünmeniz gerekecek.

blank

Enfeksiyon üzerine yapılan araştırmalar sonucunda klozet kapağına koyulan tuvalet kağıdının hiçbir işe yaramadığı hatta bakterilerin vücudunuzla temasını kolaylaştırıldığı kanıtlandı.Klozet kapağına bir daha asla tuvalet kağıdı koymayın. Birçok kişi umumi tuvaletlerin bakteri ve hastalık dolu olduğunu düşünsene de, umumi tuvaletler bu tür şeylerden sizi korumak üzere dizayn edilmiştir.

Sindirim sistemi veya cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkların, umumi tuvaletlerden de bulaştığı söyleniliyordu ancak bilim adamları bunu reddetti. Bilim adamlarına göre, kalça derimiz bizi umumi tuvaletlerde bakterilere karşı koruyormuş.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörü William Schaffner, “Tuvaletler bakterilerin bulaşabileceği yerler değil. Merak etmeyin, hiçbir hastalık kapmazsınız” dedi.

Umumi tuvaletleri kullanırken klozet kapağına tuvalet kağıdı koyarken de bir kez daha düşünmeniz gerekiyor. Klozet kapaklarının aksine, tuvalet kağıtları bakterilerle vücudunuzun temasa geçmesini kolaylaştırıyor. Klozet kapağına tuvalet kağıdı koyuyor, işiniz bittikten sonra klozet kağıdını tekrar elleyip çöpe atıyor ve daha sonra vücudunuzun herhangi bir bölgesine unutup dokunuyorsanız, vücudunuza bakterilerin girmesini sağlıyorsunuz demektir.

blank

Aynı şey sifonu çekerken de geçerli. Sizden önce tuvaleti kullanan birisi sifonu çektikten hemen sonra bakteriler tuvaletin içinde uçuşuyor. Yine eğer klozetin kapağı da kapatılmadıysa, bakteriler hemen her yerde olabiliyor. Böylelikle vücudunuz bakterilerle kolayca temasa geçiyor.

blank

Çalışmalara göre tuvaletlerdeki el kurutma makineleri tuvalet kağıtlarından daha da tehlikeli. Bir el kurutma makinesi yaklaşık 1.8 metreye kadar mikropları sıçratabiliyor.

blank

Peki umumi tuvaletleri kullanırken sağlığımızı nasıl koruyacağız? Ellerinizi düzgünce yıkamanız yeterli. Yapılan araştırmalara göre ellerinizi tuvaletten sonra düzgünce yıkamanız olası karın ağrınızı %50 önleyecektir.

Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Böylelikle daha az insan bakterilere maruz kalacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ