Kadınlar Sitesi

Bu 9 Etken Cildinizi Mahvediyor Erken Yaşlandırıyor Bunlardan Uzak Durun Pırıl Pırıl Bir Cildiniz Olsun

Bu 9 Etken Cildinizi Mahvediyor Erken Yaşlandırıyor Bunlardan Uzak Durun Pırıl Pırıl Bir Cildiniz Olsun

Genç ve güzel bir cilde sahip olmak mümkün. Nasıl mı? Cildimize zarar veren etkenlerden uzak durarak, mümkün.

Cildimize Zarar Veren Etkenler:

blank

Şeker: Şeker hücrelerin gereksinim duyduğu besinleri çalan bir maddedir. Basit şekerler ciltte renk dengesizliklerine sebep olur. Yüzdeki, kızarıkların, kahverengi lekelerin başlıca sebebi de şekerdir. Kalsiyum ve diğer
minerallerin basit şekerler yüzünden tükenmesi vücudumuzda doku kaybına, bunun sonucu olarak da sarkık, gevşek bir cilde sahip olmanıza sebep olur.

Yağlar: Bilim adamlarına göre yaşlanmanın en büyük sebebi insan vücudundaki yağların oksidasyonudur. Kötü yağlardan uzak durmak cilt sağlığı için gereklidir. ( kırmızı et, mayonez, çikolata, çörekler, patates cipsi, fıstık ezmesi, margarin, fast-food ürünler) Ancak beslenme programımızdan yağları tamamen çıkartmak da cildimiz için yapılacak en büyük kötülüklerden biridir. Cildin iyi yağlara ihtiyacı vardır( zeytinyağı, soya yağı, fındık, balık)

Sigara: Sigara cildin oksijenlenmesini azaltır ve cildi olması gerekendendaha inceltir. Tüm bunlar cildin gevşemesi, sarkması ve kırışmasına neden olur.

Alkol: Alkol vücudu susuz bırakır ve B vitaminlerini çalar. B vitamini saç ve tırnakları güçlendiren, cildin ışıltılı ve temiz olmasını sağlayan bir vitamindir.

Kafein: Kafein cildi susuz bırakarak ve stres hormonlarının salgılanmasını arttırarak, cildin kurumasına ve erken yaşlanmasına neden olur.

Güneş: Güneşin UV ışınları cildin üst tabakasına nüfus ettiğinde yaşlanmaya sebebiyet veren serbest radikal üretimi artar.Yeni hücre üretimi ve vücuttaki C vitamini stoku azalır. Bunun sonucu olarak ciltte lekeler, kırışıklıklar, pürüzlenmeler, kalınlaşmalar ve kılcal damar hassaslaşması görülür.

Uyku Pozisyonu: Yüzükoyun uyuma ciltte sarkma, kırışıklık ve torbalanmalara neden olur.

Yo-yo Diyetler: Hızlı kilo verdiren diyetler, cildin en büyük düşmanlarından biridir. Kilo alındığında cilt gerilir, kilo verildiğinde ise eski haline dönemez, sarkar.

Stres: Aşırı stres durumunda kortizol denilen hormon yüksek düzeyde salgılanır. Kortizol erken yaşlanma hormonu olarak bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ