Kadınlar Sitesi

Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Kendilerini Yok Ettiği Harika Bir Buluşa İmza Attı

Bilim İnsanları Kanser Hücrelerinin Kendilerini Yok Ettiği Harika Bir Buluşa İmza Attı

‘Kanser’ duyulduğunda tüyleri ürperten bir kelime. Beraberin hüzün ve keder getiriyor. Bir yakınına kanser teşhisi koyulanlar, ‘kanser’ kelimesini her duyduğunda ürperirler.

Kanser hastalarının çoğu ise verdikleri mücadeleyi maalesef kaybediyorlar.

Bilim insanlarının son günlerde yaptığı bir buluş ise herkesi şaşırttı. Science Daily’de yazılanlara göre kanserin ileride kolayca yenilebilmesi mümkün.

blank
Bilim insanları kanser hücrelerinde yer alan üç farklı proteinin yapısıyla oynayarak kendilerini yok etmelerine yarayacak bir buluş yaptı. Kullanılan bu yöntem ile en tehlikeli kanser türleri bile kolaylıkla yenildi.

İsrail’in Tel Aviv Üniversitesi’nde gerçekleştirilen deneylerde kanser hücrelerinin kendilerini yok ettiği ve sağlıklı hücrelerin zarar görmediği görüldü.

Araştırmanın öncüsü olan Malka Cohen-Armon, “Kanser hücreleri ne kadar hızlı çoğalırlarsa, kendilerini yok etmeleri o kadar hızlanıyor” dedi.

Malka ve araştırmada emeği geçen arkadaşları buldukları yeni yöntemle meme kanseri, akciğer kanseri, pankreas kanseri, kolon kanseri, beyin kanseri ve yumurtalık kanserine karşı başarılı sonuçlar elde ettiler.

Fareler üzerinde yapılan deneylerin hepsi olumlu sonuç verdi. Şimdi de bilim insanları bu yöntemi insanlara uyarlayabilmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

Cohen-Armon, “Bulduğumuz bu yöntemle, diğer araştırmacılara farklı tedavi yöntemleri bulmaları için bir anlamda yardımcı olduk. Yöntem sayesinde kanser hücreleri birbirlerini yok ederken, sağlıklı hücrelere hiçbir şey olmuyor” dedi.

Kanser için bulunan bu yöntem herkesi çok heyecanlandırdı. Belki de kanser bir süre sonra soğuk algınlığı kadar önemsiz bir hastalık olacak.

Muhteşem haberi sevdiklerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ